Νεος στο Τζιμνυ ηχο ψαχνει...

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Νεος στο Τζιμνυ ηχο ψαχνει...

Δημοσίευσηαπό Gake » Σάβ Ιουν 06, 2009 7:35 am

Gake
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό dSoultanis » Παρ Ιουν 04, 2010 1:43 pm

Εγώ θέλω να θέσω ένα ακόμα ερώτημα στο Post σου.
Από ηχομόνωση πως τα πάει το Jimny...
dSoultanis
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 1:30 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Ιουν 04, 2010 4:45 pm

Θα απαντησω και στους δυο με τα παρακατω. Πρωτα απ ολα η ηχωμονωση στο jimny ειναι μετρια. Ουτε πολυ καλη (βλεπε mercedes-BMW) ουτε και ασχημη.

Επειδη ειμαι κι εγω λατρης της καλης μουσικης ειχα επιλεξει να βαλω (οταν ηταν κουτα το αυτοκινητο) πραγματικα ΚΑΛΑ ηχεια και πηγη. Ξεκινησα και εδωσα για τις εργοστασιακες θεσεις περιπου 400 ευρω (οπως και εσυ) σε cadence-focal και παραλιγο να παρω και Νaκamichi (μονοδρομος τα συγκεκριμενα) για high end πηγη.

Αφου μου εφυγε ο πατος να λυσω το μισο εσωτερικο για να βαλω ηχωμονωτικα φυλλα και τα 10ρακια μπροστα και τα 12αρια πισω, ανακαλυψα το εξης: ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!

Οι εργοστασιακες θεσεις ειναι ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!!
Το μονο καλο που βγηκε απο την υποθεση αυτη ειναι τα ηχωμονωτικα που μειωσαν τον θορυβο απο τα ελαστικα. Απο τοτε μεχρι και σημερα εχω βαλει ενα pioneer και δυο 13αρια μπροστα (τα εβαλα εξω απο τις εργοστασιακες θεσεις) και αλλα δυο 13αρια πισω (ακριβως πισω απο τα καθισματα και πανω στα πλαινα).
Δεν ειναι και car cinema αλλα αν μη τι αλλο ακουω πιο δυνατα και πιο καθαρα απο ενα εργοστασιακο υχοσυστημα.


Υ.Γ. Ο ενισχυτης mosfet ειναι πατεντα της pioneer απο την δεκαετια του 90 και τον βελτιωνει συνεχως. Γενικα οποτε επελεξα κατι διαφορετικο απο την pioneer την πατησα ασχημα. Ακομα και το πιο βασικο μοντελο εχει ρυθμισεις στον ηχο που αλλες μαρκες δεν εχουν στα ακριβα τους μοντελα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Σάβ Ιουν 05, 2010 12:53 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες

cron