προβληματα.

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

προβληματα.

Δημοσίευσηαπό teo1220 » Τρί Φεβ 13, 2007 9:08 am

-θοδωρης-
teo1220
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 1:13 pm

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Τρί Φεβ 13, 2007 3:02 pm

κοιτα - δες το έτσι -
αν κάποιος δεν έχει προβλήματα, δεν θα το γράψει εδώ έτσι δεν είναι -
αρα αυτά που διαβάζεις είναι τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν -
αλλά δεν παρουσιάζονται σε όλους.
δηλαδή εμένα δεν είχε κανένα πρόβλημα το αμάξι 6 χρόνια που το έχω.
όσο όμως το κακοποιείς :) και το πηγαίνεις σε ποτάμια κτλ όλο και κάτι θα φαγωθεί θα σκουριάσει εάν δεν του βάζεις κάθε τόσο καινούριες βαλβολίνες κτλ.

όμως αυτά παρουσιάζονται περισσότερο όταν υπάρχει πολύ συχνή χρήση με off road κτλ.
τώρα δηλαδή, επειδή αμέλησα μετά απο πολλά ποτάμια μετά την εκδρομή στα τζουμέρκα πέρσυ, που έκαναν μπάνιο τα αυτοκίνητα κανονικό κάθε μέρα πολλές φορές, δεν έβαλα αμέσως βαλβολινες στα διαφορικά -
τώρα μου διαφορίζει :( :( ...... δεν φταίει το καημένο το αυτοκινητάκι λοιπόν :)

κάποιοι απο την άλλη ήσαν άτυχοι - έβγαλε το αυτοκίνητο απο την αρχή κάποιο πρόβλημα - και το κάλυπτε η εγγύηση όμως.

γενικά, το αυτοκίνητο αυτό δεν είναι σαν ένα honda πχ που θα το εχεις για 150.000 χωρίς να σου βγάλει μία αλλαγή/βλάβη.

έχει άλλα καλά όμως! ... ! οπότε ολα είναι σχετικά.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Τρί Φεβ 13, 2007 7:10 pm

Δεν ρωτας κ εμενα, που πηρε η μανα μου γκολφ και βαρεθηκα να πηγενω στο συνεργειο??? Μεχρι κ βαλβιδα εκαψε στα 15000 χλμ και υποτιθεται οτι ειναι απο τα καλα, και δεν ειναι το μονο το δικο μου που εχει προβληματα. Συμφωνω απολυτα με την Μαρια, οι ζημιες η τα προβληματα που εχοθν παρουσιαστει, συμβαινουν οπουδηποτε, το τριξιμο ειναι στο παιχνιδι, το σασμαν σε αυτα που ανεφερε η μαρια, κ τα καλωδια του 4Χ4 στα καινουργεια, μονο αν βρεις απο κατω, και οχι απλα βρεις, γιατι εχω βρει απο κατω αλλα δεν επαθε τπτ, απλα λενε ολοι οτι αν θες να πας σε δυσκολα πρεπει να βαλεις μια ποδια για να μην μεινεις στη μεση...
Υπομονη λοιπον μεχρι να σου ερ8ει το τουτου και να δεις οτι θα το χαρεις πολυ...
kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό teo1220 » Τρί Φεβ 13, 2007 7:23 pm

Τις συγκεκριμενες βλαβες τις ανεφερα ως παραδειγμα.Υπαρχουν ενα σωρο στο forum.Kαι αναφορικα με το τριξιμο που λες,οχι δεν το δεχομαι απο καινουριο αμαξι και δεν νομιζω οτι ειναι παραξενια αυτο.Συμφωνω με αυτα που λετε περι χρησης του αμαξιου.Αλλα το ξαναλεω οτι σε πολλα προβληματα η απαντηση ειναι οτι ειναι γνωρισμα ων imny.
-θοδωρης-
teo1220
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 1:13 pm

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Τρί Φεβ 13, 2007 8:28 pm

όπως είπα, και πρίν, αυτά που διαβάζεις δεν είναι δείγμα για όλα τα τζίμνυ που υπάρχουν στην χώρα. ! ,... κάποιος που ΔΕΝ εχει πρόβλημα ΔΕΝ θα γράψει. οπότε -... μην τρελλαίνεσαι.

είναι σαν να μπείς σε ιατρικό σαιτ που λέει τα πάντα για αρρώστιες. ! ε θα ανησυχησεις αν τα διαβάσεις όλα!

εμένα πάντως δεν έτριζε τίποτε...!

teo νομίζω ότι είσαι αρνητικός γιατί δεν το πήρες ακόμα. Όταν το πάρεις, θα τα ξεχάσεις όλα αυτά που διάβασες :lol: (ελπίζω! :lol: :lol: )
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Τρί Φεβ 13, 2007 9:48 pm

καποιες βλαβες ειναι απαραδεκτες

Αλλα το τρεμει το τιμονι ειναι θεμα συντηρησης
το οτι δεν μπαινουν καλα οι ταχυτητες ειναι θεμα οδηγησης
Το οτι τριζει το δικο μου δεν τριζει παρολλο που ειναι και καμπριο και κανει και αλματα.

Ειναι θεμα φροντιδας και περιποιησεις.

Ειναι καποιες βλαβες που ειναι απαραδεκτες
Αλλα τι να κανουμε αμα εγβαζε η χοντα το ιδιο 4χ4 χοντα θα επαιρνα.

Συγκρηση με αλλα 4χ4 και οχηματα πιστεψεμε γβαζει λιγοτερες βλαβες.
Οσο για ποδιες και τα λοιπα δεν βαζεις τιποτα . Τζαμπα λεφτα.

Αν θες να κανεις τριαλ θα πληρωσεις ακριβα
Αν θες να περνα κανα ποταμακι ή καμια λασπη θα πληρωσεις καλες συντηρησεις και καποια εξαρτηματακια.
Αν θες να κανεις κανα χωματοδρομο απλο ή κανα χιονακι χαλαρο τοτε μονο την συντηρηση του σερβις.

Εχω και ενα Βιτταρα το οποιο παει μονο δρομο και απλο χωματοδρομο. Εχει κανει 40.000 χλμ και δεν εχει παθει τιποτα.
Το μητσο μου εχει κανει 80.000 και εχω σχεδον τα παντα και εχει παθει αρκετα .
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Φεβ 14, 2007 12:32 am

Κάτσε μακριά από ανώριμους όπως οι δύο προλλαλήσαντες και θα πηγαίνεις μόνο για service .
Κάνε 4χ4 και εκδρομές με αυτούς και θα δείς μέρη που δεν φαντάζεσαι , όμως θα σε ρωτάνε εάν βγάζει βλάβες και εσύ θα γελάς πονηρά . :wink: :whistle:
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό teo1220 » Τετ Φεβ 14, 2007 9:02 am

Καλημερα.Δεν φοβαμαι την συντηρηση γιατι με τ αμαξια μου ειμουν παντα τακτικος,ουτε με την οδηγηση,καπιες ζημιες φοβαμαι που εχω διαβασει απο φιλους του φορουμ που τις εβγαλε αμεσως μετα απο την εκθεση οπου το εβγαλαν.Τελος παντων αυτο που θα κανω ειναι να περιμενω,οπως ειπε και η Μαρια,να ερθει και να συζησω μαζι του..και βλεπουμε.
-θοδωρης-
teo1220
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 1:13 pm

jimny for ever!!!!

Δημοσίευσηαπό obelus » Σάβ Φεβ 17, 2007 3:09 pm

μην σκας καθολου!!!
το αμαξι είναι τέρας!!!!δεν καταλαβαινει τίποτα (στα ορια της λογικης πάντα)
κ εγω αγορασα πριν 2 χρόνια το golf 5 fsi. To αποτέλεσμα.... το πούλησα διότι στα πρωτα 18000 χλμ είχα συμπληρώση 2 ΛΙΤΡΑ ΛΑΔΙΑ!!!!+ αλλα 5 προβληματα με παραθ. ρελε air contition.. kleidoma και οι βλακείες της καρέντα που έτρεχα κ δεν έφτανα.... θέλω να πω οτι το jimny gia μένα ειναι το ιδανικό αυτοκίνητο για ελλάδα κ εδω στο Ηρακλειο που μονο δρόμους δεν εχουμε ..... ασε που πας όπου θες!!! κ με 80-100 χλμ πας μια χαρα. καλές βόλτες σε όλους!!!!!!!!!!!
obelus
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 27, 2006 5:01 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες