Άλλη μία ρητορική ερώτηση.... VITARA vs TERIOS vs JIMNY

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Άλλη μία ρητορική ερώτηση.... VITARA vs TERIOS vs JIMNY

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Παρ Ιουν 15, 2007 6:46 pm

Μου έτυχε μία μικρή ευκαιρία, ένας ενδιαφερόμενος θέλει να αγοράσει το Jimnaki μου (χωρίς πωλητήριο απλά του άρεσε!). 10/2001 - 10.500 - καλά δεν είναι?

Επείδη "ψήνομαι" να το αλλάξω και να "προδώσω" το Jimnyclub, σκεφτόμουν για Terios.. βλέπετε βαρέθηκα τα την στενότητα των χώρων αλλά και τις 3 πόρτες.. αλλά για την πόλη τι είναι καλύτερο (προσοχή όχι χώμα - γιατί η απάντηση είναι ΜΟΝΟ JIMNY! :hehe: )

Για την πόλη μέσα αλλά και σπάνια κανένα ταξιδάκι (άντε το πολύ κανένα χωματόδρομο) τι προτείνετε:

1) Grand Vitara 1.6 3D (το προηγούμενο)
2) Grand Vitara 1.6 3D (το νέο μοντέλο)
3) Terios 1.5 (2006)


Τι λέτε?

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Άλλη μία ρητορική ερώτηση.... VITARA vs TERIOS vs JIMNY

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Παρ Ιουν 15, 2007 8:51 pm

Μην βαράτε... είπα βαρέθηκα τις 3 πόρτες αλλά βάζω τα GV 3D - τουλάχιστον είναι ποιό φαρδιά :) - απλά θέλω να είναι κοντό για την πόλη γιαυτό δεν θέλω το GV 5D

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό Troll » Παρ Ιουν 15, 2007 11:31 pm

Αν ειχα τετοιο τριλλημα θα επελεγα το ή το Τεριος ή το νεο 3πορτο Βιταρα... αλλα μιας και εισαι σε επαρχια (αν θυμαμαι καλα) καλυτερα να "χτυπησεις" το 3πορτο Βιταρα μεν... αλλα σε πετρελαιο δε... :wink:
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Δευτ Ιουν 18, 2007 7:30 pm

Σήμερα έφαγα την πρώτη "ψυχρολουσία".

Τιμές:

Terios Special - 1500cc - (Φρύδια, φιμέ τζάμι πίσω, πλαστικό σε χρώματος νίκελ μέσα στις χειρολαβές, οθόνη πολλαπλών ενδείξεων, 4 αερόσακοι, θερμαινόμενοι καθρέπτες, προβολείς) - 22.150 (μαζί με την έκπτωση της απόσυρσης) + 435€ έξοδα ταξ. = 22.585 € *ΜΤΚΣΧ (με το κλειδί στο χέρι!)

G.Vitara 1600cc 3D - (Ζάντες 17", Ηλ. καθρέπτες θερμ, Auto Klima, Φιμέ πίσω, προβολείς, Multimedia Cyber Station, 6 Airbags) = 25.490 + 450€ έξοδα = 25.990 € (ΜΤΚΣΧ)

Με τις υγείες μου..


Τώρα για το GV Diesel, δεν το συζητάω.. η τιμή ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ!! (πλησιάζει τις 30!)

Τώρα δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε Terios για 3.000 ευρά μιας και είναι κατά την γνώμη μου λιγότερο όμορφο εμφανισιακά...

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Δευτ Ιουν 18, 2007 7:48 pm

Αααα ξέχασα να σας πω και το σημαντικότερο! Έκανα toast-drive το Terios Special 1.5..

Θετικά:
-Πολύ καλή οδική συμπεριφορά (πολύ γνώριμο - λες και οδηγούσα το Jimnaki μου!)
-Καλή απόδοση/επίδοση κινητήρα
-Καλή ορατότητα
-Άνεση σε χώρους (και πορτ-μπαγκάζ!)
-Δερμάτινο τιμόνι

Αρνητικά:
-Λιτό ταμπλώ (αν και έχει μία μικρή οθονούλα - μην φανταστείτε τίποτα το ιδιαίτερο εκεί που είναι το οδόμετρο- πολλαπλών ενδείξεων - ρολόϊ, θερμοκρασία. υψόμετρο, κατανάλωση)
-Άσχημη σχεδίαση Ράδιο/CD - Αεραγωγών (μου θύμισε κάτι κινέζικα CD Players με τεράστια γράμματα!!!) - Η special έκδοση υποτίθεται ότι έχει επένδυση χρωμίου σε κάποια από τα πλαστικά της κονσόλας και χερουλιών - ο οποίος χρωματισμός τους είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, δείχνουν ΤΕΛΕΙΩΣ ψεύτικα και χαλάνε όλη την εικόνα)
-Κακή σχεδίαση/design εξωτερικών "φρυδιών" (άντε πες ότι βάφονται..)
-Το τιμόνι είναι λίγο χαμηλό (δεν πάει πιο πάνω)


Γενικώς τα αρνητικά ήταν περισσότερο θέμα design παρά ουσίας... αλλά δεν ξέρω από βλάβες τι λένε τα daihatsu

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες