Μετάδοση Ισχύος- Απορίες

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Μετάδοση Ισχύος- Απορίες

Δημοσίευσηαπό Sialos » Κυρ Νοέμ 21, 2010 12:03 am

Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το forum και κάποια πράγματα δεν μου έχει γίνει κατανοητά.(Ίσως επειδή στην Κύπρο δεν χρησιμοποιούμε τους ίδιους όρους)
1)Τι είναι το limited slip? (Το μόνο που ξέρω είναι ότι το jimny δεν είναι limited slip)
2)Θεωρείται μεινέκτημα του jimny το γεγονός ότι δεν είναι limited slip??
3)Τι ακριβώς θα βοηθήσει το locker(πχ arb) εαν τοποθετηθεί?? Μήπως θα κάνει το αυτοκίνητο μας limited slip??
4)Τι σημαίνει ότι το jimny δεν έχει κεντρικό διαφορικό???Το transfer box τι διαφορά έχει??
5)Θεωρείται μειονέκτημα που δεν έχουμε κεντρικό διαφορικό??
6)Θα σας αναφέρω μια εμπειρία μου που πιστεύω ότι έχει σχέση με τα πιο πάνω. Βρισκόμουν σε μια χωμάτενη απότομη ανηφόρα έχοντας τετρακίνηση. Οταν προσπάθησα να την ανεβώ (χωρίς να πάρω κάποια μέτρα φόρα) παρατήρησα ότι γύριζαν μόνο οι 2 πίσω τροχοί και το μόνο που κατάφερα ήταν να "σκάβω" στο χώμα. Γιατί δεν γύριζαν οι 2 μπροστά τροχοί??? Πως κατανεμήθηκε η ισχύς και δεν γύριζαν και οι 4 τροχοί μαζί??? (η τετρακίνηση ήταν σίγουρα ενεργοποιημένη). Δηλαδή το λογικό δεν είναι να γυρίζουν και οι 4 τροχοί και να "σκάβουν" μέσα στο χώμα όταν το αυτοκίνητο δεν μπορεί να κινηθεί?? Πως εξηγήτε αυτό που μου συνέβηκε και πως μπορεί να λυθεί??
(Στο τέλος πήρα λίγα μέτρα φόρα και βγήκα την ανηφόρα αυτή.)
7) Το jimny έχει μεγαλύτερες off road ικανότητες απο ένα freelander 3?ναι ή όχι? Αυτό το ρωτώ επειδή υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ εμένα και κάποιου φίλου μου με freelander 3.

Αυτά :P
Sialos
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:28 pm
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευσηαπό IKE » Κυρ Νοέμ 21, 2010 4:33 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Sialos » Κυρ Νοέμ 21, 2010 10:04 pm

Sialos
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:28 pm
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευσηαπό IKE » Κυρ Νοέμ 21, 2010 11:08 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Sialos » Κυρ Νοέμ 21, 2010 11:59 pm

Sialos
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:28 pm
Τοποθεσία: Κύπρος


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

cron