+3 η +6 για casual look

το λιφτ...

+3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό hunter222 » Πέμ Μαρ 12, 2015 12:25 pm

γεια σας παιδια είμαι νεος στο φορουμ εχω τζιμνυ vvt με χαμηλο προφυλακτηρα μαμισιο και είμαι φανατικος κυνηγος και το ειδος κυνηγιου απαιτει μεγαλες ταχύτητες συχνα οβερ 80 και απότομες επιταχύνσεις σε χωματόδρομους και πετροδρομους στο καμπο με πολλες πολλες λακουβες και εχουν παραδωσει τα μαμε πνευμα (60000 χλμ) και θελω να ψηλωσω λιγο επι τη ευκαιρια σκεφτηκα mad +6 & Monroe αναρτηση αλλα το αμαξι το εχω και για καλο στην πολη και δεν θελω να ξεφυγει στο υψος και να φαινεται ασχημα και με εχει φαει η κοπελα μου να μην το πειραξω οποτε σκέφτομαι την ενδιαμεση λυση το +3 ...βλεπω μερικοι το αναφερουν ως τσαμπα σηκωμα γιατι λενε μετα από καιρο πεφτει και φαινεται σχεδόν μαμισιο ενώ για το +6 αλλοι λενε φαινεται σηκωμενο αρκετα βουνο ενώ αλλοι λενε ότι είναι μικρη η διαφορα όχι υπερβολικη στο ματι...βοηθηστε παιδια τι να κανω θελω το +6 αλλα δεν θελω να ξεφυγει στο υψος
hunter222
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 12:00 pm

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Πέμ Μαρ 12, 2015 2:08 pm

το +3 δινει 1,5-2,5 εκ υψος.Εγω θα πηγαινε +6 και θα εβαζα προσθηκες στους τροχους 3 εκ.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό JEO » Πέμ Μαρ 12, 2015 9:26 pm

Ακριβως οπως τα ειπε ο master and commander. Και αυτος +3 εχει βαλει και τον περνανε τα terios.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό hunter222 » Πέμ Μαρ 12, 2015 9:58 pm

ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδή μολις πηρα τα maxxis trepador 205/70/r15 μαμε δηλαδή δεν ψιλωνω και φοβάμαι μην τυχον με mad +6 δειχνω ότι το ψηλωσα κατι π δεν θελω να μην την ακουω οποτε το βλεπει ...ειδα κατι φοτο γραφουν +6 και με μαμε ελαστικο είναι κανονικα δεν φαινονται ψηλωμενα πολύ και μ αρεσουν ετσι το θελω ....ειδα και κατι αλλα όμως για παράδειγμα μπορει να είναι και το δικο σου ...ένα χρυσο ηταν με σιδερενιες ζαντες πρωτη αλλαγη το εκανε....εκεινο χωρις παρεξηγηση φιλε μου δεν φαινοταν τοσο ωραια για εμενα και θελω να το αποφυγω...αν είναι να παω στο 4 μπροστα και 5 πισω οκ να βαλω 6αρα αλλα αν είναι να παρω πραγματικα 6 δεν.....αυτό είναι το θεμα μου παιδια εχω σκασει γιατι είμαι απειρος και φοβάμαι
hunter222
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 12:00 pm

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Πέμ Μαρ 12, 2015 10:05 pm

Αφου εβαλες τετοιο λαστιχο πηγαινε σε +3
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό hunter222 » Πέμ Μαρ 12, 2015 10:46 pm

ναι και εγω για +3 ειχα κλειδωσει τωρα ειδα και ένα παλαιοτερο ποστ με φωτο με 6αρια που φαινονται από το πλαι σαν μαμε που δεν είναι σηκωμενο και μ αρεσε ετσι viewtopic.php?t=7020 και ειδα και τα σχολια του τυπου +3=+0 από παραααα πολλους και δεν ξερω είμαι παλι στα χαμενα....αν είναι με 6αρια να δειχνω ετσι κανονικος με τα 205/70 τα μαξις τρεπαντορ τοτε τα παω με χιλια οκ...αν είναι όμως να ψηλωσω πολύ και με αυτές τις μαμε διαστασεις να δειχνω ασχημα και να μου φωναζουν στο δρομο never skip leg day τοτε καλυτερα σαυρα με τα 3αρια....αλλα το θελω το 6αρι εκεινο στις φωτο το όχι υπερβολικο μ αρεσε
hunter222
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 12:00 pm

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό kermit » Παρ Μαρ 13, 2015 10:03 pm

Φίλε μου, σόρυ κιόλας, αλλά όσο δε δείχνεις να ξέρεις τί θέλεις, δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε ιδιαίτερα.

Βάλε το μπροστά μαμά ελατήριο πίσω, και φτιάξε ενα ζευγάρι +4 για μπροστά σε κάποιον, πχ εδώ http://anarthseis.gr/elatiria/

Θα έχεις ενα συνολικό +4 στο αμάξι, και βάλε και τα μονρόε που θέλεις, να κάνεις ενα φθηνό σήκωμα.
Μόνο που για τις ταχύτητες που λές στο χώμα, και τις υπόλοιπες απαιτήσεις που έχεις, αν το σηκώνει η τσέπη σου, πήγαινε σε πιό σοβαρές λύσεις.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Μαρ 14, 2015 8:34 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό hunter222 » Σάβ Μαρ 14, 2015 8:46 pm

hunter222
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 12:00 pm

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Μαρ 15, 2015 5:46 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό hunter222 » Κυρ Μαρ 15, 2015 8:16 pm

αρχικα ευχαριστω για την απαντηση ...ότι λες να μην το ψηλωσω εννοεις πανω από +4 η καθολου? ετσι δεν μπορω να το αφήσω και να περασω μονο το λαστιχακι γιατι τα ελατήρια ειδικα τα μπροστα είναι λιωμενα οσο δεν παει....αν ειχε mad +4 θα τα εβαζα ασυζητιτι αλλα βγαζουν σε +6 και +3...τα 3αρια λενε θα δωσουν ένα ποντο..τα 6αρια τα φοβάμαι για το συγκεκριμενο λαστιχακι μην φαινεται γελοιο ...τα ομε αμορτισέρ δεν βαζω βαρκα γιαλο ενός φιλου..μονροε βαζω και ας τα παιξει στα 20χιλιαδες ...τωρα τα ομε ελατήρια είναι μεν +4 αλλα αν τα συνδιασω με μονροε αναρτηση λενε μερικοι θα γινει σκληρο(φευγουν τα σφραγισματα) ....θελω υψος από ελατήρια μονο ...δεν θελω πανω από πραγματικούς 4 ....δεν θελω κατω από πραγματικούς 3...
hunter222
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 12:00 pm

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Μαρ 15, 2015 11:01 pm

Τα ελατήρια ΟΜΕ ... είναι γενικά μπιπ ελατήρια... δεν νομίζω ότι και η μονρόε φημίζεται για την σκληρότητα της αλλά δεν την έχω δοκιμάσει για να ξέρω και όλας.... υπάρχουν πολλές λύσεις πάντως... και προκομπ κτλ κτλ ... πήγαινε στο site jimnybits.com , και δες τι έχει εκεί και αν σου ταιριάζει κάτι..
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό zzarganas » Δευτ Μαρ 16, 2015 11:45 am

Φιλε μου καλωσήρθες στην jimnoπαρέα. Το θέμα των αναρτήσεων αν και το έχουμε ξεχειλώσει θα πώ κι εγώ τη γνώμη μου μπας και σε βοηθήσω να αποφασίσεις.

1ον η ανάρτηση δεν είναι αισθητικό στοιχείο του αυτοκινήτου αλλά λειτουργικό. Υπ' αυτήν την έννοια η συνιστώμενη επιλογή είναι αυτή που καθορίζεται από την χρήση που του κάνεις.

2ον Την ανάρτηση δεν την προσαρμόζουμε στα υπάρχοντα λάστιχα αλλά τα λάστιχα στην ανάρτηση. Το ένα είναι ανάλώσιμο (λάστιχα) το δε άλλο αφορά τη γεωμετρία και το στήσιμο. Σκέψου το λίγο, είναι σαν να λές ότι θα αγοράσεις πόρτα που θα ταιριάζει με το πατάκι εισόδου.

3ον Προσωπική επιλογή είναι η 4'' ΟΜΕ, κι ας φοράω τώρα 10ποντη. Είναι αυτή που θα σου δώσει τους καλύτερους μέσους όρους σε αξιολόγηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό και η μόνη που φτιάχτηκε για JIMNY και όχι να ταιριάζει σε JIMNY

Υ.Γ. Ελπίζω την επόμενη φορά να σε απασχολήσει το κρέμασμα της ανάρτησης και όχι το ποζάρισμα για selfy.

Ανδρέας
zzarganas
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 19, 2007 10:07 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τρί Μαρ 17, 2015 1:22 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: +3 η +6 για casual look

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τρί Μαρ 17, 2015 1:24 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια


Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες