Απόπειρα διάρρηξης κλειδαριάς

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Απόπειρα διάρρηξης κλειδαριάς

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Κυρ Νοέμ 28, 2010 12:32 pm

Καλησπέρα,

Πολλές φορές άκουγα και διάβαζα για περιπτώσεις οδηγών που έπεσαν θύματα παραβίασης του αυτοκινήτου ή ακόμα και κλοπής και δεν περίμενα ότι θα έπεφτα κι εγώ θύμα. Ευτυχώς δε μου το έκλεψαν αλλά σε ένα φανάρι μου είπε ένας διπλανός συνοδηγός ότι η κλειδαριά μου έχει σημάδια παραβίασης. :shock:

Τελικά αυτό που διαπίστωσα είναι πως ΚΑΙ οι δυο κλειδαριές έχουν σημάδια από απόπειρα παραβίασης με του οδηγού να είναι πιο έντονα. Στις εικόνες παρακάτω μπορείτε να δείτε πως έγινε η κλειδαριά του οδηγού.

Εικόνα

Εικόνα

Παρά τις φθορές η κλειδαριά ανοίγει μηχανικά αλλά το γεγονός με έκανε ν' ανησυχώ. Είχε κάποιος από εσάς αντίστοιχο θέμα τον τελευταίο καιρό;

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να σκεφτώ που και πότε έγινε. Η εκτίμησή μου είναι πως το πιθανότερο είναι να έγινε στο πάρκινγκ της Δουκίσσης Πλακεντίας όπου το αφήνω κάθε πρωί για να πάω στη δουλειά μου με το μετρό και λογικά θα συνέβη την τελευταία εβδομάδα.

Μετά από αυτό δηλώνω το εξής:
1) Δεν ξαναφήνω τον jimnάκο μου στη Δουκίσσης Πλακεντίας, θα πηγαίνω με λεωφορείο ή με τα πόδια.
2) Θα κοιτάξω να βάλω κάποιο αντικλεπτικό σύστημα. Δεν έχω ψάξει ακόμα σχετικά θέματα στο forum της σελίδας αλλά θα ψάξω. Αν έχετε εσείς με τη σειρά σας να προτείνετε κάτι είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις.

Ευχαριστώ κι ελπίζω να τα πούμε σύντομα σε κάποια από τις βόλτες του συλλόγου.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Νοέμ 28, 2010 8:09 pm

και εμενα μου έχει τίχει ακριβώς το ίδιο το καλοκαίρι παρκαρα στα Εξάρχεια για 10'' και τα ιδια αποτελέσματα με σένα! βεβαια έχω συναγερμό αλλα σπανίος τον χρησιμοποιω .....μετα απο αυτο συνέχεια!!! ακόμα το έχω αφησει ετσι αφου λειτουργει και μια χαρα!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Δευτ Νοέμ 29, 2010 1:20 pm

παντος καθε μερα ακουω ιδια περιστατικα τωρα τι να πω θελουν να κλεψουν το αμαξι η θελουν να παρουν πραγματα απο μεσα???
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Δευτ Νοέμ 29, 2010 9:10 pm

Καλα λοιπον δεν το ξανααφηνεις στο παρκιν της Δουκισης Πλακεντιας.Ενταξει.Δεν μας ειπες ομως που αλλου θα το αφηνεις για να ερθουμε να στο κλεψουμε.Μην ψαχνουμε κιολας......
Περα της πλακας ομως, τα εχω ξαναπει, καλο συστημα συναγερμου, gps tracker, και......καλου κακου μιλα και με τον ασφαλιστη σου.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Νοέμ 30, 2010 2:04 pm

Προς όλους τους ενδιαφερόμενους επίδοξους διαρρήκτες ανακοινώνω πως ο Jimnator αναπαύεται (με την καλή έννοια) στο γκαράζ του σπιτιού μου.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα κατευθυνθώ προς την αγορά καλύτερου συνγερμού με τις λειτουργίες ανίχνευσης μέσω GPS ή GPRS (κινητής τηλεφωνίας). Θα αναμένω το δώρο των Χριστουγέννων, μέχρι τότε ελπίζω να έχω καταλήξει στο τι θα βάλω.

Με την ευκαιρία αν κάποιος έχει μαγαζί κι έχει καμιά προσφορά δηλώνω ανοιχτός κι έτοιμος να την αξιολογήσω (πάλι με την καλή έννοια). 8)
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Νοέμ 30, 2010 4:09 pm

Tο 2005 που το πηρα, μου το ανοιξανε με τον ιδιο τροπο, Αφαιρεσαν το radio-cd, μια ηλεκτρονικη πυξιδα που ειχα στο ταμπλο κι εναν πολυ καλο φακο απο το ντουλαπακι. Απο τοτε το εχω με χαλασμενη κλειδαρια (του συνοδηγου) και εβαλα μυαλο να μην αφηνω κατι αξιας η' κατι που να φαινεται αξιας σε κοινη θεα.

Ο συναγερμος θα πρεπει να ειναι ΑΡΙΣΤΟΣ και να οπλιζεται απο το κλειδι και οχι με ραδιοκυματα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Νοέμ 30, 2010 4:35 pm

Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με τον ασφαλιστή μου. Ο ίδιος έκανε μια έρευνα για όλες τις ασφαληστρικές εταιρίες και μου είπε τα παρακάτω:

Σε περίπτωση απόπειρας κλοπής χρειάζομαι βεβαίωση της αστυνομίας και μετά από αυτό, με ακριβώς ίδια διαδικασία όπως της ζημιάς από σύγκρουση, το πάω στο συνεργείο και καλώ εμπειρογνώμονα για την κάλυψη της ζημιάς η οποία στην περίπτωσή μου είναι μέχρι ποσού 200 ευρώ (οπότε θα κοιτάξω αν το κόστος είναι τόσο τελικά να το χρησιμοποιήσω, αλλιώς αφήνω κι εγώ έτσι την κλειδαριά).

Βεβαίως στην κουβέντα το πήγα παραπέρα. Τον ρώτησα και τι γίνεται σε περίπτωση που τοποθετήσω συναγερμό που στέλνει τις συντεταγμένες θέσης του, κλέψουν ολόκληρο το αυτοκίνητο και με αυτόν τον τρόπο τελικά καταφέρω (εγώ ή η αστυνομία) να το εντοπίσω.

Εφόσον ο κλέφτης δεν είναι "αρκετά επαγγελματίας" ώστε να εντοπίσει το συναγερμό και να τον απενεργοποιήσει ή να τον βγάλει με αποτέλεσμα να βρω μόνο μια συσκευή πεταμένη στο δρόμο να κάνει μπιπ μπιπ (σαν καρτούν μου φαντάζει) υπάρχουν δυο περιπτώσεις:

1) Το αυτοκίνητο να έχει φθορές οι οποίες υπάγονται στην περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, οπότε ακόμα κι αν το έχει σακατέψει σε κανένα μαντρότοιχο εγώ θα καλυφθώ με 200 μόλις ευρώ.

2) Κάνω μικτή ασφάλεια οπότε ό,τι ζημιά και να έχει γίνει, ακόμα κι από τον κλέφτη που οδηγούσε και το στούκαρε στην προσπάθειά του να ξεφύγει, μου καλύπτει όλα τα έξοδα στο συνεργείο.

Νομίζω πως η περίπτωση να πάρω συναγερμό με εντοπισμό μέσω GPS και SMS μηνυμάτων αξίζει μόνο για την εξαιρετικά σπάνια περίπτωση να βρεθεί το αυτοκίνητο κάπου άθικτο. Μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, ίσως είναι καλύτερο να βρω κάτι σαν αυτό που λέει ο Θοδωρής ώστε να μην μπορεί κάποιος να υποκλέψει κωδικούς κατά την εκπομπή του τηλεχειριστηρίου.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τρί Νοέμ 30, 2010 6:49 pm

Μπα, τωρα jeo γιναμε ειδικοι και στα ραδιοκυματα?Ρε τι αλλο θα ακουσω.Λοιπον να τα ξεκαθαρισουμε.
1)GPS TRACKER.Ειναι ενας δεκτης gps.Δεν εντοπιζεται γιατι δεν εκπεμπει σημα μονο λαμβανει.Ο κλεφτης μπορει να τον δει μονο ψαχνωντας, αλλα ειναι τοσο μικρο που μπορεις να το κρυψεις σε τετοιο σημειο στο αμαξι σου που και συ ο ιδιος να μην μπορεις να το βρεις μετα απο λιγο καιρο.Δεν χρειαζεται να εχεις ξανα προσβαση γιατι το ρυθμιζεις μεσω sms απο το κινητο σου.Οι μονες εκπομπες που κανει ειναι οταν σου κλεψουν το αμαξι που σου στελνει μηνυμα το γεωγραφικο μηκος και πλατος για το που βρισκεται το αυτοκινητο, και αυτο don manolo για προσωπικη σου χρηση και οχι για να ανακατεψεις τις ασφαλειες.Πες στον ασφαλιστη σου οτι δεν χρειαζεται να κανεις μεικτη ασφαλεια, απλα για μερικη και ολικη κλοπη για να εισαι παντα καλυμενος.Φανταστειτε δλδ να σας κλεψουν το οχημα σας, να ειδοποιειθητε αμεσως οπου και αν βρισκεστε και να ξερετε και που ειναι.Πας στην αστυνομια και θεωρητικα παντα καθαριζεις.
2)Οι περισσοτεροι συναγερμοι σημερα χρησημοποιουν τηλεκονταρια ΚΥΛΙΟΜΕΝΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ που ΔΕΝ αντιγραφοντε.Ποσοι απο σας προσπαθησατε να αντιγραψετε τα τηλεκοντρολ του αυτοκινητου σας σε καποιο ηλεκτρονικαδικο και δεν τα καταφερατε, και αναγκαστηκατε να τα ακουμπησετε στην αντιπροσωπεια?Αυτο ακριβως λεω.Δεν αντιγραφοντε jeo.Και επειδη καποιοι πονηροι θα πουν τωρα οτι τα παντα αντιγραφοντε θα τους προκαλεσω με στοιχημα να τους δωσω μερικα και να μου τα αντιγραψουν, οποια ακρη και αν εχουν με οποιο τροπο.Και αν υπαρχουν 5 ολοι και ολοι στην Ελλαδα που μπορουν, εχουν τοσο σοβαρα και ακριβα μηχανηματα που μαλλον κατα ferrari μερια θα την πεσουν και οχι στα θηριακια μας, χωρις παρεξηγηση ε?
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Sekoulaios » Τρί Νοέμ 30, 2010 7:17 pm

Εγώ νομίζω ότι πήγαν να στο ανοίξουν όχι για να σου κλέψουν το αυτοκίνητο αλλά για να πάρουν από μέσα ότι πολύτιμο έβρισκαν. Για σκέψου λοιπόν μήπως άφηνες την πρόσοψη του ραδιοσιντί επάνω ή μήπως άφηνες κάτι που θα γυάλιζε στο μάτι κάποιου φανερά.
Σεβασμός στην φύση.
Sekoulaios
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 9:09 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Νοέμ 30, 2010 9:51 pm

1)Απο την στιγμη που μονο λαμβανει και δεν εκπεμπει τοτε πως στελνει την θεση του αυτοκινητου?
Ωπ ωπ.... συγνωμη, μετα λες πως οντως εκπεμπει το γεωγραφικο μηκος και πλατος, τωρα το ειδα.... Τελικα τι κανει? Εκπεμπει η λαμβανει?

Να σε βοηθησω λιγο? Δεν εκπεμπει γεωγραφικο μηκος και πλατος (εκτος και αν εσυ κουβαλας χαρτη στην τσεπη σου). Σου δινει την ακριβη οδο που βρισκεται το αυτοκινητο. Οι ακομα πιο προηγμενοι με ενα SMS απο το κινητο σου μπορουν να σταματησουν και τον κινητηρα. Ολα αυτα βεβαια ΑΝ εχεις πεσει σε βλακα κλεφτη που δεν κουβαλαει scrambler μαζι του παρεμποδιζοντας το σημα του πομπου και ΑΝ δεν εχει φορτωθει το αυτοκινητο σε φορτηγο με μεταλλικη καροτσα.


2)Εγω δεν μιλησα ποτε για αντιγραφη κωδικου. Υπαρχουν μηχανηματα (οχι πολυ ακριβα) που με πομπο εμβελειας 2 μετρων εκπεμπουν ΟΛΕΣ τις συχνοτητες που υπαρχουν. Πες μου εσυ εναν δεκτη που θα δεχθει την συχνοτητα του και δεν θα ανοιξει. Οι κυλιωμενοι κωδικοι ειναι τεχνολογια 10 ετων...
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Δεκ 01, 2010 10:03 am

To tracker μονιμως λαμβανει σημα απο τους δορυφορους για να ξερει που βρισκεται.Συνδεεται μονιμα με την μπαταρια του αυτοκινητου,μεσω ενος φορτιστακου που εχει, για να φορτωνει την μπαταρια io-li που περιεχει, ωστε αν ο κλεφτης ξηλωσει την μπαταρια αυτο να συνεχισει να δουλευει.Του βαζεις μεσα μια καρτουλα sim, πχ καρτοκινητου, και το εξαφανιζεις.Μεσου του κινητου σου τηλ του στελνεις sms και του οριζεις μεσω λιστα κωδικων που σου δινουν τι θες να σου κανει, 1002 παπαδες, πχ να σε ενημερωσει οταν η ταση της μπαταριας σου πεσει κατω απο καποια volt, που εσυ οριζεις ποσα, αν απομακρυνθει πανω απο καποια μετρα που παλι εσυ του εχεις ορισει, αν υπερβει οριο ταχυτητας, αν κλαπει κτλ.Πολλα αλλα που βαριεμαι να γραψω, βεβαιως μπορεις και να σβησεις τον κινητηρα.Αυτα που ξερω εγω σου στελνουν sms με το γεωγραφικο μηκος και πλατος, οπου τα βαζεις στο google earth και τοτε ξερεις που βρισκεται.Με την προσθηκη καταληλου προγραμματος μπορεις να το παρακολουθεις μεσω του υπολογιστη σου.
Ο κλεφτης τωρα εχει 2 επιλογες.Η να διαρηξει το αμαξι και μετα οπτικα να ψαξει να το βρει, οπου παραλληλα θα χτυπαει και ο συναγερμος, πραγμα δυσκολο, η να εχει μαζι του μηχανημα που ταπωνει την εκπομπη κινητου, πραγμα παλι δυσκολο γιατι ειπαμε μιλαμε για jimny οχι για ferrari.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Δεκ 01, 2010 10:18 am

Τους κυλιομενους κωδικους τους πρωτοανακαλυψανε οι Ιταλοι πανω απο 15 χρονια τωρα.Να σου εξηγησω.Η συχνοτητα που εκπεμπει ο πομπος ειναι σταθερη και συγκεκριμενη και να στην πω κιολας, ειναι 433.92MHZ.Πανω σε αυτην την συχνοτητα εκπεμπεται μια λεξη η και συνδυασμος λεξεων που καθε φορα ειναι και διαφορετικος.Βεβαιως και οι λεξεις αυτες μετατρεποντε σε ψηφιακα ηλεκτρονικα αλλα ειναι αδυνατον 1 μηχανημα πλεον να τις βρει με την μια, θυμησου υπαρχουν και τα κενα.Οταν ο δεκτης λαβει πανω απο 3 λαθος κωδικους κλειδωνει για μερικα λεπτα και παλι απο την αρχη.Οποτε οσο γρηγορο μηχανημα και να εχεις στο ψαξιμο, απαιτειται βδομαδες και αν εισαι και τυχερος.Για αυτο καμια φορα ενω ειμαστε διπλα στο αμαξι και ειμαστε σιγουροι οτι πατησαμε το κουμπι, χρειαζεται δευτερη και τριτη φορα για να μας ανοιξει.Και αντιθετα απο οτι ζητανε οι Ελληνες το τηλεκοντρολ πρεπει να πιανει μονο απο πολυ κοντα και οχι απο κμ.Αν ειναι pager να στελνει απαντηση ο δεκτης σε κμ αλλα να λαμβανει μονο απο πολυ κοντα.
Αν μου αγορασεις καποια ακριβα μηχανηματα που θελω μπορω να σου πω τον τροπο να ανοιξουμε ενα αμαξι, αλλα αυτα θα τα πουμε απο κοντα.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τετ Δεκ 01, 2010 10:20 am

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Δεκ 01, 2010 10:28 am

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Δεκ 01, 2010 10:33 am

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες