:: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Παρουσιαση Παθητικων Ανιχνευτων RADAR/LASER (αντιRADAR)
      νέα | δραστηριότητες | σύλλογος | forum | gallery | garage | members
  Παρουσιαση Παθητικων Ανιχνευτων RADAR/LASER (αντιRADAR)

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα     Αρχική σελίδα » Εξοπλισμός Γενικά
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giorgos skliris

Ένταξη: 01 Οκτ 2004
Τόπος: κωνσταντινουπολεως 65 υμηττος 9750400-9737333

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2004 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Παρουσιαση Παθητικων Ανιχνευτων RADAR/LASER (αντιRADAR)

Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Eιστε λιγο...γκαζακιας?
Η κληση σας προωθειται!
RADAR,σημασια &προελευση...
Ονομασια αρτικολεξο του radio detection and ranging,τεχνολογια που αναπτυχθηκε κατα την διαρκεια του δευτερου παγκοσμιου πολεμου,με βασικο σκοπο τον εγκαιρο εντοπισμο εχθρικων πλοιων και αεροπλανων.
Η τεχνολογικη λειτουργεια και δομη του συστηματος στηριζεται στην επιστροφη ανακλομενων μικροκυματων(σηματων)πανω σε διαφορα αντικειμενα.
Καταγραφοντας τον χρονο που μεσολαβει απο το σημειο εκπομπης ενος σηματος τυπου ρανταρ εως και το σημειο χρονου επιστροφης(στο ιδιο παντα σημειο),μπορει να εντοπιστει καθε αγνωστο κινουμενο αντικειμενο.Επιπλεον,αναλυοντας την μετατοπιση συχνοτητας(φαινομενο Doppler),μπορει ακομα να υπολογιστει και να καθοριστει η ταχυτητα,η πορεια αλλα και το μεγεθος του αντικειμενου.
ΡΑΝΤΑΡ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ....
ΥΠΟ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΡΟΧΑΙΩΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΩΝ...
Προσοχη!!!η ταχυτητα σας ελεγχεται με Ρανταρ.
Αυτη ειναι φυσικα η γνωστη μας επιγραφη που ολοι συνανταμε στις Εθνικες οδους,εκει που λιγο η πολυ-παντα αθελα μας-βαραινει το ποδι μας στο γκαζι και παραβιαζουμε το ανωτατο οριο ταχυτητας.
Ειναι αδικη η χρηση των συσκευων ρανταρ απο τα οργανα της ταξης?Προσωπικα θα λεγαμε οχι.Καποιος πρεπει να ελεγξει ολους αυτους που επιδιδονται σε αγωνες ραλυ στους εθνικους δρομους θετοντας σε θανασιμο κινδυνο την ζωη μας,των προσωπων που αγαπαμε και γενικως καθε συνανθρωπου μας.Κανενας δεν θελει να ξαναζησουμε τα τραγικα ατυχηματα που προσφατα στερησαν την ζωη σε τοσα παιδια....
Ομως τι γινεται οταν κινεισαι λιγο πανω απο το οριο ταχυτητας σε σημειο που αν τρεχεις συμφωνα με την προειδοποιητικη πινακιδα κινδυνευεις να σου πεσουν επανω αυτοι που σε ακολουθουν?Και οταν για 10 χιλιομετρα υπερβαση το οργανο σε γραφει?
ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΡΑΝΤΑΡ:ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
Οι συσκευες ανιχνευσης ρανταρ λειτουργουν ως δεκτες μικροκυματων και συχνοτητων λειζερ,που εγκαιρα μας ενημερωνουν με μια ηχητικη προποιητικη η οπτικη ενδειξη,οτι στην πορεια μας υπαρχει καποιο σημειο ελεγχου ταχυτητας ρανταρ,ετσι ωστε να μειωσουμε την ταχυτητα μας.
ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
Οι περισσοτερες ανιχνευτικες συσκευες ρανταρ τοποθετουνται στο παρμπριζ του αυτοκινητου,στο πανω μερος της κονσολας η για ακομα καλυτερη ληψη(360 μοιρων),ακριβως κατω απο τον εσωτερικο καθρεπτη του αυτοκινητου σας.
Σταθεροποιουνται πανω στο παρμπριζ με την βοηθεια μικρων βεντουζων η αυτοκολλητης βασης τυπου βελκρο.Η τροφοδοσια τους ειναι στανταρ 12 βολτ και ετσι,παντα συνδεονται και τροφοδοτουνται απο την ηλεκτρικη υποδοχη του αναπτηρα.
Στο καταστημα μας(Κωνσταντινουπολεως 65 Υμηττος τηλ.9737333) διατιθενται αυστηρα και μονο παθητικοι ανιχνευτες ρανταρ(κανουν μονο ανιχνευση,δεν δημιουργουν καμια παρεμβολη στα μηχανηματα της αστυνομιας).
Διατιθενται τα παρακατω μοντελα:
SPEED BUSTER:Oλες οι βασικες μπαντες,ανιχνευση μπρος πισω:170 ευρω
QUINTEZZ XT 6000:9 μπαντες 185 ευρω
QUINTEZZ XT 7000:10 μπαντες,ανιχνευση μπρος πισω:240 ευρω
Καθως και τα πλεον συγxρονα νεα μοντελα της COBRA:
COBRA XRS 9300 :11 μπαντες,360 μοιρες ανιχνευση,φωτιζομενη οθονη δεδομενων,ρυθμιση φωτεινοτητας,μετρηση εντασης ψηφιακου σηματος,VG2(συστημα που κανει την συσκευη μη ανιχνευσιμη),τεχνολογιας xtreme range supereterodyne(ανιχνευει ακομα και τα πιο γρηγορα πιστολια ρανταρ) κτλ....
COBRA XRS 9500 :τα ιδια με 9300 συν φωνητικη προειδοποιηση
COBRA XRS 9700 :τα ιδια με 9700 συν ψηφιακη πυξιδα
http://www.cobra.com/index.php?page=shop/flypage&product_id=373&id=1&ps_session=026276a7bcd5d4874011b9600c7fd5eb4186058d

Η παρουσιαση των Radar Detactor εχει καθαρα ενημερωτικο σκοπο και σε καμια περιπτωση δεν θα θελαμε το αρθρο αυτο να σας παροτρυνει στην γρηγορη και επικινδυνη οδηγηση.Γιατι πρεπει παντα να θυμαστε πως....για να φτασουμε γρηγορα στον προορισμο μας,οδηγουμε αργα και προσεκτικα!!!

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
IKE
HJC Member

Ένταξη: 26 Ιαν 2004
Τόπος: robotpig.net

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2004 3:47 pm    Θέμα δημοσίευσης:

Εμένα η απορία μου είναι κατα πόσον είναι χρήσιμα αυτά.

Για να ανιχνέυσει η συσκευή αυτή την ακτινοβολία του ραντάρ ταχύτητας σημαίνει πως το τελευταίο ήδη σημαδευει το αυτοκίνητο οπότε ο χρόνος για να προλάβουμε να φρενάρουμε και να γλυτώσουμε το πρόστιμο είναι απειροελάχιστος.

Φαντάζομαι πως υπάρχει και το ενδεχόμενο η συσκευή να ανιχνέυει ανακλάσεις απο αρκετή απόσταση αλλα όπως και να έχει δεν μου φαίνεται αρκετά αξιόπιστο.

Υπάρχει κάποια γνώμη απο άτομα που τα έχουν χρησιμοποιήσει???

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chick transitioning
HJC Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2004 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης:

H τεχνολογία των νέων radar detectors είμαι σίγουρος ότι έχει αλλάξει. Τέλη της δεκαετίας 80 πάντως με ενα Cobra πήρα κλήση για 500$ . Το πέταξα και δεν ξανασχολήθηκα.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GiwrgosTH
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 30, 2004 10:38 pm    Θέμα δημοσίευσης:

Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι αυτά δουλεύουν (που δε δουλεύουν με τα Gatzo κλπ, αλλά λέμε αν!!!)...
Τι να τα κάνουμε στα Jimny μας? Να μη μας γράψουν στα βουνά που πάμε με 20 χλμ??? Ή να μην μας γράψουν στην εθνική που πάμε με 120 τέρμα γκάζι και 140 πέφτοντας από τον Παρνασσό?
Μάλλον φίλε Γιώργο λάθος forum βρήκες να διαφημίσεις τα προϊόντα σου Wink
Αλλά τέλος πάντων, πάρε καμιά μέρα το Jimny σου και έλα/πήγαινε σε καμιά βολτά μας να δεις πως είναι τα πράγματα...

ΙΚΕ έχω δουλέψει μερικά αντιραντάρ στο παρελθόν.
Η εμβέλεια των φορητών ραντάρ είναι περίπου στο 1 χλμ και σε σημαδευουν στα 200-300 μ., οπότε προλαβαίνεις να αντιδράσεις.
Το θέμα όμως είναι πως ακόμη και αν το αντιραντάρ που έχεις μπορεί να λάβει τα σύγχρονα ραντάρ, αυτό θα λάβει (λόγω του πολύ απλού και χωρίς φίλτρα δέκτη που έχει) μαζί με το ραντάρ και τα εξής:
Σήμα από κεραία κινητής που είναι στα 500 μ., σήμα από το CB του φορτηγατζή με στάσιμα που είναι κοντά σου, σήμα από το ασύρματο δίκτυο του εργοστασίου που είναι στα 500 μ., σήμα από το PDA με ενεργοποιημένη την κάρτα δικτύου που έχει ο γιός του τύπου με την BMW που σε προσπερνά κλπ κλπ...
Το ξέρεις αυτό με τον Καραγκιόζη, "το αφεντικό απόξω", έτσι? Wink
Μόνη λύση, αν φυσικά δεις ότι σε σημαδεύουν, νερό στο παρπρίζ και τους υαλοκαθαριστήρες στο φουλ!!! Λόγω του ότι τα ραντάρ δουλεύουν με αντανάκλαση και επιστροφή της δέσμης στο παρπρίζ, αν οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν δεν μπορεί να "διαβάσει" σωστά την ταχύτητα και αν δεν έχει προλάβει ο αστυνομικός να πατήσει το hold τη γλύτωσες Wink

IKE
HJC Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης:

Το θέμα είναι πως αν σε σημαδεύουν στα 200-300 μέτρα τότε μόνο θα σε ειδιποιήσει (υποτίθεται) το αντιραντάρ αλλα μέχρι να αντιδράσεις ο αστυνομικός θα έχει ήδη -φαντάζομαι- πάρει μέτρηση.

Πόση ώρα θα θέλει το ραντάρ να σε μετρήσει, 1-2 δευτερόλεπτα?

Οπότε στην ουσία η αξία του αντιραντάρ ακυρώνεται μιας και θα σε ειδοποιήσει την ώρα που κάποιος σε μετράει.

Τωρα αυτό με τους καθαριστήρες δεν μπορώ να καταλάβω τι αξία έχει, ακόμα και αν δεχτούμε ποως οι καθαριστήρες έχουν μια συνιστώσα ταχύτητας στην κατευθηνση της μέτρησης (ουσιαστικά κινούνται εγκάρσια οπότε πιστευω ελάχιστα επηρεάζουν) οι καθαριστήρες μπορεί να "αφαιρέσουν" ταχύτητα αλλα εξίσου πιθανό είναι και να "προσθέσουν" ανάλογα αν κινούνται πρός το ραντάρ ή ανάποδα.

Επίσης δεν νομίζω τα ραντάρ της τροχαίας να έχουν τόσο μεγάλη διακριτική ικανότητα για να διακρίνουν (οπότε και να επηρεάζονται) απο καθαριστήρες.

Ειδικός δεν είμαι και αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλα αυτή η ιστορία μου θυμίζει το γιατροσόφι που έλεγε να βάζεις αλουμινόχαρτο επάνω στα ηχεία (!) για να μην σε πιάνει το ραντάρ.

Επίσης είχα ακούσει πως τα τελευταία ραντάρ της τροχαίας χρησιμοποιούν αποστασιόμετρο laser οπότε το αντιραντάρ θα είναι εντελώς άχρηστο για αυτά.

giorgos skliris

Ένταξη: 01 Οκτ 2004
Τόπος: κωνσταντινουπολεως 65 υμηττος 9750400-9737333

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Γιατι βιαζεστε να τα καταδικασετε?

Καταρχην συμφωνω με τον ΓιωργοΤΗ οτι ουτως η αλλως στο Jimny δεν σου πολυχρειαζεται Sad
Απλα ηταν μια δημοσιευση μου στο forum της Cobra που την εβαλα και εδω.
Δεν πρεπει να φτασεις στα 200 μετρα για να σε ειδοποιησει.Λαμβανει σημα απο πολυ νωριτερα.Ακομα και αν δεν εχει οπτικη επαφη(λοφος,στροφη κτλ.)
Επιπλεον δεν λαμβανει μονο τα radar αλλα και τα lazer.
H τεχνολογια τους δεν εχει καμια σχεση με τα μηχανηματα που κυκλοφορουσαν παλιοτερα.
Και σε τελικη αναλυση και μια κληση αν γλιτωσεις,εχεις βγαλει τα λεφτα σου Wink
Βεβαια αν τρεχεις με διακοσια ειναι πολυ πιθανο ακομα και αν σε ειδοποιησει να μην προλαβεις να φρεναρεις...Και κατα την γνωμη μου αν τρεχεις με διακοσια καλα θα κανουν να σε γραψουν.... Surprised Evil or Very Mad Evil or Very Mad

IKE
HJC Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης:

Και πώς ακριβώς λαμβάνει το σήμα πρίν σε στοχευσει το όργανο ??

Εχεις κάποια σελίδα με αναλυτικές πληροφορίες?

GiwrgosTH
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης:

Ακόμη και τα βρώμικα τζάμια μπορεί να επιρεάσουν τη μέτρηση. Λόγω της υψηλής ταχύτητας και της απόστασης οι υαλοκαθαριστήρες εμποδίζουν τη "δέσμη" να επιστρέψει σωστά πίσω στο ραντάρ και αυτό να καταγράφει τρελά νούμερα, να πηγαίνει πχ από τα 20 στα 100 χλμ κλπ και ο αστυνομικός για να σε σταματήσει θα πρέπει να έχει μια σταθερή ένδειξη για μερικά δευτερόλεπτα, αυτό είναι όλο!
Φυσικά ισχύει και το γιατροσόφι που λέει ο ΙΚΕ, όσο ισχύει και το ότι τα ρανταρ δε σε καταγράφουν αν πίνεις την ώρα που οδηγάς φραπέ μέτριο ΧΩΡΙΣ πάγο, ή αν έχεις κουμπάρο που τον λένε Χαράλαμπο Razz
Το ραντάρ χρειάζετε αρκετό χρόνο για την καταγραφή της ταχύτητας, είναι αρκετά δεύτερα. Αυτό γίνετε γιατί ο αστυνομικός ακολουθεί την εξής διαδικασία: "Σταμπάρει" το αυτοκίνητο που θεωρεί ότι τρέχει, σηκώνει το ραντάρ, προσπαθεί να σε σημαδέψει, κοιτά την ένδειξη, πατά το hold (ή σε κάποια η μέτρηση αποθηκεύετε μόνη της μετά από 3" συνεχόμενης ίδιας ένδειξης) για να κρατήσει την ένδειξη στη μνήμη.
Είναι αρκετός χρόνος για να αντιδράσεις, υπό την προϋπόθεση φυσικά ότι θα το αντιληφθείς αμέσως! Επίσης πολλές φορές οι αστυνομικοί το έχουν μόνιμα να σημαδεύει το δρόμο και να μετράνε την ταχύτητα, οπότε αν υποθέσουμε ότι είσαι σε μια ευθεία ενός χιλιομέτρου θα το αντιληφθείς πριν καν σε δουν.
Φυσικά όλα αυτά ισχύουν για τα παλιά ραντάρ που τα χρησιμοποιούν πολύ σπάνια.
Τα νέα laser δεν ανιχνεύοντε, όπως δεν ανιχνεύοντε τα Gatzo που έχουν στα περιπολικά και σε σημαδεύουν από πίσω, φιλολογική είναι η συζήτηση που κάνουμε, θα έλεγα μην πετάξει κανείς τα λεφτά του για να αγοράσει κάποια παρόμοια συσκευή...

Όλα αυτά που γράφω τα ξέρω από προσωπική εμπειρία, έχω πάνω από 10 κλήσεις για υπερβολική ταχύτητα και όταν με σταματούσαν πάντα έπιανα την κουβέντα με τα όργανα και κοίταζα και τον τρόπο που μετράνε, έχω κάνει και εγώ μέτρηση και έχω αλλάξει περί τα 5 αντιραντάρ για να βρω το τέλειο και το αποτέλεσμα ήταν να μην αποφύγω ποτέ κλήση και να κλαίω και τα λεφτά που ξόδεψαSad

chriska
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατι βιαζεστε να τα καταδικασετε?

Βεβαια αν τρεχεις με διακοσια ειναι πολυ πιθανο ακομα και αν σε ειδοποιησει να μην προλαβεις να φρεναρεις...Και κατα την γνωμη μου αν τρεχεις με διακοσια καλα θα κανουν να σε γραψουν.... Surprised Evil or Very Mad Evil or Very Mad[/quote]

Κάτω απο τα διακόσια τι να το κάνω το αντιραντάρ?
Θα με γράψουν μία -δύο μετά όμως θα με μάθουν και θα μαφήνουν Laughing Laughing
Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον.Μπορούμε να κάνουμε ένα τεστ drive?

GiwrgosTH
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 31, 2004 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατι βιαζεστε να τα καταδικασετε?

chriska έγραψε:

Very Happy Very Happy Very Happy

gc
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 10:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατι βιαζεστε να τα καταδικασετε?

chriska έγραψε:
...
...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
αθηνα/θεσσαλονικη/αθηνα μονο το F16 του γιωργου μπορει να το κανει, τοσο γρηγορα!!!

Chick transitioning
HJC Member

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 10:42 am    Θέμα δημοσίευσης:

Μέχρι και τις αυτόματες πόρτες θυμάμαι έπιανε Γιώργο και μου έσπαγε τα νεύρα. Οπως είπα δεν ξέρω εάν και κατά πόσο έχει αλλάξει η τεχνολογία .

Θελουμε test drive.
Kοινώς έρχεσαι με το Jimny φορτωμένο με αντιραντάρ και πάμε μέχρι τον Αγιο Κωνσταντίνο με τον Chriska οδηγό. Οταν πάρουμε την πρώτη κλήση και μάθουμε που είναι το ραντάρ ............μετά πάμε και για ένα καφέ στα Καμμένα Βούρλα. Rolling Eyes Laughing Laughing

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chriska
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης:

P έγραψε:
Μέχρι και τις αυτόματες πόρτες θυμάμαι έπιανε Γιώργο και μου έσπαγε τα νεύρα. Οπως είπα δεν ξέρω εάν και κατά πόσο έχει αλλάξει η τεχνολογία .

Θελουμε test drive.
Kοινώς έρχεσαι με το Jimny φορτωμένο με αντιραντάρ και πάμε μέχρι τον Αγιο Κωνσταντίνο με τον Chriska οδηγό. Οταν πάρουμε την πρώτη κλήση και μάθουμε που είναι το ραντάρ ............μετά πάμε και για ένα καφέ στα Καμμένα Βούρλα. Rolling Eyes Laughing Laughing

Στην ευθεία προς την Αταλάντη.Είναι ένας χοντρός αρχιφύλακας και ένας αγριος.Ο άγριος λέει πάρτου τις πινακίδες και πρόστιμο 133 Ευρώ και ο αρχιφύλακας λέει κόφτου ένα για 33 Ευρώ γιατί είναι καλό παιδί Laughing Laughing Laughing

chriska
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 01, 2004 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατι βιαζεστε να τα καταδικασετε?

gc έγραψε:
chriska έγραψε:
...
...

αθηνα/θεσσαλονικη/αθηνα μονο το F16 του γιωργου μπορει να το κανει, τοσο γρηγορα!!!

Αυτή τη φορά άργησα. Laughing 3,5 ώρες.Εχω κάνει και 3 ώρες και δέκα λεπτά Cool

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα     Αρχική σελίδα » Εξοπλισμός Γενικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης