θορυβος στην εκινηση

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

θορυβος στην εκινηση

Δημοσίευσηαπό xristos35 » Δευτ Μαρ 23, 2009 8:28 am

γεια σας φοιλοι μου και συναδελφοι στην τρελα.....
ο τζιμνακος μου δεν ειναι καλλα και χρειαζομαι την βοηθεια σας μιας και
εσεις ξερετε περισοτερα απο εμενα.
[το προβλημα ειναι το εξης] . ειναι μοντελο 2006 και εχει 42000χλμ.
οταν ξεκιναει το αμαξι ακουγετε ενα ΚΛΟΚ απο πισω.μου ειπαν οτι οσταυρος δεν εχει μποσικα εχω αλαξει ροδελες στο διαφορικο γιατι οι βαλβολινες ειχαν γρεζια και 2 φορες (παω για τριτη) εχω αλαξει τον αξονα
στην ουρα του σαζμαν λογο διαροης βαλβολινης (η οποια συνεχιζει ιδιετερα οταν βγαινω εθνικη).μου εχουν αλαξει και το γκρουπ του διαφορικου.αλλα το εκνευριστικο ΚΛΟΚ στην εκινηση παραμενει και πιο εντονα πηγαινοντας με 1η πατωντας και αφηνωντας το γκαζι. αν γνωριζει καπιος ας με βοηθησει. ευχαριστω εκ των προτερων :cry: :cry: :cry:
xristos35
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 25, 2008 9:17 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Μαρ 23, 2009 12:52 pm

Υπάρχουν 15 πράγματα που μπορούν να απομονώνουν και να ξαναμπλέκουν αν έχουν φθορά . Αλλαξε συνεργείο σίγουρα .
Βάλε 4χ4 , βγάλε τον πίσω άξονα μετάδοσης οδηγησέ το και δες εαν προέρχεται από την μετάδοση πίσω . Αν ειναι από την μετάδοση πίσω σήκωσε το σε δικόλονο και δοκίμασε συνδυασμούς με γκάζι και χειρόφρενο ενώ κάποιος ακούει για να δεις που ειναι το πρόβλημα . Μπορεί να ειναι από σταυρούς , άξονα μετάδοσης , κορώνα πηνίο κλπ κλπ .
Δες εάν ειναι από άλλα μηχανικά μέρη , φθαρμένα σινεμπλόκ με μπόσικα στα μπράτσα ή στην αντιστρεπτική.
Αλλαξε συνεργείο πάντως. Δεν ειναι λογικό να έχεις τέτοια προβλήματα και να αναγκάζεσαι να μπαίνεις σε φόρουμ για να ρωτήσεις τι έχει.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό xristos35 » Δευτ Μαρ 23, 2009 1:06 pm

σε αυτο που λες εχεις δικιο. ΑΛΛΑ το αμαξι εχει εγγυηση και αυτα μου τα λενε στην αντιπροσωπια.και η απαντηση στις παρατηρησεις μου ειναι οτι
ολα ετσι κανουν (διαροη στην ουρα και το κλοκ πισω) γιαυτο εκανα την ερωτηση εδω μηπως εχει τυχει και σε καπιον αλλον. υπαρχει περιπτωση
οσταυρος να χτυπαει χωρις να εχει μποσικα? ευχαριστω για τον χρονο σου
xristos35
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 25, 2008 9:17 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Μαρ 23, 2009 1:56 pm

Απ οτι ξέρω οχι , αλλά και πάλι μηχανικός δεν είμαι . Αυτά που σου έγραψα τα ξέρω από τις λίγες προσωπικές εμπειρίες που έχω και τιποτε αλλο. Θες μηχανικό .
Πήγαινε το εκτός αντιπροσωπείας , βρες τι έχει . Ξαναπήγαινε αντιπροσωπεία και πες τους να το φτιάξουν . Δεν θα βρείς άκρη μέσα σε φόρουμ για κάτι τόσο πολύπλοκο . Ακόμα και μηχανικός να ήμουν θα σου έλεγα φέρτο να το δώ , διάγνωση εξ αποστάσεως δεν έγινε ποτέ , γνώμες μπορείς να ακούσεις πολλές βέβαια.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Μαρ 23, 2009 6:58 pm

Γεια σου! νομιζω οτι μπορει να σου εχει σπασει καπια βαση μηχανης στο μοτερ ...για κοιτακσε το γιατι και εγο για αρκετο καιρο στιν 1η ταχυτητα οταν ξεκιναγα μου εκανε καπιο γκαπ μετα απο μηνες βρηκα οτι ηταν αυτο ...ελενξε τις βασεις! αφου βρηκα οτι ειχα μια σπασμενη βαση μετα ολα καλα αλλα μετα απο 2 μηνες μ το εκανε παλι εκεινη τιν φορα ειχα μια σπασμενη βαση του transfer.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό xristos35 » Τρί Μαρ 24, 2009 8:52 am

ευχαριστω πολυ element θα το κοιταξω και θα εχετε νεα μου συντομα :idea: :idea: :idea:
xristos35
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 25, 2008 9:17 am

Δημοσίευσηαπό alexm » Τετ Δεκ 23, 2009 9:04 pm

Φιλε μου καλησπερα,το προβλημα τελικα ποιο ητανε??


Εμενα εδω και τρις μερες ,στην πρωτη και μερικες φορες 1στις 4 , ακουγετε ενα κλοκ οπως ο θορυβος που κελιδωνουν οι πλυμνες.Τι μπορει να ειναι αυτο :?:
alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό alexm » Παρ Ιαν 15, 2010 12:42 am

alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες

cron