Χρειαζομαι μια απλη απαντηση...!!!

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Χρειαζομαι μια απλη απαντηση...!!!

Δημοσίευσηαπό ARIS » Δευτ Αύγ 28, 2006 8:06 pm

Καλησπερα σε ολους... Θα ηθελα να θεσω ενα θεματακι το οποιο με απασχολει εδω και πολυ καιρο και πιστευω πως θα ενδιαφερει και αρκετους, εκτος απο μενα.
Μπορω να βαλω ελαστικα τα οποια να εχουν διαφορετικες διαστασεις "κατα υψος"? δηλαδη 205 60 15 εμπρος και 205 75 15 πισω. Ναι σιγουρα μπορω να το κανω αλλα η απαντηση που χρειαζομαι ειναι κατα ποσο καταπονω το διαφορικο οταν βαζω 4Χ4 λογο διαφορα υψους ελαστικων αλλο R (ακτινα) θα εχουν τα εμπρος απο τα πισω ελαστικα.
Ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
ARIS
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2005 9:32 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμυρνη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Δευτ Αύγ 28, 2006 10:28 pm

το προφιλ δεν πεζει ρολο στο κουρδισμα των διαφορικων.

Αλλα αν το κανεις το μονο που θα καταφερεις ειναι να πσιλωσεις το πισω μερος απο το μπροστα. Πραγμα που οδηγικα ειναι λιγο λαθος . Πχ σε ενα φρεναρισμα να σου γυρισει το αμαξι. Η σε μια στραφη να υπερστρεφη.

Για πες ομως και τον λογο που θες να το κανεις αυτό;
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Αύγ 29, 2006 9:58 am

Και ομως παιζει. Απο την στιγμη που τα διαφορικα εχουν το ιδιο βημα, πρεπει να εχουν το ιδιο και τα λαστιχα. Σε 2WD κινηση δεν θα εχεις προβλημα αλλα σε 4WD θα εχεις. Βασικα το αυτοκινητο σε 4WD θα εχει εγκλωβισμο κινητικης ενεργειας και θα κοβει απο μονο του, χωρις φρενα αφου οι πισω τροχοι θα προσπαθουν λογω μεγαλυτερου βηματος να προσπερασουν τους μπροστα.
ΔΕΝ θα ειχες προβλημα αν το jimny ειχε κεντρικο διαφορικο η' συνεκτικο συμπλεκτη.
Δεν θυμαμαι καλα αλλα μια εταιρεια εχει φτιαξει ετσι τα διαφορικα του SUV της (διαφορετικο βημα) για να μειωσει τον χρονο καθηστερησης του συνεκτικου συμπλεκτη που χρησιμοποιει.
Ο.Κ. δεν ηταν απλη απαντηση αλλα δεν ειναι και απλη ερωτηση. :hehe: :hehe: :hehe: :hello:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Ο λογος ειναι...

Δημοσίευσηαπό ARIS » Τρί Αύγ 29, 2006 1:58 pm

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας....Ο λογος που θελω αγαπητε κ. Πετρο να εχω διαφορετικη διασταση κατα υψος στα εμπρος και πισω ελαστικα μου ειναι γιατι σε βολτουλα μου εκτος δρομου πατωντας φρενο βγηκα λιγο εκτος και ακουμπησα με τον προφηλακτηρα και τον δεξιο μου θολο το χωματινο (χαντακι) με αποτελεσμα ο θολος να εχει μετακινηθει μερικα εκατοστα. Ειναι τοσο λιγο που με το ματι δεν το καταλαβα και δεν εδωσα σημασια. Αλλα οταν χρειαστηκα να βαλω αλυσιδες ακουμπουσαν στο θολο ποιο ευκολα απο οτι ο αριστερος τροχος. Ετσι λοιπον τωρα που θελω να αλλαξω και τα ελαστικα μου σκεφτηκα πως ειναι ποιο ευκολο να μικρινο ενα ποντο τα ελαστικα μου απο το να τρεχω σε φαναρτζιδες... (τα ελαστικα που εχω τωρα ειναι 205 75 15 αντι για 205 70 15 μαμας) και μου περασε απο το μυαλο να κραταγα πισω την διασταση 75 και να αλλαζα μονο τα μπροστα σε μικροτερη.
Οσο για την αρχικη μου ερωτηση.... καταλαβα πως το σωστο ειναι τα διαφορικα να εχουν τις ιδιες διαστασεις ελαστικων. Ναι αυτο ειναι το ιδανικο. Αλλα αν τελικα την κανω την αλλαγη κατα υψος θα μου βγαλει προβλημα μελοντικα στο διαφορικο ή ειναι τοσο ασημαντη η διαφορα αυτη που δεν θα εχω κανενα προβλημα.
Άβαταρ μέλους
ARIS
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2005 9:32 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμυρνη

Δημοσίευσηαπό dambo » Τρί Αύγ 29, 2006 2:06 pm

Ari ο θόλος μπήκε μέσα ή το φτερό? έχεις καμιά φώτο να ανεβάσεις?

:hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
dambo
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 10:39 pm
Τοποθεσία: Γαλατία

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Αύγ 29, 2006 6:44 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Chris » Τετ Αύγ 30, 2006 8:30 am

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες