Αυτονομία βενζίνης / αξιοπιστία χλμδείκτη

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Δημοσίευσηαπό Antonis » Παρ Ιούλ 06, 2007 9:43 am

:hehe: :hehe: :hehe:

Το ίδιο παθαίνω και εγώ!!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Παρ Ιούλ 06, 2007 4:28 pm

To εχετε δοκιμασει και ειστε τοσο αρνητικοι??? Η ελλαδα κυρια γκαντεμο, πληρωνει δισεκατομυρια ευρω προστιμα στιν ευρωπαικη ενωση επειδη δεν καταργει τον φορο στην αγορα αυτοκινητου γιατι απλα βγαζει πιο πολλα, οι βενζιναδες ανεβαζουν την βενζινη μολις ανεβει το πετρελαιο και μολις πεσει δεν ξερουν τπτ, η ΔΕΗ κανει αυξησεις γιατι ανεβηκε η τιμη του πετρελαιου διεθνως λεει και ας παραγει μολις το 10-15 % του ρευματος με πετρελαιο, και με ρωτας αν ειναι κλεφτες οι αυτοκινητοβιομηχανιες, η οι βενζιναδες οι ολοι??? Φυσικα και ειναι!!!
Εκανα τα ιδια χλμ ακριβως , με τα ιδια βαρη, εγω με την ειρηνη και τα πραγματα μας. τους ιδιους δρομους, παρομοιες συνθηκες, με κλιματισμο, ταξιδι στην Κυμη, που οποιος εχει παει ξερει πως ειναι κ πως τρεχεις για να προσπερασεις μεσα στην ευβοια, τωρα αν εκανα 2 προσπερασεις λιγοτερες, η ειχα 20 λεπτα λιγοτερο τον κλιματισμο, δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι, και τα μισα χλμ μεσα στην αθηνα, οτι εκανα και πριν, τσπ κρατηστε τη γνωμη σας, εγω την δικη μου μαζι με τα ευρω, και να εκφραζετε μια γνωμη και αποψη αφου δοκιμασετε!!! Κ δεν ειδα κανενα να μου απαντησει για τις θεωριες της καυσης, διασκορπισμου του καυσιμου, αναμιξης με το οξυγονο κλπ, μηπως και αυτα ειναι παραμυ8ια και τα βαζουν για να εχουν πιο ακριβα τα αυτοκινητα???????????????????????????????????????????????????????????????????????
kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Παρ Ιούλ 06, 2007 4:56 pm

Και του Λιακοπουλου τα βιβλια πανω σε αποδειξεις ειναι
Αλλα αποδειξεις που δεν υπαρχουν

Κρατα λοιπον την γνωμη σου βαλε και αζωτο που λεει και ενας γιατρος σε καποιο τριτοκοσμικο καναλι και ολα θα πανε κατα ευχην .

Δηλαδη (διασκορπισμου του καυσιμου) απο ενα μαγνιτακι φιαχνετε η ροη τις βενζινης και μπαιννουν το μορια της σε ταξη ?
Ασε με
Το οξυγονο που το βρηκε η βενζηνη στην πορεια της πριν απο τον χορο καυσης και την αναμιξη της με τον ατμοσφαιρικο αερα?

Μηπως κανει και χημικες ενωσεις . Μηπως βαζεις και αμπουλες οξυγονου στο ντεποζιτο

Δηλαδη θες να μας πεισεις πως ενα μαγνιτακι 2 ποντους και γυρο απο το σωληνακι κανει μαγνιτικο πεδιο τετοιο ωστε να κανει τι?
Να βαλει σε ταξη τα μορια τις βενζηνης .

Μην γινεσαι και συ Λιακοπουλος
Μας πουλησαν καποτε κατι θεωριες οτι γενηθηκαμε απο τον Αδαμ και την Ευα ή οτι η γη ειναι επιπεδη .

Βαλε και στον σωληνα του νερου στο σπιτι σου το μαγνιτακη για να κανεις οικονομια και στο νερο.
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Παρ Ιούλ 06, 2007 5:07 pm

Αν ηξερες απο καυση ΜΕΚ κλπ κλπ θα συζητουσαμε...Ρωτα ενα χημικο αν παιζει ρολο η διαταξη των μοριων σε μια αντιδραση κλπ κλπ, ενα μηχανικο εμπειρο αν παιζει ρολο ποσο καλα θα διασκορπιστει το καυσιμο στον χωρο καυσης, ποσο καλη αναμιξη με τον αερα θα εχει κλπ κλπ κ ελα πες μου. Ο μαγνητης ειναι πολυ δυνατος, κ δεν παιζει ρολο αν ειναι ενα μετρο η 2 ποντους, βλεπεις οτι δεν εχεις ιδεα??? Το μαγνητικο οπως και το ηλεκτρικο πεδιο εξαρταται απο την ενταση του, και οχι απο το ποσο χωρο πιανει, αφου δεν εχεις ιδεα, γιατι μιλας???? Και να πατε αλλου να πουλησετε πνευμα, εγω σας μιλαω με το τι ειδα, κ 3 πραγματα επιστημονικα, αν δεν ξερις απο χημεια, μηχανικη κλπ, δεν σου φταιω
kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Παρ Ιούλ 06, 2007 6:56 pm

Δε σε ρώτησα αν ο βενζινάς είναι κλέφτης,ούτε για το φόρο.
Σε ρωτάω κάτι απλό :
1)αφού υπάρχει τρόπος να έχουν τα αυτοκίνητα μικρότερη κατανάλωση,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΆΓΜΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΉ ΤΟΥΣ?
και επίσης σε ρώτησα
2)Σου έδωσαν εγγύηση για αυτό που αγόρασες?
όπως επίσης ρώτησα:
3)Πόσα χιλιόμετρα έκανες με αυτό το γέμισμα?

Από χημεία δε ξέρω,ούτε τα βασικά από το σχολείο δε θυμάμαι.:ihearu:
Αν θέλεις κάνε εμπειρογνωμονική απλή εξήγηση με σχεδιάκια και εξηγήσεις για να καταλάβω.Δε χρειάζεται να το παίζεις πυρηνικός πανεπιστήμονας. :nerd:
Αλήθεια μήπως ξανάκανες 70 χιλιόμετρα περισσότερα από τα συνηθισμένα?γιατί μέχρι τώρα μιλάς μόνο για ένα δρομολόγιο. :confused:

Μέχρι τότε ο Λιακόπουλος με πείθει περισσότερο από το κοντέρ σου.Ίσως μια συνωμοσία των κατασκευαστών με τους πετρελαιάδες κρύβεται πίσω από όλα αυτά.Πρέπει να γίνουν μηνύσεις και ο κόσμος κοιμάται.Και συ Πέτρο ντρόπη σου να μη ξέρεις από καύσεις!Γίνε χημικός να μπορούμε να χουμε κανένα επίπεδο,τι στο καλό κομμώτρια σπούδασες τόσα χρόνια?
Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Jimnakias » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:07 pm

Παιδιά δεν είναι ανάγκη να τον "κράζουμε". Πιστεύω οι απόψεις ότι: "Όσοι το έχουν δοκιμάσει το πέταξαν κλπ" καλύπτουν το θέμα. Ίσως να είναι τυχαίο το γεγονός ότι είχες οικονομία στο κάυσιμο πάντως... διότι από ότι φαίνεται από τις μαρτυρίες οι περισσότεροι το ρίξαν στον κάλαθο των αχρήστων..
Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΙΚΕ ότι είναι απατεώνες (μεγάλοι-μικροί) που τα δίνουν 100 και 50 €. Από όσο έχω ακούσει τα δίνουν κάποια βενζινάδικα 20-30€.


Υ.Γ.
Πάντως παρολίγο να με πείσεις ότι λειτουργεί...

SEEK AND YE SHALL FIND !!!
Άβαταρ μέλους
Jimnakias
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2005 7:09 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:16 pm

Δεν ειπα οτι επρεπε να ξερει, απλα αν δεν ξερεις, μην το παιζεις ξερολας, αυτο λεω! Μου εδωσε εγγυηση επιστροφης χρηματων, εχω κανει 2 γεμισματα, το ενα πηγε 460χλμ κ το ειχα βαλει μεσα στα θαψα στην αμμο, κ το δευτερο γεμισμα 470 χλμ, σημερα εβαλα 22Ε κ ειχα κανει 308 χλμ, με τα ιδια δρομολογια, κλιματισμους, βαρη, αποστασεις, δρομους, αερα τρελο στην αττικη οδο σημερα προς μαρκοπουλο, οκ??? Σχεδιο δεν μπορω να κανω κ βαριεμε κιολας, απλα σκεψου σωματιδια να κινουνται ακαταστατα μεσα στο σωληνα, κ μετα τον μαγνητη να μπαινουν σε σειρα, κ να γινετε καλυτερη καυση, πολυ απλο ειναι, και δειτε και την σελιδα του ελληνα που ειχε ο τριανταφυλλοπουλος, παρομοιο ειναι, ο μαγνητης κανει μαγνητικο πεδιο, εκεινο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο, ριξτε μια ματια σε αυτη τη σελιδα http://www.bens.gr/arxi%20leit.html

Ποσοι το εχουν δοκιμασει απο εσας δλδ και για ποσο καιρο???

kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:30 pm

αφού υπάρχει τρόπος να έχουν τα αυτοκίνητα μικρότερη κατανάλωση,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΆΓΜΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΉ ΤΟΥΣ?
Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:40 pm

Ηλεκτρολογος ειμαι και ξερω και απο μαγνητικα πεδια και απο VGA kai apo mms kai msn kai apo xista mesa

Φερε μου τις μελετες και τεκμηριομενα επιστιμονικα αυτα που μας λες
Οταν στην εκθεση αυτοκηνητου μας επιασε ο τυπος απο το περιπτερο τις συγεκριμενης εταιριας και αρχισε να μας λεει ολα αυτα που μας λες εσυ
και του ζητησαμε στο τελος χαρτια που να πιστοποιη ολα αυτα που μας ελεγε μας ειπε δεν τα εχω μαζι μου .
Οποτε για μενα παραμενει μια μπορδα
Ειναι σαν την σπηλια του Νταβελη ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:42 pm

Δεν ξερω και δεν με απασχολει ! ! ! Αυτο ειναι το επιχειρημα σου??? Σας θεωρουσα μια παρεα, που μπορουσαμε να μιλαμε χωρις εμπαθειες, ειρωνειες κλπ κλπ, αν θεωρειτε οτι εχω καποιο λογο να πω ψεματα η οτιδηποτε αλλο, συγνωμη για τον χρονο που σας εφαγα, ουτε ειπα να σας πουλησω, ουτε τπτ, βρειτε και δοκιμαστε το , η να σας δωσω ενα να δοκιμασετε και μετα να μου πειτε τι ειδατε. Ακομα δεν μου ειπατε ποσοι το εχετε δοκιμασει...
kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Ιούλ 06, 2007 7:56 pm

Πειραζει που βαριεμαι ΠΑΡΑ πολυ με αυτη την συζητηση?

kyma202 το jimny ειναι πολυ οικονομικο αυτοκινητο, φιλε μου απο κατασκευης του. Εμενα προσοπικα στο συγκεκριμενο δεν με ενδιαφερει η καταναλωση του αλλα οι δυνατοτητες του εκτος. Αν ηθελα τοσο πολυ οικονομια θα εφτιαχνα ενα SMART DIESEL.

Και πιστεψε με, αν το δουλεψεις εκτος για πολλη ωρα ο μαγνητης (αν λειτουργει αυτο το μαραφετι) δεν θα κανει και πολλα πραγματα.

Και δεν κανει κανεις επιθεση, ολοι μια παρεα ειμαστε που λεει ο καθε ενας την αποψη του, αυτο δεν ειναι και ο ορισμος του Forum αλλωστε?

Υ.Γ.1Αντε πηγαιντε καμια βολτα ολοι σας που σας βγηκε ο τρελλος επιστημονας μεσα στον Ιουλιο..... :hello:

Υ.Γ.2 Πολυ δεν εχω φλωρεψει τελευταια.........???? :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Παρ Ιούλ 06, 2007 8:00 pm

Είμαστε μία παρέα που δεν ασχολείται με πράγματα που δεν έχουν δυνατά και σοβαρά αποδεικτικά στοιχεία.Κάνε και μια έρευνα στα forums και θα δεις ότι οι απόψεις είναι περίεργες.(Όαοι το πουλάνε πετάνε από τη χαρά τους,όσοι το δοκιμάζουν ή λένε έχει ελάχιστη διαφορά ή δε κάνει τίποτα,αλλού λένε και για μηνύσεις)

Εγώ προσωπικά δε το έχω δοκιμάσει και δεν πρόκειται να το δοκιμάσω,θεωρώ πως αν δούλευε θα το είχε το αυτοκίνητο από τον κατασκευαστή.
Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Παρ Ιούλ 06, 2007 9:04 pm

Ειναι φυσικο επακολουθο οταν καπου δεν τεριαζουν αποψεις να λες δεν ειμαστε παρεα και αλλα τετοια διαφορα .

Οταν κατι ειναι αντιθετο με αυτο που λεμε δεν ριχνουμε βομβα ουτε υποστιριζουμε μεχρι θανατου .
Εσυ λες την γνωμη σου και εγω την δικια μου . Και ο καθενας εχει να πει την γνωμη του.

Μπορο να κρινω την δικια σου αποψη και συ να κρινεις την δικια μου.
Οπου θες βαζεις τελεια οπου θελω βαζω τελεια. Εκανες δυο ποστ εκανα δυο ποστ .
Ο αναγνωστης εχει βγαλει το συμπερασμα του απο κει και περα ειναι αερολογιες και φουμαρα .

Γενικολογο δεν μηλαω συγκεκριμενα

Αν θες ομως να το συνεχησεις με τον μαγνητη θελω να μου λυσεις μερικες απορειες . Γιατι πρεπει να βαλεις τον συγεκριμενο μαγνητη και να μην βαλεις εσυ ενα δικο σου μαγνητη.

Αλλη μια απορια: Στο δικο σου αμαξι το σωλινακη εχει μια διαμετρα Χ σε καποιο αλλο εχει Υ το μαγνητακι ειναι το ιδιο αρα απο αμαξι σε αμαξι πρεπει να διαφερει η αποδοση του μαγνητακι
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό kyma202 » Παρ Ιούλ 06, 2007 9:06 pm

Αποδεικτικο στοιχειο ειναι η ερευνα η το αποτελεσμα στα ματια σας??? Εμενα ειναι τα ματια μου κ η τσεπη μου, κ μπορει οντως να ειναι οικονομικο αλλα γιατι να μην το κανω πιο οικονομικο, να μην γλυτωνω 3-4ε στο γεμισμα, οσο για το εκτος που λες, μπορει να ισχιει, αλλα επειδη σπανια εως ποτε κανω τετοια χρηση, για ωρες η πολλα χλμ, αλλα πιο πολυ στο δρομο, γιαυτο το χρησιμοποιω . , θα μπορουσατε να παρετε 2, να μοιραστειτε το εξοδο, που θα ηταν ελαχιστο για 10-20 ατομα κ θα βλεπατε το αποτελεσμα, και για τις μελετες που λετε, εχω δει πολλες μελετες που στην πραξη δεν κανουν τπτ, και το αντι8ετο, και επειδη η θεωρια δεν μου λεει τπτ, προτιμω να δοκιμαζω, οπως τα σουβλακια, τις καυτερες σαλτσες, κ λοιπα βρωσιμα κ μετα να λεω την γνωμη μου κ την αποψη μου, ετσι εκανα κ με αυτο, ειδα το αποτελεσμα και το λεω, κ εχετε πεσει να με φατε λες κ δεν ξερω τι ειπα!!!Δεν το πουλαω, δεν κανω εμποριο, ουτε τπτ, απλα ηθελα να το πω γιατι εχω γνωρισει 3-4 ατομα, τα εχω συμπαθησει κ ηθελα να δωσω κατι που σε εμενα εχει αποτελεσμα, μην το παρετε, καντε οτι νομιζετε, μονο μην ειρωνευεστε, μην κοροιδευετε κλπ κλπ....


edit:mod
kyma202
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 24, 2006 12:09 am
Τοποθεσία: Παπαγου-Κυμη η κουμη

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Παρ Ιούλ 06, 2007 10:19 pm

απο τα όσα διάβασα κρατάω τα εξής τα οποία θέλω να μου απαντηθούν σαν άσχετη με το θέμα

- υπάρχουν όντως και με 20 -30 ευρώ σε βενζινάδικα?
- είναι όντως απλοί μαγνήτες, πόσο μεγάλοι, και είναι τόσο μεγάλοι για να μήν καταλαβαινουν τις αυξομειώσεις σωλήνων πιό μικρών/μεγάλων?
- μπορεί όντως να κάνει δουλειά και ένας μαγνήτης που θα αγοράσω απο αλλού?

το ότι η "δουλειά" είναι σχετική είναι άλλο θέμα ε? ρωτάω απλώς αυτά τα πράγματα.

και να πώ τα εξής - λογικό είναι kyma να θέλουν οι υπόλοιποι να διαφυλάξουν σύμφωνα με τα όσα ξέρουν την κρίση των άλλων αναγνωστών που πιθανώς δεν έχουν ξαναέρθει σε επαφή με αυτό το αντικείμενο και δεν έχουν ξαναακούσει θετική ή αρνητική πλευρά της χρήσης του.

οι εποχές είναι τέτοιες που πρέπει πάντα να αντιμετωπίζουμε με δυσπιστία τα όποια θετικά νέα σχετικά με ΄την κατανάλωση αλλά και ιπποδύναμη που υπόσχονται πολλοί ότι θα αλλάξει με την προσθήκη κάποιου αντικειμένου στην μηχανή του αυτοκινήτου.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 54 επισκέπτες