Λίγο........ακριβά,εεεεε?

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Λίγο........ακριβά,εεεεε?

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Δευτ Ιαν 07, 2008 4:26 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε έμας και τα τζιμνάκια μας!!! Είμαι και εγώ αγοραστής μεταχ. τζίμνι και ομολογώ πως έψαξα πάρα πολύ για να βρω αμάξι σε λογική τιμή.... Είχα κοιτάξει παντού και το 98% των τιμών ήταν εξωφρενικές!!!! Μην θέλοντας να προσβάλλω κανένα πωλητή αυτοκινήτου,μιας και δικαίωμά του είναι να το πουλάει όσο θέλει....αλλά μήπως θα πρέπει να δούμε αν αξίζει αυτοκίνητο 8-9 ετών να πωλείται πάνω από 8000 ευρώ?? Εγώ πχ αγόρασα μοντέλο του '02 κάμπριο,με 55000 km, 6,200 ευρώ σε φανταστική κατάσταση.. Δεν πιστεύω πως ήμουν τυχερός, απλά ο πωλητής ήταν λογικός...Μήπως κάποιος φίλος της παρέας με εμπειρία στα τζιμνάκια,μπορεί να μας φτιάξει ένα πινακάκι με ενδεικτικές τιμές για κάθε χρονολογία??
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Τρί Ιαν 08, 2008 6:41 pm

Φιλε τριανταφιλε εισαι τυχερος που το βρικες αυτην την καταπληκτικη τιμη των 6200.
Δυστοιιχως ή ευτυχως το αμαξι που αγορασαμε ητε μεταχηρησμενο ητε καινουριο ειναι ειναι καθαροαιμο 4χ4 με μεγαλες προοπτικες για κατι παραπανω (αγωνιστικο)
Η τιμη του ειναι ανεβασμενη και κρατει καλα την μεταπωληση του λογο ζητησης . Ειναι απλα μαθηματικα

Και το πετρελαιο ειναι ακριβο χωρις λογο αλλα δυστοιχως το εχουμε αναγκη .

Παρακαλω να μεταφερθη το τοπικ στο 4χ4 .
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό J.P. » Τρί Ιαν 08, 2008 8:28 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε Τριαντάφυλλε. Αυτό που λέει παραπανω ο ΠΕΤΡΟΣΧΧ και με το οποίο συμφωνω απολυτα, είναι ότι τα παντα ειναι θέμα προσφοράς-ζήτησης. Αφού τα μεταχειρισμένα Jimny πωλούνται στις τιμές που εχουμε συνηθησει να βλέπουμε, δεν υπάρχει λόγος να μειωθεί η τιμη τους ωστε να γίνουν πιο ελκυστικά.

Όσον αφορά τώρα την αγορά που έκανες, έχει πολλές ομοιότητες με τη δική μου. Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα λευκό Jimny Cabrio μοντέλο Μαιου 2003 με ~97000 χλμ από γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων εδώ στο Ρέθυμνο. Το αυτοκίνητο το τσέκαρε καλός μάστορας και ήταν σε καλή κατασταση ενώ η τιμή αγοράς του ήταν μόλις 6100 Ευρώ.

Βέβαια δεν παύει να είναι "νοικιάρικο" άρα και πιο ταλαιπωρημένο, χωρίς ABS και AC και χωρίς ηχοσύστημα. Επίσης το αυτοκίνητο χρειαζεται το μεγάλο σερβις των 100000 χλμ (αλλαγή ιμάντα χρονισμού βαλβίδων) που είναι πολύ ακριβο και πιθανόν να θέλει συντομα και καταλύτη. Λόγω της ομοιότητας στην τιμή αναρωτιέμαι αν το Jimny σου είναι "ενοικιαζόμενο" όπως το δικό μου. Εαν όντως είναι, θα σου πρότεινα την επόμενη φορα που θα πας στο μηχανικό σου, να του ζητησεις να σου ελεγξει τον ιμάντα χρονισμού βαλβίδων. Οχι για τιποτα άλλο, αλλα ετσι για το φοβο των Ιουδαίων, μήπως και είχαν "πειράξει" το χιλιομετρητη στο κοντερ πριν στο πουλήσουν και ενω δείχνει 57000 στη πραγματικοτητα πλησιαζει τα 100000 με ότι αυτό σημαίνει. (Αστοχία του ιμαντα χρονισμου βαλβίδων κατα 99% σημαίνει αλλαγή κινητηρα!)

Το θετικό στη περιπτωση αγορας ενοικιαζόμενου Jimny είναι οτι το αυτοκίνητο, εαν εξαιρεσει κανεις τα γνωστά προβληματακια του, είναι φοβερά αξιοπιστο και ανθεκτικο στη σκληρη χρήση, οποτε πιστεύω ότι δε κινδυνεύουμε να το κατεβασουμε κομματι-κομματι από τα βουνα! :lol:
Άβαταρ μέλους
J.P.
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 12:39 am
Τοποθεσία: Ρέθυμνο-Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Τετ Ιαν 09, 2008 9:25 pm

Όχι φίλε δεν ήταν νοικιάρικο...! Το είχε μία κοπελίτσα η οποία δεν ήξερε τι κάνει το ''μαγικό'' λεβιεδάκι!!!!
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Τετ Ιαν 09, 2008 9:33 pm

Α ξέχασα να σου πω πως θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω νοικιάρικο μιας και φίλος μου έχει επιχειρησούλα στη Ρόδο... Αλλά μου απαγόρεψε να πάρω αμάξι από το νησί,λόγω της φθοράς του αλατιού... Δεν θέλω να απογοητέψω αλλά οι τουρίστες τα σκίζουν..! Και εγώ π.χ. πρόπερσι που νοίκιασα ένα του έβγαλα τα μάτια!!!! Επίσης σωστή εκτίμηση φθοράς, πιστεύω ότι γίνεται μόνο μετά από έλεγχο των διαφορικών.. Το έκανε ο μηχανικός σου? Και αν έχει πάρει αλάτι? :?
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Ιαν 10, 2008 6:54 am

Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Πέμ Ιαν 10, 2008 10:54 am

Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Πέμ Ιαν 10, 2008 11:04 am

[quote="ΠΕΤΡΟΣΧΧ"]
Για πες μας ομως και σε μας μια λυση να παρουμε ενα καλο και φθηνο μεταχειρησμενο jimny .

Λύσεις δεν υπάρχουν πολλές... Η μία είναι να περιμένουμε να πέσουν οι τιμές λόγω φοροαπαλλαγής στα τελωνεία... Έχετε δει πόσο πουλάνε τα τζίμνι στην Γερμανία???????? Τα μόνα που κοστίζουν ακριβούτσικα ειναι τα ντίζελ, αλλά και πάλι λογικότατες είναι οι τιμές τους!
Μια άλλη λύση είναι να γίνει εκτενής έλεγχος στο αμάξι πριν αγοραστεί, και για κάθε ατέλεια να ρίχνουμε και λίγο την τιμή.
Στην Ελλάδα και να θες να πάρεις τζιμνι μεταχ. το οποίο να μην έχει κλείσει 5ετία, δεν μπορείς.. Κοστίζει πάνω από 9000 ευρώ και δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί Έλληνες που να διαθέτουν τόσα χρήματα (εγω πχ δεν έχω).
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Ιαν 10, 2008 8:21 pm

ωραια λοιπον αν υποθετικα πουλουσες το αμαξι σου ποσο θα το εδινες?


Εγω το πηρα για να κρατησω την τιμη του και δεν το πουλαω κατο απο 7500
και ας εχω κανει και 300000χλμ

Σαμουραι θα ηθελες πολυ να βρεις μοντελο του 2001 με 3000 ευρο τα οποια πολουνται απο 6 και πανω.

Μηλας για αμαξι θρυλους και οχι για κουβαδακια τις πενταετιας
Σαμουραι εχει και ο μπαρμπας μου και το πουλαει 1000 ευρω μια χαρα ειναι απλα βλεπεις τον δρομο στα ποδια σου και λυπη και η κουκουλα .


Γ
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Παρ Ιαν 11, 2008 12:23 am

Δεν το πουλάω και ούτε θα το πουλούσα με τίποτα!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αλλά πιστεύω πως θα το πουλούσα στην ίδια τιμή........
Πάντως μετά από αυτή την κουβέντα μου γεννήθηκε η απορία αν με τις τιμές αυτές πωλούνται τα αυτοκίνητα αυτά!!
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό kinigos » Παρ Ιαν 11, 2008 7:09 pm

Το ακριβό ή το φτηνό σε οτιδήποτε, απο τι καθορίζεται;
Το πιο γνωστό και σύνηθες είναι προσφορά και ζήτηση. Δε νομίζω πως πρέπει να το πλατιάσω πιο πολύ, ο καθένας το καταλαβαίνει.

Τζιμνάκος δεκαετίας 7000 ευρώ χωρίς τίποτα μέσα!!!
Με τόσα χρήματα μπορείς να αγοράσεις μεταχ. αυτοκίνητα, άλλης κατηγοριας όμως, τα οποία έχουν την ίδια ηλικία και την περίοδο που κυκλοφορούσαν σαν καινούργια το ένα είχε διπλάσια τιμή από το τζίμνι!!!!Εγώ αυτό δεν βρίσκω λογικό...

Ναι με τόσα χρήματα μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας -εσύ το λες- εγώ το πρωσυπογράφω, άλλης χρήσης και πληθώρα τέτοιων αυτοκινήτων προς διάθεση στην αγορά.

Όχι φίλε δεν ήταν νοικιάρικο...! Το είχε μία κοπελίτσα η οποία δεν ήξερε τι κάνει το ''μαγικό'' λεβιεδάκι!!!!

Δεν το πουλάω και ούτε θα το πουλούσα με τίποτα!!!!!!!

Δικά σου λόγια είναι Τριαντάφυλλε. Ξανασκέψου τα και θα δεις ότι η τιμή του είναι φυσιολογική.
kinigos
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 9:28 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Παρ Ιαν 11, 2008 9:20 pm

.....Η τιμή που το αγόρασα είναι φυσιολογική!!
Και σκέψου και κάτι άλλο: Κάποιος που δεν έχει να δώσει 8 και 9000 ευρώ για να αγοράσει τζίμνι ντουκου από αγγελία θα καταφύγει ή σε μάντρα ή στην τράπεζα για δάνεια και δόσεις....
Δεν θα έφτανα ποτέ σε αυτό το σημείο για να αποκτήσω τέτοιο αμάξι....
Α και δεν πιστεύω πως υπάρχει ζήτηση σε τέτοια αυτοκίνητα... Μελέτησε για λίγο καιρό την Χρυσή Ευκαιρία και θα δεις ότι υπάρχουν κάποιοι που πουλάνε για 3 μήνες χωρίς να τους τηλεφωνεί κανένας!! Μόλις ρίξουν την τιμή όμως, τσουπ κάποιος θα τηλεφωνήσει...
Άρα δεν του κάνουν προσφορά και συνεπώς δεν υπάρχει ζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό kinigos » Παρ Ιαν 11, 2008 10:22 pm

Η τιμή στα αυτοκίνητα δεν καθορίζεται από ιδιώτες. Αυτοί απλά ακολουθούν την τάση της αγοράς. Την τιμή την καθορίζουν οι έμποροι μεταχειρισμένων οχημάτων και εξαρτάται κυρίως από το χρόνο παραμονής του αυτοκινήτου στη μάνδρα. Το εάν ο αγοραστής θα το πάρει με δόσεις, δεν απασχολεί κανέναν. Εχει την επιλογή να πάρει ΙΧ ίδιας χρονολογίας με λιγότερα.
Ο ιδιώτης τώρα, δυσκολεύεται να πουλήσει γιατί θέλει τα λεφτά ντούκου και όχι δόσεις. Εσύ θα πούλαγες με δόσεις σε κάποιον άγνωστο; Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που τα βλέπεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.
kinigos
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 9:28 pm
Τοποθεσία: Λάρισα


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 5 επισκέπτες

cron