Jimny Test Drive (Απελπίστηκα)

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Jimny Test Drive (Απελπίστηκα)

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης » Τετ Απρ 18, 2007 9:14 pm

Μπάμπης
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2007 4:33 pm
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Δημοσίευσηαπό energetic » Τετ Απρ 18, 2007 11:02 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
energetic
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 12:09 pm

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Τετ Απρ 18, 2007 11:18 pm

kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Πέμ Απρ 19, 2007 12:31 am

...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό sakman » Πέμ Απρ 19, 2007 7:46 am

Φίλε Μπάμπη , μήπως το Jimny που οδήγησες ήταν τελείως διαλυμένο . Τα στοιχεία που αναφέρεις και όπως τα αναφέρεις δεν περιγράφουν το Jimny . Έχω οδηγήσει πολλά έως πάρα πολλά οχήματα street & off . Από τα αυτά που διαφέρει το Jimny είναι π.χ το Μερσεντες 350 . Τζιπ μούφα με τελικές 230 χλμ / ώρα. Όπως και κάποια άλλα της ίδιας κατηγορίας . Αυτά όμως δεν είναι για off road . Είναι μόνο για δρόμο και πεζοδρόμια στην γνωστή πλατεία της Αθήνας .
Άβαταρ μέλους
sakman
 
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2007 7:05 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια + Ηλιούπολη

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Πέμ Απρ 19, 2007 8:02 am

Τι οδηγούσες πριν πας για το test drive :?: :?: :?: Θέλει λίγο χρόνο για να το συνηθίσεις πάντως το τζίμνυ.

Υγ: Όντως η θέση του οδηγού δεν είναι και η πιο άνετη που υπάρχει,αλλά δε τη βρήκα ποτέ και τόσο τραγική :whistle:
Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Antonis » Πέμ Απρ 19, 2007 9:04 am

Φίλε Μπάμπη, το μόνο σίγουρο είναι οτι σε κανένα αυτοκίνητο δεν μπορείς να τα έχεις όλα, ότι και να πάρεις θα πρέπει να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις. Πάντως κατά την γνώμη μου αν θέλεις καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο και να μπαίνεις που και πόυ σε κανένα χωματόδρομο κοίταξε το SX4.. Θα έχεις πάρα πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο σε σχέση με το Jimny μην ξεγελαστεις όμως και το πας σε τίποτε λάσπες ή τίποτε νεροφαγώματα γιατί το πιθανότερο είναι να το αφήσεις εκεί!!

Αν θέλεις πάντως να δείς τις δυνατότητες του jimny στο χώμα μπορείς να έρθεις μαζί μου σε καμία συνάντηση του Jimnyclub..
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό christou » Πέμ Απρ 19, 2007 9:24 am

αυτα παντως που αναφερει ο φιλος μου θυμιζουν την εντυπωση που μου προκαλεσε ενα samurai νοικιαρικο το οποιο ηταν και η πρωτη μου επαφη με 4χ4..σκετη απογοητευση
οταν αργοτερα οδηγησα jimny παλι νοικιαρικο οι εντυπωσεις ηταν πολυ μα πολυ καλυτερες..
η εξελιξη απο το ενα στο αλλο ηταν τεραστια...
ομολογω οτι και με το jimny τρομαξα οταν ασχετος με το αντικειμενο εβαλα 4κινηση σε αφαλτο και εμφανισε το λεγομενο κουρδισμα...
αλλα οι αναμνησεις απο την αισθηση οδηγησης του ειναι σιγουρα ομορφες..
η αισθηση του jeep πανεμορφη..
αυτο που ακομα δεν μπορω να καταλαβω ειναι αν ειναι προτιμοτερο να εχεις 4 κινηση κατεπιλογην η μονιμη.
απο οσα εχω διαβασει και καταλαβει την 4 κινηση του jimny την βαζουμε μονο σε δυσκολες καταστασεις ...
τι γινεται ομως οταν οδηγουμε σε βρεγμενη η απλα ολισθηρη ασφαλτο?
η συμπεριφορα του αυτοκινητου δεν ειναι απροβλεπτη εως επικινδυνη εστω και κινουμενος σε ηπιους ρυθμους?
μηπως ειναι προτιμοτερο ενα συστημα οπως πχ του τεριος?
σε οδηγηση πχ σε χιονισμενο η παγωμενο δρομο ποιο συστημα ειναι προτιμοτερο?
ζητω την βοηθεια σας μιας και η εμπειρια καποιων φιλων εδω μεσα ειναι υπερπολυτιμη για απειρους οπως εγω...
christou
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 17, 2004 10:54 am

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης » Πέμ Απρ 19, 2007 10:01 am

Μπάμπης
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2007 4:33 pm
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Απρ 19, 2007 10:08 am

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Απρ 19, 2007 2:21 pm

Θεση οδηγησης . Αριστη μπορω να οδηγω συνεχεια . 12 ωρες συνεχωμενης οδηγησεις και δυο αγωνες τραιλ ριντ. Ειμαι 1,90 ιψος.

Ορατοτητα οχι τοσο καλη στο καμπριο απο δεξια. Απο καθρεπτες τεραστια ορατοτητα βλεπεις και τις τρεις λουριδες.

Πολυ ευκηνητο στο παρκιν και ευελικτο σε σφηνες στον δρομο.
Δυνοτο γκαζακι για τα κυβικα του.

Οχι ανετη αναρτηση με πολλα κοπανηματα αλλα ετσι ειναι ολα τα 4χ4 με σασι τυπου σκαλας .
Κορυφεα κρατηματα και πολυ προβλεψημο. Μπορει να φευγει ευκολα ο κολος αλλα μαζευεται εξισου ευκολα.

λευγες και τιμονι σοστες θεσεις . Δεν τρεμει ο λευγες ταχυτητων αλλα του τρανσφερ. Εχει καλο επιλογεα ταχυτητων.

Το πεταλη του φρενου ειναι θεμα ρυφμισης οπως και του συμπλεκτη.

Ενα καλο αυτοκηνητο με μικρα μειωνεκτηματα.

Εμενα με ενοχλη ο θορυβος του μοτερ
η 5 ταχυτητα που βγαζει 120χλμ στις 4,000 σαλ
η καταναλωση βενζηνης μωλις περασεις τις 3.000 σαλ
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό sakman » Πέμ Απρ 19, 2007 2:54 pm

Πέτρο συμφωνώ μαζί σου σε αυτά που γράφεις . Αλλά επειδή αυτό με την κατανάλωση με ενδιαφέρει πολύ ,( είμαι στα όρια του στρωσίματος δηλαδή 3000 στρ.) , πές μας πόσο ανεβαίνει . Τώρα με τις 3000 στρ. μου καίει 40 λίτρα περίπου στα 420 χλμ. με μικτή χρήση 2WD 60 % - 65 % 4 wd + 4 WD L 40 % - 35 % .
Άβαταρ μέλους
sakman
 
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2007 7:05 pm
Τοποθεσία: Βριλήσσια + Ηλιούπολη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Απρ 19, 2007 6:31 pm

10 λιτρα τα 100 χλμ αν πηγαινεις με 3500 και 9 - 8 αν πιγαινεις με 4000-4500
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Πέμ Απρ 19, 2007 8:56 pm

Μπάμπη σε λάθος forum βρήκες να κάνεις αρνητικό σχολιασμό για το Jimny!! Όλοι θα πέσουν να σε φάνε!! :hehe:

Φυσικά αστειέυομαι, αλλά σαν αρχάριος σε off-road και κάτοχος του Jimny μου εδώ και 1 χρόνο περίπου, θα συμφωνήσω σε αρκετά από τα αρνητικά που λες (ειδικά αν το οδηγάς πρώτη φορά - ή αν οδηγάς γενικώς 4χ4 πρώτη φορά). Βέβαια και οι απόψεις του ΙΚΕ και Πέτρου αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα, όμως θα διαφωνήσω στην On-road ασφάλεια και προβλεψιμότητα (ειδικά εδώ στους επαρχιακούς δρόμους) του αυτοκινήτου μιας και το θεωρώ πραγματικά πολύ ασταθές και δεν σου δίνει την αίσθηση της ασφάλειας.. Όμως όπως είπαν και οι προηγούμενοι συν-Jimnyστες το συγκεκριμένο όχημα έχει απεριόριστες Off-Road δυνατότητες (βάζει τα γυαλιά σε πολύ ακριβότερα 4Χ4, SUV κλπ) όμως On-Road είναι πολύ μέτριο και βολεύει μόνο για μέσα στην πόλη (είναι μικρό: σφήνες, εύκολα παρκαρίσματα, χαμηλή κατανάλωση, φθηνά τέλη). Εκτός πόλεως όμως θα σε κουράσει.. εάν δεν είσαι Off-Road animal καλύτερα να πας σε Vitara..

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό Antonis » Πέμ Απρ 19, 2007 9:55 pm

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Επόμενο

Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

cron