ΑΝΑΡΤΗΣΗ Μ-Ο-Ν-Ο ΓΙΑ JIMNY

το λιφτ...

ΑΝΑΡΤΗΣΗ Μ-Ο-Ν-Ο ΓΙΑ JIMNY

Δημοσίευσηαπό alessi » Πέμ Φεβ 01, 2007 12:05 pm

Γεια σας και απο μενα...Ειμαι σε φαση αλλαγης αναρτησης μετα απο 50.000km και αρκετο χωμα οπου η μαμα αναρτηση εχει παραδωσει πνευμα προ πολλου...Σε αυτη λοιπον την αναζητηση εφαγα πολλες ωρες στο forum με τις αναρτησεις μιας και δεν εχω και τις απολυτες γνωσεις οπως αρκετοι απο δω :red:
Εχω λοιπον την εξης απορια , μπορει καποιος να μου πει ποιες αναρτησεις (αμορτισερ και ελατηρια) για ψηλωμα 3-4cm βγαινουν αποκλειστικα για jimny?Δηλαδη να αγορασθουν και να "κουμποσουν" στο jimnaki. Διαβασα καλα λογια για Monroe killen για Mad κτλ κτλ κτλ αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις επρεπε να γινουν μετατροπες γιατι δεν ηταν για jimny........Αν συμπερανα σωστα μονο ΟΜΕ υπαρχουν??? :help: :help:
Οποιος μπορει ασ με διαφωτισει γιατι εχω χαθει....... :giveup:
Άβαταρ μέλους
alessi
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:16 am

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Πέμ Φεβ 01, 2007 1:51 pm

ναι μόνο τα ΟΜΕ ελατήρια + ΟΜΕ αμορτισέρ είναι για jimny απο ότι ξέρω και εγώ.

είναι όμως πιό ακριβά απο άλλους συνδυασμούς κάτα 100-200 ευρώ νομίζω.
Εγώ επέλεξα μονρόε αμορτισερ και mad ελατήριο για πιο οικονομικά. βέβαια είναι γνωστό ότι τα μονρόε τα παίζουν πολύ πιό γρήγορα..
Δεν χρειάστηκε πάντως κάποια μετατροπή για αυτά και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. αν θες σου στέλνω πμ που τα έβαλα να ρωτήσεις για τιμή.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Φεβ 01, 2007 6:26 pm

Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Φεβ 01, 2007 6:41 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό alessi » Πέμ Φεβ 01, 2007 11:00 pm

Άβαταρ μέλους
alessi
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:16 am

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Πέμ Φεβ 01, 2007 11:27 pm

Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Φεβ 02, 2007 1:08 am

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό panosd » Παρ Φεβ 02, 2007 1:12 am

Το βάζω στα τέσσερα (4χ4) και αργά (LO) για να μην κολλάω πουθενά.
Άβαταρ μέλους
panosd
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 13, 2006 5:37 pm
Τοποθεσία: Θεσ/νικη-Σερρες

Δημοσίευσηαπό alessi » Σάβ Φεβ 03, 2007 1:26 am

Άβαταρ μέλους
alessi
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:16 am

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Φεβ 03, 2007 10:22 am

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό baba » Σάβ Φεβ 03, 2007 12:19 pm

Φίλε μου καλημέρα

... έχοντας κάνει μία "έρευνα" αγοράς πρόσφατα βρήκα τα παρακάτω:

1. ΟΜΕ +4 cm (αμ/ελ)... δεν χρειάζεται άλλες μετατροπές, τιμή με τοποθ. περί τα 600 ευρώ

2. ProComp +5 cm (αμ/ελ) δεν χρειάζεται άλλες μετατροπές, τιμή με τοποθ. περί τα 550 ευρώ

3. Rancho (αμ.) ανάλογα με το πόσο "ψηλά θα σηκωθείς" με τα ελατήρια ( από +4 και πάνω) θα χρειαστείς πιθανά κάποιες τροποποιήσεις για να φέρεις το αμάξι στα ίσια του ( caster correction ... έως 200 ευρώ, ρυθμιζόμενες Panhard ...έως 450 ευρώ, σωληνάκια φρένων ... έως και 110 ευρώ :weirdface: ... για αρχή τουλάχιστον ), τιμή με τοποθ. από τα 400 ευρώ ανάλογα τον τύπο ( μόνο τα αμορτισέρ ).

4. Ironman (αμ.) και εδώ ανάλογα με το πόσο "ψηλά θα σηκωθείς" με τα ελατήρια ( από +4 και πάνω) θα χρειαστείς πιθανά κάποιες τροποποιήσεις για να φέρεις το αμάξι στα ίσια του ( caster correction ... έως 200 ευρώ, ρυθμιζόμενες Panhard ...έως 450 ευρώ, σωληνάκια φρένων ... έως και 110 ευρώ :weirdface: ... για αρχή τουλάχιστον ), τιμή με τοποθ. περί τα 900 ευρώ ( μόνο τα αμορτισέρ επίσης ).

5. Hotbits (αμ./ελ.) +6 cm πολύ πιθανόν να χρειαστείς τις παραπάνω τροποποιήσεις για την σωστότερη "γεωμετρία" της ανάρτησης, τιμη με τοποθέτηση ... :whistle:

Για τις περιπτώσεις που δεν αναφέρω μαζί ελατήρια υπάρχουν διάφορες επιλογές στην αγορά ... έως 250 ευρώ.

Οι τιμές που αναφέρω ήσαν προ μηνός περίπου, οι υψηλότερες που βρήκα εγώ τουλάχιστον, είναι ενδεικτικές βέβαια ... και εξαρτάται από εσένα τι "άκρη" θα βγάλεις, ... ψάξε , αλλά προπαντώς κατάλαβε τι ακριβώς ζητάς να κάνεις και γιατί, λάβε σοβαρά υπ' όψην σου τι θα ακούσεις από τους άλλους στο χώρο ( αυτό κάνουμε όλοι ), τι θα δεις στα αντίστοιχα post φίλων που έχουν προχωρήσει σε ανάλογες μετατροπές, αλλά σαφώς , άποψη μου , οδήγησε εάν γίνεται, κάποιο αυτοκίνητο με την συγκεκριμένη ανάρτηση ( παντού, ... εντός και εκτός) για να πάρεις μια ιδέα πρίν καταλήξεις.

Επίσης όπως ανέφεραν ο JEO και ο Πέτρος προηγουμένως υπάρχει η δυνατότητα και για πιό οικονομικές λύσεις , εξίσου λειτουργικές και αξιόπιστες , όπως υποστηρίζουν όσοι τις έχουν δοκιμάσει.

΄Εχε υπ'όψην σου ότι το αμάξι που έχουμε έτσι όπως είναι με mud ελαστικά και +4 cm ύψος, κάνει πράγματα που δεν φαντάζεσαι, ... μου τόλεγαν εδώ μέσα τα παιδιά και δεν το πίστευα :slap: :whistle: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

Παρακαλώ όσους έχουν διαφορετικά στοιχεία να διορθώσουν.

mod ... εάν οι τιμές δεν πρέπει να αναγράφονται please do your job, ... you are wellcome.
baba
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2006 11:24 am
Τοποθεσία: Παπάγου - Εύβοια

Δημοσίευσηαπό alessi » Σάβ Φεβ 03, 2007 2:45 pm

Άβαταρ μέλους
alessi
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:16 am

Δημοσίευσηαπό alessi » Σάβ Φεβ 03, 2007 2:57 pm

Άβαταρ μέλους
alessi
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:16 am

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Κυρ Φεβ 04, 2007 7:44 pm

...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό Chris » Κυρ Φεβ 04, 2007 10:27 pm

ΟΜΕ ελατήρια και αμορτισέρ είναι ένα δοκιμασμένο σετ για jimny που χωρίς καμμία μετατροπή το αυτοκίνητο γίνεται μπιπ και καλύτερο στο χώμα και στην <<άσφαλτο>> αν οδηγείς συνετά......

Mad ελατήρια και monroe αμορτισέρ ή πιο μπιπ με ΟΜΕ είναι πάρα πολύ καλά και έχουν πολύ καλή συμπεριφορά και αυτά είναι για jimny παρόλο που δεν είναι σετ... αλλά σε καμμία περίπτωση δεν πέρνεις το υποσχόμενο ύψος τον 3,5 εκατοστών... εγώ περίπου πήρα 2,5 εκατοστά...

Αν δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι να ψηλώσεις στα 4 ή να βάλεις μπροστά εργάτη (οπου υπάρχει εξειδικευμένο σετ της ΟΜΕ) νομίζω οτι η δεύτερη επιλογή είναι αρκετά καλή και οικονομική...
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες

cron