Μυριζει

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Μυριζει

Δημοσίευσηαπό moutsougoulis » Κυρ Μαρ 11, 2012 4:41 pm

Καλησπέρα,

εχω ενα jimny το οποίο μολις έκλεισε την 4ετία.
εδώ και δυο εβδομάδες το χρησιμοποιώ για να πηγαινοερχομαι στη δουλεια μου η οποία απέχει 2χλμ απο το σπίτι και έχει ένα κομμάτι 500μετρα ανηφόρα με αρκετή κλίση.
Τις τελευταίες 3 μέρες παρατήρησα οτι όταν παρκάρω, στο πισω μέρος απο το αμάξι μυρίιζει σαν συμπλέκτης...
Σήμερα πήγα βόλτα απο το νάουσα-βέροια (κατηφόρα) -και πίσω μεχρι την ανηφόρα, περίπου 35χλμ, κατέβηκα απο το αμάξι να ελένξω εάν μυρίζει αλλα τπτ...
έπειτα έβαλα 1η -2α και διένυσα τα 500 μέτρα ανη΄φορα για το σπίτι.
ούτε συμλεκταρίσματα ούτε τίποτα, όμορφα και ωραία μεχρι 3000στρ/λεπτο κ με το που πάρκαρα πάλι μύριζε..

είδα και το ποστ ενός αλλου φίλου αλλα αυτος είχε 4χ4
( viewtopic.php?t=4486 )

επίσης ξεχασμένο χειρόφρενο δεν ειχα
ούτε διαρροές απο βαλβολίνες όπως ανέφεράν καποιοι φίλοι ( το έλενξα πρίν απο λίγο, ούτε σημάδι κάτω απο στάξιμο, ούτε και να έχει πουθενά σταγόνες (έπιασα μπροσ -πίσω διαφορικά ήταν στεγνά.))

Θα ήθελα τη γνώμη σας παρακαλώ,
το σκ που έρχεται έχω ταξίδι, επιστρέφω στην πόλη μου, έχω και σέρβις στα 37500, ελπίζω πως δεν είναι κάτι σημαντικό ή αποτρεπτικό για να ταξιδέψω...

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
moutsougoulis
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 17, 2011 3:49 pm
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Μαρ 11, 2012 4:58 pm

Απο την στιγμη που εκανες τοσα χιλιομετρα και δεν μυρισε τιποτα, αποκλειουμε κατευθειαν τα ταμπουρα. Αν ειχαν κολλησει θα εβλεπες και διαφορα στην πορεια. Θα σου εκοβε αισθητα.

Απο την στιγμη που σου το κανει στην εντονη ανηφορα ειναι ο δισκος σου.
Δεν χρειαζεται να συμπλεξεις για να ζοριστει. Ειναι στα τελευταια του και πατιναρει απο την ανηφορα. Μην φανταστεις οτι ειναι και τιποτα αντοχης ο εργοστασιακος..... Αν κανουμε κοντρα 4 ατομα, το αυτοκινητο δεν ξεκιναει......
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό moutsougoulis » Κυρ Μαρ 11, 2012 5:35 pm

Φίλε JEO ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση, το άλλο σκ που θα πάω στο συνεργείο θα δω τι θα μου πούνε..
Να ρωτήσω κάτι ακόμη, έχει τόσο μεγάλο χιλιομετρικό έυρος η αντοχή του δίσκου??
βλέπω σε άλλα ποστ ότι η αλλαγή γίνεται απο 25 μεχρι και 80 χιλιάδες χλμ ή και παραπάνω.., είναι λογικό να φθαρεί τόσο γρήγορα, το αυτοκίνητο δε ζορίζεται και πολύ με διαδρομές εκτός...
και δέυτερον υπάρχει περίπτωση να βγάλει κανένα προβλημα στο δρόμο όταν θα επιστρέφω?? μπορώ νακάνω κατι προληπτικά??
(Νάουσα-Δράμα 250χλμ ανεβαίνω το ΣΚ που έρχεται..)
Άβαταρ μέλους
moutsougoulis
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 17, 2011 3:49 pm
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Μαρ 11, 2012 5:54 pm

το μονο προβλημα αν θα σου τιχει αν εχει σχεσει ο δισκος που δεν νομιζο ειναι να σου τελειωσει και να μιν μπαινουν οι ταχυτητες!!! σε αυτι τιν περιπτωση ...πεφτεις κατω απο το jimny και βιδωνεις στο τελος τις ντιζας του συμπλεκτι ενα μεγαλο πλαστικο παξιμαδι που ειπαρχει .....
το κανεις 2 στοφες δοκιμαζεις αν μπαινουν ...αν οχι αλλο λιγο ...και ξανα....θα σου σκληρινει πολυ το πεταλ του συμπλεκτι αλλα θα μπαινουν οι ταχυτητες!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό moutsougoulis » Κυρ Μαρ 11, 2012 6:35 pm

Φίλε Αρίστο να σου πω οτι δεν αγχωθηκα ψεματα θα σου πω κ δε το θελω... !!
:) τι να πω, ελπίζω να μη συμβει τίποτα τουλαχιστον μεχρι να φτάσω...
2 σημαντικές ερωτήσεις...
1ον τη ντίζα του συμπλεκτη πως τη βρισκω? βαζω καποιον να παταει συμπλεκτη κ ψαχνω...??
2ον στην οδήγηση χρησιμοποιώ αρκετά το κατέβασμα για να κοψω ταχύτητα, είναι κακό, παίζει να φταίει αυτό για το δίσκο? (μιλαω για λογικά κατεβάσματα όχι να γονατίζω το αμάξι σε κάθε κατέβασμα..)
Άβαταρ μέλους
moutsougoulis
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 17, 2011 3:49 pm
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Μαρ 11, 2012 7:13 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Μαρ 11, 2012 7:22 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό moutsougoulis » Κυρ Μαρ 11, 2012 7:28 pm

Άβαταρ μέλους
moutsougoulis
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 17, 2011 3:49 pm
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό lynx » Κυρ Μαρ 11, 2012 10:30 pm

lynx
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 2:51 am
Τοποθεσία: Φαρσαλα


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

cron