Πρόβλημα με τις πλήμνες

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Πρόβλημα με τις πλήμνες

Δημοσίευσηαπό DRIM_ON » Πέμ Ιαν 24, 2008 11:05 pm

Ο Μήτσος εδώ και κάμποσο καιρό (απο το καλοκαίρι) έχει ξεκινήσει ένα βιολί με τις πλήμνες μυστήριο. Κατα την πρώτη εκκίνηση (όταν βάλω μπροστά και ξεκινήσω) κάνουν έναν έντονο τρυγμό οι πλήμνες (λες και προσπαθούν να κουμπώσουν). Για να σταματήσει πρέπει να πέσω κάτω από τα 10χμ ταχύτητα και ακούγεται και ένας χαρακτηριστικός χτύπος. Αυτό βέβαια δεν γίνεται πάντα, υπάρχουν μέρες που το κάνει και μέρες που συμπεριφέρεται κανονικά. Η τετρακίνηση δεν είχε ποτέ πρόβλημα, έχω δοκιμάσει να κουμπώσω τετρακίνηση οταν κάνει τον θόριβο και κουμπώνει κανονικά σταματώντας τον τρίγμο. Όταν έλησα το μπροστινό για να γρασάρω τα καρπούζια έβαλα και λίγο γράσο και και σ' αυτές (τότε επανήλθε το πρόβλημα μετά απο δίμηνη ηρεμία). Ξέρει κανείς πώς ακριβώς δουλέβουν τα ρελεδάκια του κενού της τετρακίνησης; απο έναν οπτικό έλενχο δεν υπάρχει φθαρμένο σωληνάκι, εκτώς απο ένα που είχε βγει μετά απο ένα τακάρισμα με την κιλιά που είχα τώρα τελευταία (ωραία εμπηρία το σκάψημο), αλλά και πάλι καμία βελτίωση.
www.talanta.gr
Συνεχής στο 13!
Άβαταρ μέλους
DRIM_ON
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 9:33 pm
Τοποθεσία: Ανα το Αιγαίο

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Ιαν 24, 2008 11:52 pm

το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι λάσπη στην πλύμνη που και εγώ έχω βρεί αλλα κάτω από πραγματικά περίεργες συνθήκες όταν είχε μπεί λασπόνερο μέσα από το σωληνάκι της υποπίεσης . Αλλά απ οτι διαβάζω λογικά θα τις έχεις ανοίξει και θα τις έχεις τσεκάρει . Μετά πάμε στα παλαβά , να έχει στραβώσει το χωνί μετά από απότομη προσγείωση και να βρίσκει κάπου το ημιαξόνιο , ενώ όταν κομπλάρεις τετρακίνηση και κουμπώνει η πλύμνη να κάθεται καλύτερα . επιστημονική φαντασία το τελευταίο .
Καλώς ήλθες και ελπίζω κάποιος με περισσότερες γνώσεις ή με παρόμοια περίπτωση να σε βοηθήσει καλύτερα από μένα.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό DRIM_ON » Παρ Ιαν 25, 2008 12:25 am

Το σκεύτικα το ενδεχόμενο να έχει βουλώσει κάποιο σωληνάκι αλλά δεν κάθησα να τα τσεκάρω ένα- ένα γιατί αφενώς είναι πολύ δουλειά, αφετέρου δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύουν τα ρελεδάκια γαι να μην κάνω καμιά λαλακία. Επίσεις αν ήταν κάποιο βουλομένο, κατα την γνώμη μου δεν θα κούμπωνε η τερακίνηση. Το πρόβλημα ξεκκίνησε το καλοκαίρι μετά απο παιχνίδια στην παραλία (αν θυμαμε καλά) και φοβόμουν για άμμο μέχρι που άνοιξα τις πλήμνες και είδα οτι ήταν καθαρές.
www.talanta.gr
Συνεχής στο 13!
Άβαταρ μέλους
DRIM_ON
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 9:33 pm
Τοποθεσία: Ανα το Αιγαίο


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες

cron