διαληθηκε ο καταλητης μου

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

διαληθηκε ο καταλητης μου

Δημοσίευσηαπό ΖΑΙΜΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ » Πέμ Δεκ 28, 2006 9:31 pm

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε το καλοκαίρι που χρειάστηκε να τραβήξω το σκάφος :( .σε μεγάλο ανηφορικό κομμάτι το αμάξι έκανε διακοπές, το στροφόμετρο τρελαινόταν και αναβόσβηνε το λαμπάκι του κινητήρα και του κλειδώματος τιμονιού. Έσβηνα τον κινητήρα και μετά από δυο τρεις αποτιχημένες προσπάθειες ξαναέπαιρνε και συνέχιζα.(στην αρχή σκεφτικά κακία ποιότητα βενζίνης).το θέμα όμως χόντρυνε :cry: .δεν μπορούσα να ανεβώ μεγάλο ανηφορικό κομμάτι ούτε με τρειλερ με τους σκύλους ούτε και με 4 άτομα μέσα στο αμάξι. Πήγα στο συνεργείο , μπήκε το αμάξι στον εγκέφαλο και μου πρότειναν καθαρισμό τον μπεκ. ΤΙΠΟΤΑ. :rant2: πάλι τα ιδία μου έκανε. Με διαφορά τηλεφωνά που έκαναν στην Αθηνά μου είπαν να πάω σε ηλεκτρολόγο να δει την πλεξούδα που πάει στους πολλαπλασιαστές. ΤΙΠΟΤΑ :rant2: .ξανά στο συνεργείο, ξανά στον εγκέφαλο, δεν έδειχνε τίποτα. Μετρήσαμε την πίεση της αντλίας OK. Μέχρι τώρα στο συνεργείο έψαχναν ότι τους έλεγα αφού το αμάξι το παρουσίαζε μονό φωρτομένο και σε ανηφόρα. Αποφασίσαμε να κοτσάρω το σκάφος και να βγούμε στους δρόμους για test drive. Η γνωμάτευση ήταν πρόβλημα κατά 99% στην εξάτμιση. Την επόμενη το αμάξι πήγε σε εξάτμισα ο οποίος βρήκε τον καταλυτή της πολλαπλής καταστραμμένο και κομμάτια αυτού να έχουν πάει και να έχουν σκοτώσει των καταλυτή της εξατμίσεις με αποτέλεσμα οι αισθητήρες L να διαβάζουν πολλά σωρευμένα καυσαέρια και μπλοκερναν τον κινητήρα. Το αμάξι τώρα πάει φυσέκι χωρίς καταλυτές. Το πρόβλημα όμως δεν ξεπεράστηκε αφού τώρα οι αισθητήρες διαβάζουν εξαγωγή πολλών καυσαερίων και μπλοφάρουν πάλι των κινητήρα :bye: .ψάχνω μεταχειρισμένο καταλυτή πολλαπλής γιατί ραπ ότι μου είπαν είναι πανάκριβος η αν φτιάχνει κανένας. Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ! :help:
ΖΑΙΜΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Φεβ 17, 2006 9:35 pm
Τοποθεσία: Χιος

Δημοσίευσηαπό ΖΑΙΜΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ » Τρί Σεπ 04, 2007 6:07 pm

το προβλημα μετα απο μετα απο αρκετη ταλαιπορια λυθηκε :clapping: .στειλαμε των εγκεφαλο αθηνα οπου διαπιστοθηκε λεει μια οξυδοση σε ενα καλωδιακη του που την στηγμη που το αμαξη ζωριζοταν δεν εκανε καλη επαφη και δημιουργουσε το μπερδεμα.ετση αφησε ακαυτες βενζινες που κατεβηκαν στων καταλητη με αποτελεσμα να γινει αναφλεξη εκει και να των σπασουν. :(
Καλησπερα!!ανηκω κι εγω στους τηχερους που επελεξαν ενα gimny
για αποδρασεις στη φυση.Με το jimny εχεις την αισθηση να βγαινεις
στο βουνο και να φωναζεις αερααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!

Χαρα μου που σας γνωρισα.Μπαμπης απο Χιο!!
ΖΑΙΜΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Φεβ 17, 2006 9:35 pm
Τοποθεσία: Χιος

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Τρί Σεπ 04, 2007 11:53 pm

Καλη φαση μετα απο 9 μηνες να βρεις την ζημια.

Τελος καλα ολα καλα

Τελιως πληροφοριακα ενα απλος κεραμικος καταλυτης εχει 70-100 ευρω. Ειναι μια φτηνη ληση με μικρη διαρκια ζωης. Αν μαλιστα κανεις 4χ4 μακρια απο οποτομες αλαγες θερμοκρασιας .Δηλαδη προσοχη στα νερα. Σπαει ευκολα σε συγκρουσι με εδαφος .

Μεταλλικος καταλυτης αγωνιστικος . Στοιχιζει 250-450 ευρω ειναι πολυ καλος δεν σπαει δεν χαλαει και αν μπουκωση πλενεται .
Αλλο ενα καλο ειναι οτι δυνει δυναμη στο μοτερ και οικονομια βενζηνης. Συναντησα διαφορα 40- 50 χλμ πολης και εκτος πολης 70- 80

Και παντα οτι πληρωνεις παιρνεις
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες