Λάσπες & θόρυβος κύλισης

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Λάσπες & θόρυβος κύλισης

Δημοσίευσηαπό CR » Δευτ Απρ 14, 2008 7:49 pm

Εχθές σε μια 15λεπτη βόλτα σε λασπη (στου Ατταρτ) το Jimny άρχισε να "γρατζουνάει", ανακαλύπτοντας ταυτόχρονα πως και το χειρόφρενο δεν είχε καθόλου πλέον νεκρή διαδρομή, κατάλαβα πως είχε μπεί λάσπη στα ταμπούρα, έτσι μετά το παιχνίδι, τό'τρεξα & το φρέναρα λίγο, και όλα καλά.

Σήμερα όμως, στη διαδρομή πρός και από την δουλεια, παρατήρησα πως κάνει έναν υπόκωφο θόρυβο κύλισης (δεν εξαρτάται από τα στοιχεία του κινητήρα ή την σχέση στο κιβώτιο) κάτι που στην αρχή εξέλαβα σαν θόρυβο από συνεχείς μικροανωμαλίες του δρόμου, αλλά τελικά προέρχεται από τους πίσω τροχούς.


Σηκώνοντας έναν-έναν τους τροχούς με τον γρύλο, παρατήρησα πως ενώ οι δύο μπροστινοί περιστρέφονται εντελώς ομαλά και αθόρυβα, οι δυο πίσω παρουσιάζουν μια τραχύτητα και έναν (μικρό) θόρυβο κατά την περιστροφή (με την μικρή ταχύτητα που τους έστρεφα με το χέρι) .
Ο θόρυβος, είναι αλήθεια, μου θύμισε ρουλεμάν, αλλά είναι δυνατόν να παρουσίασαν πρόβλημα τα ρουλεμάν και των δύο τροχων ταυτόχρονα και τόσο σύντομα ;; (17500km έχει το αμάξι), ή μήπως είναι συνηθισμένο επακόλουθο της λάσπης στα ταμπούρα και όλη η φασαρία προέρχεται από κεί ;;

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό ;; να πάω σε φρενά ή σε συνεργείο ;;

Επίσης, επειδή λόγω δουλειάς οι επισκέψεις στα εξουσιοδοτημένα (που δουλεύουν 8-4) είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει υπεύθυνο συνεργείο που να δουλεύει ως τις 6-8 στα νότια προάστια ή κοντά στην Μεταμόρφωση, παρακαλώ ας μου στείλει τηλ. και διεύθυνση.

Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » Δευτ Απρ 14, 2008 9:13 pm

Μπορεί να σου φανεί απλοϊκή η λύση αλλά δοκίμασε ένα καλό πλύσιμο με πιεστικό, ίσως όλα αυτά να οφείλονται σε χώμα/λάσπη, μου είχε συμβεί στο παρελθόν παρόμοιο περιστατικό.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Απρ 14, 2008 9:31 pm

o IKE οπως και πολλοί άλλοι έχουν γνώση του τι σημαίνει λάσπη στην πίστα του Ατταρτ. Συνηθισμένο φαινόμενο η λάσπη στα ταμπούρα μετα την πίστα και ίσως να χρειάζεται να λυθούν και να πλυθούν εσωτερικά . Ειναι μια εύκολη διαδικασία το πλύσιμο που μπορείς να την κάνεις και εσύ πολυ πιθανόν . Μην βγάλεις τα υλικά τριβής εάν δεν ξέρεις τι να κάνεις , απλά ανοιξε το ταμπούρο και ρίξε νερό .

Τα ρουλεμάν του jimny πίσω παρότι κλειστού τύπου ειναι ευπαθή στα νερά . Δύσκολο όπως είπες όμως να ειναι και τα δύο ταυτόχρονα . Για να δεις εάν ειναι τα ρουλεμάν σήκωσε το αυτοκίνητο και κούνα τον τροχό δεξιά-αριστερά για τζόγο .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Δευτ Απρ 14, 2008 10:29 pm

Πλύσιμο με πιεστικό έγινε επί τόπου, τώρα το πόσο επαρκές ήταν, θα σε γελάσω.
Θα δοκιμάσω ξανά αύριο, αλλιώς θα προσπαθήσω να βρώ πως αφαιρείται το κάλλυμα των ταμπούρων για να τα καθαρίσω.

Σχετικά με τον τζόγο, το δοκίμασα και με χειρ/νο και χωρίς, αλλά.... να, δεν είμαι ακριβώς σίγουρος :oops: Μια φορά κάτι που να είναι τζόγος πέραν πάσης αμφιβολίας δεν ένοιωσα :?

Η σημαντική ερώτηση είναι, στην περίπτωση που είναι τα ρουλεμάν που ακούγονται, υπάρχει κίνδυνος ξαφνικού μπλοκαρίσματος του τροχού ?
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Απρ 15, 2008 5:47 am

εχω κάνει την απόσταση Αθανάσιος Διάκος -Αθήνα με τα &^#(@)^%ρουλεμάν να ακούγονται σαν να φρενάρει τραίνο και οταν ειχα τους άξονες του jimny τα ειχα αλλαξει δεν ξέρω και εγω πόσες φορές χωρίς ποτέ να γίνει τίποτα θεαματικό . Νομίζω οτι η σχεδίαση (semi floater) δεν αφήνει πιθανότητα να γινει κάτι τέτοιο όπως και πρακτικά δεν υπάρχει πιθανότητα να σου φύγει ο τροχός από τον άξονα εάν χαλάσει το ρουλεμάν στο jimny αφού ειναι πρεσσαριστό στο ημιαξόνιο και δεν κρατιέται απλά με ενα c clip .

Λογικά δεν εχεις πρόβλημα με τα ρουλεμάν , χωρίς βέβαια να ειμαι μηχανικός . Εάν θες να εισαι πιο σίγουρος για τα ρουλεμάν σου ξήτησε από τον μηχανικό σου να σου περάσει αναπνοές διαφορικών . Οταν μπεί νερό στο διαφορικό και με την θερμοκρασία που αενβαίνει κατα την διάκρεια της οδήγησης το νερό αρχίζει να εξατμίζεται μέσα στο διαφορικό και εάν κια πάλι δεν βρεί τρόπο να φύγει μπορεί να χαλάσει τις τσιμούχες στα ημιαξόνια και να αφήσει να περάσουν νερά και βαλβολίνες πρός το ρουλεμάν με αποτέλσμα αυτό να διαλυθεί . Το πρώτο που θα δεις μετά ειναι βαλβολίνες στο εσωτερικό των τροχών σου . Ασχημο θέαμα.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Παρ Απρ 18, 2008 7:10 pm

Για ενημέρωση :

Τελικά το αμάξι πήγε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, όπου διαπιστώθηκε οτι είναι τα ρουλεμάν και των δύο πίσω τροχών, καθώς επίσης θέλουν αλλαγή και οι πίσω αισθητήρες του ABS και οι σιαγώνες των ταμπούρων (φαγώθηκαν απ'την τριβή με την λάσπη υποθέτω).

Τελικά Πάνο είχες δίκιο, απ'οτι μου είπαν, το πρόβλημα δημιουργήθηκε από νερά που μπήκαν μάλλον από την αναπνοή του διαφορικού, και ναι μεν θα καλυφθούν όλα απ'την εγγύηση (εκτός των σιαγώνων βέβαια) αλλά στο μέλλον δεν θα μπορέσουν να καλύψουν ξανά την ίδια βλάβη,
οπότε τους εξήγησα ευγενικά, πως από την στιγμή που το πουλάνε και το διαφημίζουν για εκτός δρόμου, θα την καλύψουν όσες φορές χρειαστεί, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, εκτός και αν φτιάξουν το πρόβλημα οριστικά, ανεβάζοντας τις αναπνοές ψηλότερα.

Μείναμε στο οτι θα το κοιτάξουν, μια και δεν τό'χουν ξανακάνει, και θα ελέγξουν επίσης και μπροστά για νερά.

Η αλήθεια είναι οτι με απογοήτευσε λίγο αυτή η βλάβη, ή καλύτερα η ευκολία που δημιουργήθηκε ένα τέτοιο πρόβλημα, ουσιαστικά μετά από 10-15 βόλτες στου Αττάρτ.

Έχουμε κάποιου είδους στατιστικά στοιχεία για το πόσοι από εδώ, και πόσες φορές αντιμετώπισαν τέτοιο πρόβλημα, και με τι χρήση ; (η λάσπη είναι η αιτία ή μόνο τα βαθιά νερά ;;)
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό CR » Παρ Απρ 18, 2008 7:12 pm

το smiley μπήκε κατά λάθος...
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Απρ 19, 2008 8:22 am

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Απρ 19, 2008 9:13 am

Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Απρ 19, 2008 11:13 am

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Απρ 19, 2008 11:46 am

Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό CR » Σάβ Απρ 19, 2008 1:13 pm

Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Απρ 19, 2008 2:33 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Σάβ Απρ 19, 2008 6:13 pm

Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

Δημοσίευσηαπό CR » Κυρ Απρ 20, 2008 12:18 am

Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

cron