Θόρυβος κατά την απεμπλοκή της τετρακίνησης SOS!!!!

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Θόρυβος κατά την απεμπλοκή της τετρακίνησης SOS!!!!

Δημοσίευσηαπό tziker » Σάβ Αύγ 31, 2013 2:12 pm

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα φίλου! Μοντέλο 2006!

Λοιπόν το αυτοκίνητο βάζει κανονικά την τετρακίνηση χωρίς κανένα θόρυβο αλλά όταν πάει να αποσυμπλέξει με το κουμπί και με 20-30-40 χιλιόμετρα ακούγεται ένας εκκωφαντικός θόρυβος νομίζω από μπροστά δεξιά στον τροχό! Όταν όμως λέμε θόρυβος εννοούμε σαν να ανεβαίνει το αυτοκίνητο πεζοδρόμιο και να κοπανάει στο κράσπεδο!

Τώρα εάν προσπαθήσουμε να βγάλουμε την τετρακίνηση σταματημένο αναμοσβύνει το λαμπάκι (που σημαίνει ότι δεν έχει βγεί η τετρακίνηση) και μόλις το αυτοκίνητο κάνει μπρος ή πίσω βγαίνει με θόρυβο βέβαια αλλά πολύ μικρότερο της προηγούμενης περίπτωσης!

Σήμερα που σηκώσαμε το αυτοκίνητο και κάναμε ακριβώς το ίδιο στον αέρα ο θόρυβος αυτός δεν υπήρχε και η τετρακίνηση έβγαινε κανονικά και αθόρυβα με μόνο θόρυβο κατά την επιλογή της τετρακίνησης που θεωρώ πως είναι και φυσιολογικό!

Πως ξεκίνησαν όλα αυτά που μπορεί και να μην έχει και καμία σημασία απλά μετά από αυτο το σημείο άρχισαν όλα! Κάποια στιγμή με κομμένο το τιμόνι τέρμα αριστερά και με πολύ μικρή κίνηση του αυτοκινήτου πατήθηκε το κουμπί της τετρακίνησης και από εκεί και πέρα ξεκίνησαν όλα!

Οι ενέργειες που έχουν γίνει μέχρι τώρα είναι άνοιγμα και γρασσάρισμα στις πλύμνες και όλα φαίνονται φυσιολογικά!
Επόμενη κίνηση μήπως να είναι η αλλάγη των πλυμνών για δοκιμή?

Ξέρω πως είναι λίγο δύσκολο με αυτά που σας λέω να κατανοήσετε τη ζημία αλλά δε ξέρεις καμιά φορά...

Ευχαριστώ πολύ!
SUZUKI JIMNY 2006
MAGIC LPG 12.000 χλμ
Άβαταρ μέλους
tziker
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 12, 2007 4:22 am
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Αύγ 31, 2013 2:21 pm

Ενδεχεται να εχει φαει σφαλιαρα καποιο απο τα δοντια του ημιαξονιου και να μην αφηνει να γινει ομαλη εμπλοκη-απεμπλοκη της πλημνης. Βγαλτε τις πλημνες, καθαριστε τα γρασσα προσεκτικα και ψαξτε για "κομματια".
Μπορει να χρειαστει να βγει και το ημιαξονιο.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό tziker » Σάβ Αύγ 31, 2013 2:33 pm

Κατάλαβα τι λές ναι οπότε ανοίγουμε πλύμνες ψάχνουμε λέω να τις αλλάξω και με κάποιο άλλο αυτοκίνητο για δοκιμή και βλέπουμε!
SUZUKI JIMNY 2006
MAGIC LPG 12.000 χλμ
Άβαταρ μέλους
tziker
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 12, 2007 4:22 am
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Αύγ 31, 2013 10:12 pm

Τα δοντια απο τις πλημνες τα κοιταξατε?
Συνηθως εχουν πιο μπιπ μεταλλα, σαν δικλειδα ασφαλειας ωστε να μην γυρισουν η' σπασουν τα ιδια τα ημιαξονια.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Σεπ 01, 2013 7:58 pm

Άλλαξε τις πλύμνες μεταξύ τους, να δείς αν αλλάζει μεριά ο θόρυβος, αντι να ψάχνεις απο άλλο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό strag » Δευτ Σεπ 02, 2013 9:56 pm

:confused2: :confused2: :confused2: Κάτι μου θυμίζει αυτο...εμένα όταν "χτύπησε" η μία πλημνη είμουν με τέρμα αριστερά τιμόνι και πατησα γκάζι για να πετάξει λιγο κώλο είμαΙ σίγουροτατος όμως ότι δεν πάτησα το κουμπί της τετρακίνησης ..αυτό ήταν άρχισε το κγρρρρρρρρρ η υπόλοιπη ιστορία εδω
let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό miker » Τετ Σεπ 04, 2013 7:24 pm

οταν εχουμε τα αργα δεν κανει να στριβουμε το τιμονι δεξια αριστερα?
miker
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2010 6:21 pm


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες

cron