Διαρροή λαδιών

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Δημοσίευσηαπό Sotos C » Σάβ Ιαν 12, 2013 7:34 pm

Άβαταρ μέλους
Sotos C
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2011 6:58 pm
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Δημοσίευσηαπό Manolis Matentzoglou » Σάβ Ιαν 12, 2013 8:09 pm

Manolis Matentzoglou
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 9:32 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό Sotos C » Σάβ Ιαν 12, 2013 9:43 pm

Άβαταρ μέλους
Sotos C
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2011 6:58 pm
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Ιαν 13, 2013 3:26 pm

Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Sotos C » Κυρ Ιαν 13, 2013 5:46 pm

Άβαταρ μέλους
Sotos C
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2011 6:58 pm
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Δημοσίευσηαπό Manolis Matentzoglou » Κυρ Ιαν 13, 2013 7:21 pm

Αν και γράφουμε για το θέμα σε λάθος παράγραφο εγώ έχω να πω ότι αν έχειςτο αυτοκίνητο μόνο για χώμα δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα και καταλαβαίνεις το λόγο.Για να προσεγγίσεις το χώμα τα χιλιόμετρα είναι περισσότερα από αυτά που θα κάνεις εκεί.Ετσι το βλέπω εγω.Τρια χρονια που έχω βάλει τις ροδέλες και έχω κάνει και αρκέτα δύσκολα χιλιόμετρα σε κατσάβραχα δεν έχουν παθει τίποτε οι βασιλικοί πείροι.Περιτο να αναφέρω ότι δεν έχω κάνει ούτε ζυγοστάθμιση από τότε.Επισης η λύση με τις ροδέλες είναι απο το τεχνικό τμήμα της suzuki japan και όχι από κάτι πρόχειρο εδώ στο Ελλαντα.Η επιλογή είναι δική σου Soto.
Manolis Matentzoglou
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 9:32 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Τρί Οκτ 08, 2013 10:15 am

ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο την διαρροη λαδιων του κεντρικου αξονα..... περυσι τετοια εποχη ειχα και εγω διαρροη απο τον μικρο κεντρικο,και ως γνωστων εβαλα κολλα στον αξονα,η κολλα το κρατησε σφραγισμενο 1 χρονο,πριν κανα 2 μερες πεφτοντας απο κατω ξαναειδα ελαχιστα λαδακια,οχι σαν την πρωτη φορα,πολλη λιγα,θποψιαζομαι οτι η κολλα απο την suzuki δεν επιασε γιατι δεν το ειχαν καθαρισει καλα απο τα λαδια.
εβγαλα τον κεντρικο,καθαρισα με απολυπαντικο την φωλια,εκει ειδα οτι η κολλα στα τοιχωματα σαν να ξεφτιζε,δηλ σαν να μην ειχε πιασει επανω,εξου και η διαρροη.
μπηκε durostiκ http://durostick.gr/index.php?option=co ... Itemid=300
ομολογω οτι εγινε τσιμεντο σκετο η κολλα, στο διαταυτα ομως.
εχω την εντυπωση οτι εβαλα πολλη κολλα, δεν ειχα καλυψει το καρε περιπου 1-2 χιλιοστα απο εκει που τελειωνε το καρε ξεκιναει η κολλα,μου μπηκαν ομως υποψιες οτι δεν εχει τον τζογο μεσα εξω που ειχε πριν,στο κατα πισω ο αξονας παει αλλα οταν τον σπρωχνω κατα μπροστα παει ελαχιστα και στο τερμα και ενα γκουπ.κατι που νομιζω δεν εκανε πριν οταν και τον εσπρωχνα μπροστα για να τον βγαλω, ρωτοντας για τιμες, ιαπωνικη χαλκιδας 400ευρω και suzuki 349 :shock:
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Οκτ 08, 2013 3:47 pm

Νεος αξονας απο το μηδεν (150 ευρω) ζυγοσταθμισμενος με σταυρους που αλλαζονται με 5-10 ευρω. Μην μπλεξεις με την βλακεια της suzuki γιατι καποια στιγμη θα ξαναχρειαστει αλλαγη και θα ξανατρεχεις.

Εικόνα


Υ.Γ.1 Η τιμη ειναι 3 χρονων. Δεν ξερω ποσο θα ειναι τωρα.

Υ.Γ.2 Καμμενο ατομο μην πεις τιποτα παλι για το aftermarket καρπουζι....
:lol: :lol: :lol:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ΑΣΤΕΡΗΣ » Τρί Οκτ 08, 2013 4:35 pm

Ερώτηση,οι σταυροί δεν γίνεται να αλλάξουν με ξεπρεσαρισμα των ρουλεμαν;,η να κοπεί στο κόλλημα ο σταύρος και να μπει νέος με αλαζομενα ρουλμαν;έχω δει στον γνήσιο αντί για ασφάλειες να έχει κάτι σαν χτυπηματακια γύρω γυρω,
Άβαταρ μέλους
ΑΣΤΕΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 7:24 pm
Τοποθεσία: ΑΡΤΑΚΗ

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Οκτ 08, 2013 6:11 pm

Αυτα τα χτυπηματακια ειναι το φιξαρισμα των σταυρων. Για να αλλαζεις-πληρωνεις ολοκληρο τον αξονα...
Εξυπναδα ε? Ειδικα στις μερες μας.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

cron