Καινούργιο ή παλιό

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Καινούργιο ή παλιό

Δημοσίευσηαπό xSam » Δευτ Αύγ 04, 2008 11:07 am

Γειά και χαρά σας !

Αν και κάτοχος οχήματος 4x4 εδώ και 4,5 χρόνια δεν έτυχε να μπω στην παρέα σας. Το προηγούμενο όχημα μου ήταν ένα Suzuki Samurai το οποίο και αποχωρίστηκα με βαριά καρδιά την προηγούμενη εβδομάδα. Αν και ήταν πιστός σύντροφος, έπρεπε να αντικατασταθεί για πρακτικούς λόγους.
Η απόφαση πάρθηκε και θα γίνω σύντομα ευτυχής κάτοχος ενός Jimny.
Το ερώτημα που θέλω να σας θέσω είναι το ακόλουθο:
Είναι καλύτερα να προτιμήσω ένα μεταχειρισμένο λίγων χρόνων ή να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη και να αγοράσω καινούριο; :?:

Κάθε πρόταση σας θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
Συγχωρήστε με αν τοποθετώ το θέμα μου σε λάθος ενότητα του forum. :oops:
Άβαταρ μέλους
xSam
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 04, 2008 10:52 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό ippokampos » Δευτ Αύγ 04, 2008 12:19 pm

εξαρταται τι τσεπη εχεις..το σιγουρο ειναι οτι θα ακουσεις πολλα...
ippokampos
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 9:38 pm

βάθος τσέπης...

Δημοσίευσηαπό xSam » Δευτ Αύγ 04, 2008 12:39 pm

Μα γι' αυτό ακριβώς ρωτάω.
Αν είναι να πληρώσω τώρα και να μου βγει πιο οικονομικά σε βάθος χρόνου από το να μου βγει οικονομικότερα τώρα αλλά σε ένα, δύο χρόνια να πληρώσω περισσότερα δεν αξίζει τον κόπο.
Ξανά θέτω το ερώτημα διαφορετικά:

Θα μου βγει πιο οικονομικά σε βάθος χρόνου (φθορές, ανταλλακτικά, κλπ), να αγοράσω ένα καινούργιο ή είναι καλύτερα να αγοράσω μεταχειρισμένο λίγων χρόνων? (π.χ. ένα jimny του 2004 σε normal κατάσταση)

Υπόψιν ότι δεν με ενδιαφέρει να το τροποποιήσω, πέραν από την τοποθέτηση ελαστικών 50/50 ή mud και η χρήση του θα είναι αρκετή στο χώμα.
Άβαταρ μέλους
xSam
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 04, 2008 10:52 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό ippokampos » Δευτ Αύγ 04, 2008 2:27 pm

κοιτα να δεις οταν λεω οτι θα ακουσεις πολλα. ενας φιλος μου με 1999 μοντ. εχει κανει 220.000χλμ και ειναι μια χαρα,το ιδιο και ενας αλλος με ενα του 2000.ενας αλλος παλι με ενα του 2004 εσπασε ο κορμος με 60 χλμ κα η τεχνικη αναφορα δεν εβγαλε καποια αστοχια υλικου.με αυτα τα ολιγα που λες οτι θα κανεις στο αμαξι δεν το παντρευεσαι και πιστευω με ενα του 2004-2006 εισαι καλυμενος.θα εισαι απο 11-13000ε πιστευω.
ippokampos
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 9:38 pm

Δημοσίευσηαπό xSam » Δευτ Αύγ 04, 2008 3:30 pm

Ήσουν κατατοπιστικός, σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου.
Ελπίζω να βρω σύντομα κάποιο jimny γιατί έχω ήδη συμπτώματα στέρησης από το χώμα.
Άβαταρ μέλους
xSam
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 04, 2008 10:52 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό DNM » Τρί Αύγ 05, 2008 11:23 pm

xsam δεν πιστεύω ότι κερδίζεις πολλά αγοράζοντας το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μεταχειρισμένο, η διάφορα καινούργιου και παλιού είναι πολύ μικρή επειδή έχει υψηλή μεταπολιτική αξία...δώσε μια προκαταβολή βαλε και μερικές δόσεις και παρ'το του κουτιού
DNM
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 12:39 am

Δημοσίευσηαπό xSam » Τετ Αύγ 06, 2008 7:38 am

Πράγματι η διαφορά είναι μικρή και αυτό με οδήγησε σε αυτή την συζήτηση.
Μέχρι στιγμής μου είναι δύσκολο να έχω και μια δική μου γνώμη για το μεταχειρισμένο jimny μιας και είναι δυσεύρετο σε μικρή ηλικία.
Άβαταρ μέλους
xSam
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 04, 2008 10:52 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες