Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Πρόβλημα με χειρόφρενο *SOS*

Δημοσίευσηαπό itsiag » Τρί Δεκ 12, 2006 5:41 pm

Αγαπητοί φίλοι,
Χαίρετε,

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν συντομότερο κ πιο περιεκτικός.
Πρίν από 34 μέρες αγόρασα ένα Jimny κούτα από την Personal Best στην Λ.Κηφησίας (Μαρούσι).

Την προηγούμενη βδομάδα, πάρκαρα κατά τις 9 το πρωί στη δουλειά μου στην Ηλιούπολη,
σε σχετικά κατηφορικό δρόμο κ ανέβηκα στο γραφείο. Μιάμιση ώρα μετά κατέβηκα για δουλειά
της εταιρίας και βρήκα το Jimny μου περί τα 15 μέτρα παρακάτω από εκεί που το είχα αφήσει
τρακαρισμένο (με τον κώλο) πάνω σε σταθερό κάδο για μπάζα. Μόνο ποπυ δεν λυποθύμησα.
Όλη η ρεζέρβα είχε βουλιάξει την πίσω πόρτα, το παράθυρο είχε σπάσει και είχε τσαλακώσει κ
στη δεξιά πλευρά στη κολώνα, στο ύψος του πάνω μεντεσέ (της πίσω πόρτας).
Κοιτάζω και βλέπω το χειρόφρενο κατεβασμένο και όλη την καμπίνα μέσα στα σπασμένα τζάμια.
Αρχικά -και λόγω του σοκ από το θέαμα που είχα αντικρύσει- νομίσα ότι είχα ξεχάσει να βάλω
χειρόφρενο και ότι το αμάξι είχε σταματήσει στη θέση που αρχικά πάρκαρα λόγω του κακοτράχηλου
δρόμου. [Βέβαια όταν πάρκαρα, είχα κατέβει κάτω από το αμάξι, πήρα τη τσάντα από την πίσω πόρτα
και ούτε γάτα ούτε ζημιά - το Jimny ακίνητο]. Οπότε ούτε σκέψη ότι φταίει το χειρόφρενο.
Και φυσικά τα έβαλα με τον εαυτό μου, κ άρχισα να ψάχνω πόρτες μεταχείρα κτλ κτλ για να μπαλώσω
τα αδιόρθωτα. Χθες όμως, όταν επέστρεψα σπίτι και πάρκαρα, τράβηξα χειρόφρενο κανονικά κ αυτό
ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Αισθάνθηκα να τρελαίνομαι και φώναξα τον αδερφό οπότε έγινε και αυτός μάρτυρας.
Την 9η ή την 10η φορά έπιασε. Ναι καλά καταλάβατε: 10 φορές το τράβηξα και αυτό έπεφτε μόνο του.
Οπότε συνειδητοποιώ ότι το ίδιο έγινε και την ημέρα του ατυχήματος γιαυτό το βρήκα κατεβασμένο.
Για του λόγου το αληθές, δοκίμασα να ξαναπαρκάρω στην ίδια θέση στη δουλειά και το αυτοκίνητο δεν στέκοταν χωρίς
χειρόφρενο. Με αυτά τα δεδομένα πήγα σήμερα στην Personal Best που το αγόρασα και αφού στην αρχή
δεν πίστευαν ότι το αμάξι ξεκόλησε από το παρκάρισμα κ έπεσε στο κάδο, αλλά κάποιος με είχε τρακάρει από πίσω (!)
το έβαλαν στο συνεργείο, το έλενξαν και αποφάσισαν ότι το χειρόφρενο δεν έχει πρόβλημα.
Μου έδωσαν το τηλέφωνο παραπόνων της αντιπροσωπείας -όπου και μίλησα- και περιμένω να δω τι θα πουν οι ειδήμονες
-ενώ μεταξύ μας ο υπεύθυνος μου είπε να μην περιμένω ουσιαστικά τίποτα.

Θα ήθελα την άποψή σας. Τι προτείνετε, τι λέει η εμπειρία σας;

Δευτερόλεπτα πριν -όσο γράφω το μήνυμα- δέχθηκα τηλεφώνημα από το Τμήμα Παραπόνων
και μου είπαν ότι ύστερα από επικοινωνία με την Personal Best δεν θεωρούν οτι υπάρχει πρόβλημα.

Παιδιά βοήθεια...
itsiag
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Δεκ 12, 2006 7:07 pm

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι στην καστάνια του χειρόφρενου που δεν το κρατάει επάνω, σωστά?

Πάρε τηλ το ΙΝΚΑ να σου δώσουν οδηγίες.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Τρί Δεκ 12, 2006 7:35 pm

Βασικα βαλε και καμια ταχυτητα οταν παρκαρεις δεν κανει κακο
Το Χειροφρενο δεν ειναι παντα αξιοπιστο

Επισης μπορει να θελει ρεγουλαρισμα , να εχει μποσικα και διαφορα αλλα.

Πιγενετο σε κανα φρενα να στο κοιταξει.
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό dambo » Τρί Δεκ 12, 2006 8:25 pm

dambo
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 10:39 pm
Τοποθεσία: Γαλατία

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Τετ Δεκ 13, 2006 12:10 am

πω πω... έφριξα με την ιστορία σου itsiag ...
ούτε και εγώ έχω ξανακούσει τέτοιο φαινόμενο....(σε καινούριο jimny να μήν πιάνει χειρόφρενο...)....

σου εύχομαι καλα ξεμπερδέματα και καλό κουράγιο.....

παρε το ΙΝΚΑ και ένα δικηγόρο...! ελπίζω να έχεις κανένα γνωστό...

όταν πήγες στη σουζούκι μετά το έφτιαξαν το χειρόφρενο? τώρα πιάνει δηλαδή? γιατί εάν στο έφτιαξαν τότε, ..ας τα να πάνε ,.. άντε να αποδείξεις ότι είναι όπως τα λές τα πράγματα....
σου εύχομαι καλή τύχη με όλα...
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό itsiag » Τετ Δεκ 13, 2006 1:31 am

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.

Το επιλογή ΙΝΚΑ δεν την είχα σκεφτεί καθόλου και θα επικοινωνήσω αύριο το πρωί μαζί τους.

Όσο για το χειρόφρενο, τώρα δουλεύει. Και αν υποθέσουμε ότι δεν μου άλλαξαν τίποτα την ώρα που το τσέκαραν στο συνεργείο της Personal Best, τότε μπορεί να ξαναγίνει ανά πάσα στιγμή, αφού έγινε την ώρα του ατυχήματος, μα και χθες το βράδι την ώρα που πάρκαρα στην αυλή μου! Βέβαια σε δεύτερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzuki που το πήγα -να πάρω μια δεύτερη γνώμη- ο υπεύθυνος μου είπε ότι από την στιγμή που το σήκωσαν στο συνεργείο της PB και μου έχουν υπογράψει ότι όλοι οι έλεγχοι είναι
οκ, τότε προφανώς και αυτός δεν πρόκειται να βρει τίποτα παραπάνω. Αλλά συμπλήρωσε: "εκτός κι αν βρήκαν κάτι και το άλλαξαν ενώ εσύ περίμενες". Και τελείωσε τη φράση του λέγοντας να μην τους αναφέρω τίποτα από αυτό το τελευταίο που μου είπε, αλλά να πάω στην PB και να επιμείνω ώστε να βρεθεί μια έστω και 50-50 λύση.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη μιλήσει με το δικηγόρο της ασφαλιστικής μου εταιρίας, και μου είπε ότι θα τους τηλεφωνήσει αύριο και αυτός. Θα δούμε. Να δω τι θα μου πουν και απο το ΙΝΚΑ.

Θα σας κρατώ ενήμερους για ότι συμβαίνει. Ευτυχώς που υπάρχει και το Jimny Club και δεν αισθάνομαι μόνος...

Και πάλι ευχαριστώ για την συμπαράσταση.
itsiag
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Ιαν 12, 2007 3:22 pm

:thumbsup:
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό itsiag » Σάβ Ιαν 13, 2007 12:48 am

itsiag
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 3:31 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Σάβ Ιαν 13, 2007 3:50 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό itsiag » Σάβ Ιαν 13, 2007 11:35 pm

itsiag
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 16, 2006 3:31 pm


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

cron