σαζμαν

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

σαζμαν

Δημοσίευσηαπό lykos_vvt » Σάβ Ιαν 08, 2011 6:27 pm

καλησπερα.καινουριος στο club με ενα αρκετα σημαντικο προβλημα.εχω ενα jimny του 2005 με 115000 ευκολα κ δυσκολα χλμ.χθες το βραδυ κα8ως γυρνουσα σπιτι (4χ2) ακουστηκε ενας θορυβος απο το σασμαν και το αμαξι με 1η κ 2α ακουγοταν σα να εχει οπισθεν.το κακο ειναι οτι λογω προβληματος υγειας το πηγα μεχρι το σπιτι 1,5χλμ κ ξανακουστηκε μεχρι να παρκαρω αλλες 2 φορες.σημερα το πηγε ο πατερας μου στον μαστορα κ του ειπε οτι διαλυθηκε το σαζμαν κ θελει αλλαγη.μπορει καποιος να με βοηθησει με τισ τιμες καινουριων κ μεταχειρισμενων καθως κ καμια συμβουλη για το τι πρεπει να προσεξω?μεταχ.μου ειπαν οτι παιζουν στα 500ε για καιν. δεν ξερω τιμη.μπορω να το κανω αυτοματο η δεν αξιζει?ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
lykos_vvt
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:06 pm

Η τιμη για μεταχειρισμενο νομιζω καπου εκει ειναι αλλα για καινουργιο ξεφευγει πολυ. Αν μπεις στις αγγελιες μας κατι θα βρεις
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:16 pm

Πολυ ειδικός στο συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ειμαι κι ετσι θα σου απαντησω γενικά καπως.

Κατ' αρχην, και αναλλόγως της ζημιας τα σαζμαν επισκευαζονται απο μαγκα μηχανικό.
Αυτο κατ΄ εμε εχει το πλεονεκτημα σε σχεση με ενα μεταχειρισμένο οτι "ξερεις τι εχεις" κι οχι "τσουβαλι στο σακι"..
Γιατι οσο και να σταυροκοπιεται ο μαντρας οτι ειναι "ΤΟ αμεταχειριστο τεφαρικι", μεσα ειναι ή ξερει πως το χρησιμοποιουσε ο προηγουμενος ιδιοκτητης????????...
καταλάβαινεις τι εννοω...

Για καινουργιο μη το συζητησεις καν... ( εκτός αν σου περισευουν)

Για αυτοματο θα ελεγα ξεχνα το, καθοτι συνηθως "ανακατευεται" κι ο εγκεφαλος ( στα συγχρονα οπως το jimny αυτοκινητα ) οποτε.... χαιρετα μου τον πλατανο... και τεχνικά και απο κόστος...

Προσωπική μου γνωμη??
Αν δεν εχει μονιμη βλαβη, πχ ραγισμα στο κελυφος, να εχει παρει καποια φωλια ρουλεμαν ωστε αν μπει καινουργιο να μην καθεται σωστα ή κατι αλλο ανεπανορθοτο, δηλ αν με καποια αλλαγη ρουλεμαν κ.λ.π. επισκευαζεται, τοτε θα το επισκευαζα.
Αλλα αυτος ειμαι εγω βεβαια...
( οι γνωμες ειναι σαν τις κ....ς - ολοι εχουν απο μια :D :D :D )
Εσυ δικη σου τσεπη δικη σου αποφαση..
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:20 pm

Ta συνεργεια, ειδικά αν ΔΕΝ εχουν οι μαστορες εμπειρεια στην επισκευη σαζμαν την αποφευγουν ως ο διαολος το λιβάνι γιατι και

Α. ... δεν "το εχουν"
β. και κυριωτερο ισως ξεμπερδευουν και γεμιζουν τσεπη στο τσακ μπαμ. Λυνεις κατεβαζεις πιανεις το αλλο κουμπωνεις βιδωνεις τσεπονεις εφυγες και δεν καθεσε να ψαχνεις ρουλεμαν φλατζες κ.λ.π. κ.λ.π.

Αλο μια μερα λυσε δεσε σαζμαν, αλλο 2 ωρες σκατζαρε...
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό lykos_vvt » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:36 pm

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.η ζημια απο το λιγο που μιλησα ειναι μεγαλη και δεν επιδιορθωνεται.τη δευτερα θα ξερω λεπτομερειες.ο μαστορας ειναι εμπιστος κ γνωστης γιατι ασχολειται με το σπορ.στις αγγελιες βρηκα ενα 12ος του 2004 με 11000χλμ.τωρα οπως ειπε κ ο φιλος fokion αν δεν ειναι δικο σου....παντως δεν εχω ξανακουσει για σπασιμο σασμαν σε jimny.εκανα λαθος που το περπατησα αλλα δε γινοταν αλλιως.οι ηχοι παντως απ το σασμαν ηταν τραγικοι...ιδωμεν.
lykos_vvt
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:45 pm

Οτιδηποτε "κλοθογυρναει" μεσα στο σαζμαν κι ενα γρεζακι να ειναι πανικός ακουγεται...

Αν εχεις εμπιστοσυνη στο μαστορα σου εγω περισσευω... αυτος εχει δει κι εχει ακουσει...

Σαζμαν σε jimny με σχετικά μαμα καταστασεις ναι δεν εχω ακουσει κι εγω.
Ο Δημητριαδης πχ απο οσο θυμαμαι 2 χρονια αγωνες δεν εχει αλλαξει, ο Μαρδάς εχει αλλαξει ενα προ ημερων ( εχει αλλαξει πολλά, απλά γιατι δεν εκανε το σωστο απο την πρωτη φορά... κι αντι να φτιαξει 1 μαζευε οτι εβρισκε...)
και μιλαμε για αγωνιστικά ετσι??
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:47 pm

Α! και κατι τελευταιο που ξεχασα.

Αν τελικά αλλαξεις το παλιο, κρατα το καβατζα.
Ποτε δε ξερεις...
Μα καβουκι μα χελωνα να σπασεις αρχιζεις τις " απο 2 ψυχες εσονται μια" :D :D
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:53 pm

350-500 μεταχειρισμένο σασμάν ,πρίν το VVT
700 και πάνω μεταχεισμένο VVT
Καινούργιο το VVT 2000+ σαν ανταλακτικό .
Επισκευή παλιού ή VVT κοντά στα 600 .
Κατέβασμα ανέβασμα σασμάν 150 -200
ΣΤΟ ΠΕΡΊΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΆ .

Φίλος έσπασε το δικό του vvt. Οταν λέμε έσπασε εννοούμε διαλύθηκαν ρουλεμάν , το οδηγούσε όχι εκείνος , έγιναν μέσα ολα κ...ς . Το σασμάν του VVT ίσως και να έχει κατασκευαστικό πρόβλημα . Η διαφορά στην τιμή από αυτά πρίν και μετά VVT αντικατοπτρίζουν την προσφορά και την ζήτηση παρεπιπτόνως .


Βάλτα κάτω , δες την τσέπη σου και πράξε ανάλογα .
Τελευταία επεξεργασία από Turanga Leela και Κυρ Ιαν 09, 2011 12:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό lykos_vvt » Σάβ Ιαν 08, 2011 7:59 pm

αυτο μου κανει εντυπωση και μενα.το αμα3ι ειναι μαμα.
lykos_vvt
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό lykos_vvt » Σάβ Ιαν 08, 2011 8:13 pm

φιλε πανο σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.λεπτομερειες θα εχω τη δευτερα.παντως εχω απογοητευτει λιγο γιατι σαζμαν δεν περιμενα να βγαλει χωρις ζορι.κ τα λεφτα ειναι αρκετα.ελπιζω να βρω μια λυση απο δευτερα.σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια.
lykos_vvt
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Κυρ Ιαν 09, 2011 1:25 pm

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό lykos_vvt » Κυρ Ιαν 09, 2011 7:18 pm

lykos_vvt
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2011 5:46 pm
Τοποθεσία: κοζανη

Δημοσίευσηαπό kermit » Δευτ Ιαν 10, 2011 9:29 am

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Sekoulaios » Δευτ Ιαν 10, 2011 2:50 pm

Σεβασμός στην φύση.
Sekoulaios
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 22, 2009 9:09 pm


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες