ΠΡΟΣΟΧΗ Ποδηλάτες !!!

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

ΠΡΟΣΟΧΗ Ποδηλάτες !!!

Δημοσίευσηαπό ttoppouzokypraios » Τετ Μάιος 11, 2005 12:24 am

Καλησπέρα σε όλους,

ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι δυστηχώς ο χαμός ενός ποδηλάτη.

Το ατύχημα έγινε στην περιοχή των Βασιλικών, στο Τατόι.

Ο άτυχος Φραγκίσκος παρασύρθεικε απο ασυνήδητο οδηγό ο οποίος είχε αναπτύξει υπερβολική ταχύτητα και κινούταν και στο αντίθετο ρεύμα.

Δέν θέλω να εξετάσω τις συνθήκες του ατυχήματος καθώς αυτό έγινε μπροστά σε περισσότερα απο 25 άτομα και είναι βέβαιο πως ο μόνος υπαίτιος ήτανε ο οδηγός του οχήματος και η απροσεξία/ανευθηνότητα του.

Αυτό που θέλω είναι να εφιστήσω σε όλους μας την προσοχή στους ποδηλάτες που μοιράζονται το δρόμο με τα λοιπά τροχοφόρα οχήματα.

Επειδή είμαι και εγώ ποδηλάτης και έχω βρεθεί ΠΟΛΛΕΣ φορές στην δυσάρεστη σχέση να με προσπεράσει όχημα με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ταχύτητα μερικά μόλις εκατοστά δίπλα και μάλιστα μία φορά με έχει χτυπήσει και εγκαταλείψει αυτοκινητιστής.

Τα ποδήλατα δρόμου δυστηχώς λόγω χαμηλού, βάρους και λεπτών ελαστικών είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητα σε πλάγιους ανέμους. Συνεπώς κατα την προσπέραση κάποιου ποδηλάτη καλό είναι να περνάτε με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση απο αυτόν.

Μήν κορνάρετε, ακόμα και αν θέλετε να χαιρετήσετε κάποιον με ποδήλατο. Ένα απότομο κορνάρισμα ενώ είστε πολύ κοντά του μπορεί να προκαλέσει πτώση.

Μήν κολλάτε πίσω απο κάποιον ποδηλάτη. Σε περίπτωση που για κάποια μηχανική βλάβη βγεί η αλυσίδα η ο ποδηλάτης πέσει δέν θα προλάβετε να τον αποφύγετε.

Πολλές φορές οι ποδηλάτες "πιάνουν" ολόκληρη τη δεξιά λωρίδα. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι πολύ απλά για να τύχουνε περισσότερης προσοχής απο τα υπόλοιπα τροχοφόρα. Σκοπός τους δέν είναι να πάνε κανέναν "καροτσάκι", για αυτό μήν εκνευρίζεστε.

Δέν θέλω να φανώ επιθετικός προς κανέναν αυτοκινητιστή (και εγω άλλωστε με αυτοκίνητο κυκλοφορώ) απλα θέλω να σας υπενθυμήσω πως κυκλοφορούν και ποδηλάτες μαζί μας στο δρόμο και οφείλουμε να τους προσέχουμε

Καλό σας βράδυ και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
ttoppouzokypraios
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2004 10:16 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ Ποδηλάτες !!!

Δημοσίευσηαπό russo » Τετ Μάιος 11, 2005 6:38 am

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 2:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό damiano » Τετ Μάιος 11, 2005 9:13 am

Δεν την καταλαβα την λογικη σου russo...
εγω σαν ποδηλατης εχω βαρεθει την παρενοχληση στο βουνο και απο τα μηχανακια και απο τα off-road... δεν λεω να απαγορευσουν στα μηχανακια και τα off-road να ανεβαινουν στην Βαρυμπομπη αλλα η κατασταση εχει γινει τραγικη...
Μεχρι πριν απο καιρο οταν πηγαινες για bikαδα στην Βαρυμπομπη συναντουσες και οφροουνταδες και μηχανοβιους οι οποιοι ηταν οκ και κοβανε ταχυτητα κοντα σου και σε προειδοποιουσαν οταν περναγανε.
Τον τελευταιο χρονο εχω φαει τοση πολυ λασπη, σκονη και πετρες και απο off-road και απο μηχανακια που σκεφτομαι να βαλω ενα ροπαλο σιδερενιο στο ποδηλατο και οποιον παιρνει ο χαρος...

Αυτο που θελει να πει ο ποιητης ειναι οτι η συμβιωση χαλασε στην Παρνηθα και οι τελευταιοι που φταινε ειναι οι ποδηλατες... ο πρωτος που φταιει ειναι παλι το κρατος...
Άβαταρ μέλους
damiano
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2004 7:20 pm

Δημοσίευσηαπό joseph » Τετ Μάιος 11, 2005 12:56 pm

joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό russo » Τετ Μάιος 11, 2005 1:49 pm

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 2:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό jfk60 » Τετ Μάιος 11, 2005 3:16 pm

jfk60
 
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 4:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό damiano » Τετ Μάιος 11, 2005 5:37 pm

Άβαταρ μέλους
damiano
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2004 7:20 pm

Δημοσίευσηαπό russo » Τετ Μάιος 11, 2005 8:10 pm

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 2:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Χαλάνδρι


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 54 επισκέπτες

cron