Δικαιολογητικά για το νέο διαβατήριο – οδηγίες για

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Δικαιολογητικά για το νέο διαβατήριο – οδηγίες για

Δημοσίευσηαπό pavlina » Τετ Οκτ 04, 2006 1:26 pm

Επειδή μόλις επέστρεψα απο τη διαδικασία , λέω να σας δώσω οδηγίες προς ναυτιλομένους!!!

Αρχικά τηλεφωνήστε στο 195 – στη γραμμή του πολίτη για να μάθετε που πρέπει να πάτε να καταθέσετε τα δικαιολογητικά. Τα περισσότερα τμήματα μένουν ανοιχτά για την έκδοση νέων διαβατηρίων μέχρι τις 21.00

Τι χρειάζεστε:

1.Μια φωτογραφία. Προσοχή γιατί οι φωτογραφίες πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Να είναι 4χ6, καθαρές και ομοιόμορφες σε χρώμα και φως χωρίς καμία φωτοσκίαση στο πρόσωπο. Αν δεν είναι εντάξει θα σας στείλουν να βγάλετε άλλες, γι’ αυτό να τις δείτε καλά πριν σας τις τυπώσουν. Οι γυναίκες πρέπει να είναι άβαφες και με τα μαλλιά πιασμένα πίσω για να φαίνονται τα χαρακτηριστικά του προσώπου.

2.Παράβολα για νέο διαβατήριο από την εφορία σας (74 euro)

3.Φωτοτυπία της ταυτότητας σας και από τις δύο πλευρές. Λεπτομέρεια : Η φωτοτυπία να είναι σε κόλλα Α4 αλλιώς δεν τη δέχονται.

4.Μια υπεύθυνη δήλωση

Να έχετε επίσης μαζί σας το διαβατήριο σας, την ταυτότητα σας και ένα στυλό για να συμπληρώσετε την υπεύθυνη δήλωση και τα παράβολα με τον τρόπο που θα δείτε στα δείγματα που υπάρχουν τοιχοκολλημένα στο τμήμα σας. Αν όλα πάνε καλά σε μια εβδομάδα θα παραλάβετε το νέο σας διαβατήριο :thumbsup:
pavlina
 
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2005 12:01 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ

Re: Δικαιολογητικά για το νέο διαβατήριο – οδηγίες

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Οκτ 04, 2006 1:34 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Troll » Πέμ Οκτ 05, 2006 3:36 pm

Υπαρχει deadline μεχρι ποτε θα πρεπει να αλλαξουμε τα διαβατηρια?
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό pavlina » Πέμ Οκτ 05, 2006 10:20 pm

Λένε οτι μέχρι 31/12 πρέπει να το έχουμε αλλάξει γιατί σε μερικές χώρες δε θα σε δέχονται απο 1/1/07 με το παλιο, πχ εγώ που θέλω να πάω Ινδία το Γενάρη μου είπαν οτι δε γίνεται με το παλιό, αλλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για την Ευρώπη που μπορείς να ταξιδέψεις και με ταυτότητα. Καλύτερα πάντως να τοκάνουμε νωρίς παρά να σου σκάσει κάποιο ταξίδι και να έχεις όλη αυτή τη διαδικασία..

Επίσης νομίζω ότι χρειάζεται και καινούρια ταυτότητα για να βγάλεις καινούριο διαβατήριο οπότε μ ένα σμπάρο..
pavlina
 
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2005 12:01 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ


Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 49 επισκέπτες