ΤΟ RESCUE ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Συγκεντρωμένες μετατροπές σε αυτοκίνητα μελών

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Αύγ 19, 2011 11:12 pm

Τους αερόσακους θα τους κρατήσεις? Νομίζω καλύτερα θα ήταν να τους δώσεις, θα πουληθούν πανεύκολα (μαζί με τη πλακέτα τους και προεντατήρες) και μόνο προβλήματα θα σου δημιουργούν αν μείνουν.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Αύγ 19, 2011 11:34 pm

Φιλαρακι..... αν τους θελεις, κανε μου μια προσφορα.
Ασε τα ψοφια......


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αν μιλας για του συνοδηγου, ειναι πολυ μακρια απο την σωληνα του roll cage. Κανενα προβλημα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό totis » Σάβ Αύγ 20, 2011 8:04 pm

Άβαταρ μέλους
totis
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 22, 2008 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό 118 » Σάβ Αύγ 20, 2011 9:02 pm

Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Αύγ 20, 2011 9:52 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Αύγ 20, 2011 10:13 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Αύγ 21, 2011 11:07 pm

New info....

Θα ανεβαζω σχεδον καθημερινα φωτο και την εξελιξη για να μην μου μαζευτουν μετα πολλα.

Εδω ειναι η πρωτη επιλογη μου για τους πυργους των B-pillars (πρεπει να χαλασα ισα με 5 κουτες απο τουρτες μεχρι να βγει σωστο το πατρον......):

Απορριφθηκε.....



Αποψη απο το γιαπι αργα την νυχτα. Ευτηχως εχουμε βαλει ενα δυνατο φωτιστικο για τις βραδυνες επισκευες.




Ξυλωμα της πισσας για να μπει ο μπροστινος πυργος. Δεν χρειαζεται θερμοπιστολο. Ενα απλο πιστολακι για τα μαλια ειναι αρκετο. Σε συνδυασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες του Αυγουστου δεν ηθελε πανω απο 3 λεπτα ζεσταμα.





Και εδω εχει ταιριαχτει ο μπροστινος πυργος. Χωρος πολυς δεν υπηρχε λογω των πενταλ, αλλα ενας κοιλοδοκος 10X10 εκατσε μια χαρα.

Οι συγκεκριμενοι δεν μου εφαγαν πολυ ωρα (μονο 3 ωρες) μιας και ειχε μονο 3 κλισεις και μερικα διαφορετικα υψη.




Σε αντιθεση με τους πισω που επρεπε να συμπεριλαβω και 2 διαφορετικες καμπυλες με διαφορετικες κλισεις και εφτασα τις 5 ωρες στον καθε ενα....

Στην κυριολεξια τετραγωνισα τον κυκλο.....



Και εδω ειναι η 48αρα καμπυλη (δεξια) που εφτιαξα σε σχεση με την εργοστασιακη 45 (αριστερα).

Δεν ειμαι σιγουρος ομως για τον κουρμπαδορο που επελεξα. Εχει μια ταση να τσακιζει και να κατσαρωνει την σωληνα και εμενα να μου κανει τα νευρα κροσια.....


Ισως να χρειαστει να παω με σχεδια σε καποιον που εχει κουρμπαδορο που τραβαει την σωληνα και οχι να την πιεζει....
Υπαρχει και μια πιθανοτητα να τον φτιαξω μονος μου.

Αυριο θα κολλησω τα πλακακια στους πυργους και πλεον ειμαι ετοιμος για τις σωληνες.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Αύγ 28, 2011 12:15 pm

Υπερμετρη γκαντεμια να το πω?
Ο merfy ξαναγραφει τους νομους του να το πω?
Το συμπαν κανει sex να το πω?

Οπως και να 'χει η δουλεια μου μεσα στον Αυγουστο ηταν 200% επανω, με αποτελεσμα απο τις 15 ελευθερες ημερες που ειχα να καταφερω να δουλεψω μονο τις 4.....
Μεσα σε αυτες καταφερα και εβγαλα το ταμπλο οπως ειδατε, εφτιαξα τους 4 πυργους και τους κολλησα. Επισης εφτιαξα απο την αρχη ενα εξαρτημα του κουρμπαδορου και κατεστρεψα μερικες δεκαδες μετρα σωληνας μεχρι να μπω λιγο στο κλιμα....

Πρωτα απ' ολα να συνεχισω απο εκει που ειχα μεινει. Κολλησα τα Μ10 παξιμαδια απο την μεσα πλευρα των πυργων:




Ο πισω πυργος ετοιμος για κολλημα στο αμαξωμα:




Και ετσι ειναι μεσα:




Το ταιριαγμα του μπροστινου πυργου. Ειναι σημαντικο να ακολουθει την λαμαρινα του πατωματος για να στηριζεται παντου σωστα. Η κολληση απλα το κραταει στην θεση του!!!!

Τα ακομα πιο σημαντικο ειναι πως ειναι ενα ολοκληρο τετραγωνο 10Χ10 που παταει ΠΑΝΤΟΥ καλα. Δεν ειναι απλα ενα Γ που σχηματιζει μια βαση.



Μια στιγμη στην οποια παραλιγο να την πατησω με καταστροφικα αποτελεσματα!!!!!!
Οι Ιαπωνες εχουν δωσει κλιση στην λαμαρινα εκει που ενωνεται με τον μπροστινο θολο. Αν ο πυργος μου ακολουθουσε αυτη την κλιση και προσπαθουσα να βγαλω το roll cage για κολλημα και βαψιμο, πολυ απλα δεν θα εβγαινε ποτε!!!!!!
Γιατι? γιατι για να βγει, θα πρεπει να κανει μια διαγωνια κλιση προς τα πισω και πανω ταυτοχρονα. Αν η τετραγωνη βαση ειχε την κλιση της πλαινης λαμαρινας απλα θα σφηνωνε....
Δειτε εδω την κλιση:




Και εδω το ταιριαγμα του πισω πυργου.
Αυξησα ακομη πιο πολυ το μηκος των κολλησεων βαζοντας τα 10Χ13 λαμακια στους πυργους και τα 10Χ10 στο roll cage.
Ετσι η μια πλευρα κολλησε και στην ορθια λαμαρινα καλυπτωντας το κενο:

Στην φωτο εβαλα και το πλακακι των 10Χ10cm με τις βιδες για να δειτε πως καθεται.



Ετριψα ολο το πισω πατωμα με την χαλκινη βουρτσα για να καθαρισει απο την σκουρια:




Επισης αγορασα ενα μεταλικο μοιρογνωμονιο για να ξερω τι μου γινεται και για να μην κουρμπαρω στην τυχη:




Βεβαια δεν βοηθησε και πολυ γιατι απ' ευθειας δεν υπαρχει χωρος για να μετρησει. Οποτε εφτιαξα ενα οργανο με 3 ανισοσκελη μελη (ακουγεται λιγο πορνο ετσι? :oops: :oops:).




Και απλα βαζω τις μοιρες που θελει η σωληνα και τις διαβαζω μετα με το μοιρογνωμονιο:




Εδω για παραδειγμα ειναι η συνηθεστερη και δευτερη μεγαλυτερη μετα τις 80 μοιρες γωνια, η 60 μοιρες:




Το καλο με το πατωμα του jimny ειναι πως σε πολλα σημεια ειναι διπλο. Το κακο ειναι πως ακριβως γι' αυτο το λογο το παχος της λαμαρινας δεν ξεπερναει το 1mm.
Πισω ειναι ακομα χειροτερα μιας και η λαμαρινα μετραει 0,75.... Ημαρτον ρε τζαπονια.....



Το αποτελεσμα ειναι αυτο εδω μπροστα:




Και αυτο εδω πισω:

Δεν ειναι ασχημα για κολληση mig και παντρεμα λαμαρινας 3mm με 0,75mm. Απλα δεν μου καθεται εμενα καλα στο ματι....


Θελωντας να κανω καλυτερες κολλησεις (χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ampere), πηγα να νοικιασω μια κολληση tig και μου ζητησαν 170 ευρω για μια εβδομαδα....
Εχουν χαζεψει ολοι ρε φουστη μου? 3 φορες αν την νοικιασω, παω και την παιρνω καινουργια.....


Anyway.... δεν καταφερα να τελειωσω τιποτα μιας και ολη η οικογενεια επεστρεψε και αρχιζει παλι το τρεξιμο του Βεγγου....
Πιστευω απο εβδομαδα θα αρχισω να κουρμπαρω.....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Αύγ 29, 2011 9:04 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Αύγ 30, 2011 12:32 am

Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί Αύγ 30, 2011 9:11 am

Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Αύγ 30, 2011 3:58 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Αύγ 30, 2011 11:59 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ Σεπ 01, 2011 2:53 pm

Θα σε βολευε καποιος που φτιαχνει cage κατα Βυρωνα ( αν δεν κανω λαθος ) μερια να κουρμπαρεις εκει?
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ Σεπ 01, 2011 2:54 pm

Λαθος

Νεο κοσμο
Το τετραπορτο Jimny.....
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 11, 2008 6:33 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Projects

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες