ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

ΕΠΙΛΟΓΗ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » Κυρ Φεβ 22, 2009 11:14 pm

Καλησπερα σε ολους,

ειμαι καινουργιος στο club αλλα και στα Jimny.
Exω παρει ενα cabrio 2004 μοντελο και εχθες πηγα να ανεβω μια ανηφοριτσα στο χωριο μου χρησιμοποιωντας για πρωτη φορα τον λεβιε 4χ4.
Ενω δειχνει στο καντραν οτι ενεργοποιειται μολις πηγα να ανεβω σπινιαρανε οι 2 πισω τροχοι χωρις να μπορω να κανω ουτε ενα μετρο.Οι μπροστα τροχοι τιποτα!!!
Με ενα Νιβα που ειχα το 2000 ανεβαινα για πλακα.
Μηπως μπορει να με βοιθησει καποιος τι να κανω γιατι δεν γνωριζω και πολλα απο 4χ4 και κυριως απο jimny.

Φιλικα

Γιωργος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:00 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Φεβ 23, 2009 12:04 am

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε μου και καλα χιλιομετρα να εχεις με το jimny σου.

2 τα τινα στην περιπτωση σου:


1.Μηπως το jimny που πηρες ηταν νοικιαρικο? Αν ναι τοτε κοιτα αν λειπει ο μπροστινος αξονας που δινει την κινηση. Μερικες "εταιριες" τους εβγαζαν για να μην κανουν 4Χ4 οι πελατες και τους βγαζουν ζημιες.

2.Οταν λες οτι η τετρακινηση αναβει στο ταμπλο, μηπως αναβοσβηνει?
Αν ναι, τοτε εχουν προβλημα οι πλημνες σου. Συνηθισμενο στα jimny, γι'αυτο και βαζουμε χειροκινητες μετα απο καποιο καιρο.



Υ.Γ. Βαλε 4Χ4 και πες σε καποιον φιλο σου να σκυψει διπλα απο το αυτοκινητο. Αν την στιγμη που ξεκινησεις ελαφρα δεν γυρνα ο μπροστινος αξονας τοτε το προβλημα ειναι απο το κιβωτιο.

Τσεκαρισε τα αυτα και τα ξαναλεμε. :wink:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » Δευτ Φεβ 23, 2009 12:32 am

Καλησπερα και παλι,

νοικιαρικο ηταν αλλα οταν το σηκωσα πανω ειδα τον κεντρικο αξονα(πισω) κινησης,και ενα αξονα πιο μικρο απο τον διαχωριστη(ελπιζω να το λεω σωστα) και προς τα εμπρος.
Ο συγκεκριμενος γυρναει αμα τον πιασεις με το χερι γυρω γυρω ενω σταματα(μπλοκαρει θα ελεγα) μολις βαλω τον λεβιε για τα 4χ4 σε θεση 4Η η 4L.
Οσον αφορα το αναβοσβημα αλλες φορες το κανει αλλες οχι.
Και sorry γιαυτο που θα γραψω τωρα:
Τι ειναι οι πλυμνες;

Φιλικα

Γιωργος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:00 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Φεβ 23, 2009 9:18 am

Απο την στιγμη που σταματαει να γυρναει με την εμπλοκη της τερακινησης τοτε δουλευει καλα. Ο διαχωριστης που αναφερεις λεγεται κιβωτιο υποπολαπλασιασμου η' βοηθητικο η' transfer case στα Αγγλικα.

Στο θεμα μας τωρα. απο την στιγμη που αναβοσβηνει που και που το λαμπακι του 4Χ4 τοτε εχεις προβλημα με την υποπιεση που ενεργοποιει τις πλυμνες.

Οι πλυμνες ειναι αυτο το μαυρο εξαρτημα που βλεπεις στο κεντρο των μπροστινων τροχων. Οταν βαζεις 4Χ4 στο jimny συμβαινουν 2 πραγματα.

1.Το κιβωτιο υποπολαπλασιασμου εμπλεκει τον μπροστινο αξονα.
2.Μια μικρη φυσουνα που δουλευει με υποπιεση, στην κυριολοξια ρουφαει ενα κινητο εξαρτημα μεσα στις πλημνες και μεταδιδει την κινηση απο το ημιαξονιο στον τροχο.

Οι μπροστινοι τροχοι αν δεν βαλεις 4Χ4 δεν συμετεχουν στην κινηση του αυτοκινητου. Αυτο το εχουν κανει για λιγοτερη καταναλωση και πιο ελαφρυ τιμονι.

Το προβλημα σου ειναι στα σωληνακια (ειναι 2 μαυρα σωληνακια πανω στον αξονα απο την πλευρα του συνοδηγου) που συχνα βγαινουν η' κοβονται η' στις τσιμουχες στεγανοποιησης των πλημνων.

Λυση? η' βαζεις τσιμουχες η' βαζεις χειροκινητες πλημνες και ξεχνας το ολο θεμα για παντα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » Δευτ Φεβ 23, 2009 7:56 pm

Ευχαριστω JEO,

πηγα στον μαστορα που του ειχα κανει service και μου κοιταξε τα 2 μαυρα σωληνακια που μου ειπες και εσυ.Ηταν βουλωμενο το ενα,τα φυσηξε και τα 2 και μετα δοκιμασαμε το 4χ4 το οποιο εδειξε οτι κουμπωνει κανονικα.
Ομως το 4χ4 αναβοσβηνει συνεχεια τωρα και μου ειπε να του το παω μια μερα να εχει ησυχια να κοιταξει και να καθαρισει ολα τα μαραφετια που εχουν να κανουν με το 4χ4(βαλβιδες κλπ).
Παντως μου ειπε οτι οι πλυμνες ειναι οκ.
Μια μικρη βοηθεια ακομα,μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να προμηθευτω τις χειροκινητες πλυμνες,αν γνωριζει κανενας το κοστος(περιπου),και ποιο ειναι πιο συμφερον οι τσιμουχες η οι πλυμνες.

Παντως ευχαριστω για το ξεστραβωμα.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:00 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Φεβ 23, 2009 9:46 pm

Tιποτα Γιωργη.
Οι χειροκινητες πλημνες που εμπιστευονται ολοι ειναι αυτες:

Εικόνα

Το πλεονεκτημα τους ειναι πως θα χαλασουν σπανια αν οχι ποτε.
Το μειονεκτημα ειναι πως καθε φορα που θα βαζεις 4Χ4 θα πρεπει να κατεβαινεις να τις κουμπωνεις.

Κοστος? Δεν ξερω που παιζουν τωρα. Σιγουρα οι καινουργιες τσιμουχες ειναι πιο φτηνες αλλα με τις χειροκινητες πλημνες τελειωνεις με το θεμα μια και καλη.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » Δευτ Φεβ 23, 2009 10:17 pm

Εισαι αρχοντας,πως θα τις ζητησω(μαρκα δηλαδη);
Ειναι ιδιες για ολα τα jimny;
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:00 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Φεβ 23, 2009 11:00 pm

Αυτες ειναι της WARN. Δεν ξερω αν βγαζει και καποια αλλη εταιρεια φιλε μου. Και ναι ειναι ιδιες.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες