δίπλωμα από τα 16

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Απρ 20, 2006 2:51 pm

Ούτε εγω έπιασα το νόημα του ποστ, δηλαδή όλοι οι 16χρονοι/ες σκέφτονται με τα (@)(@)? και όλοι οι 50χρονοι πχ ΔΕΝ σκέφτονται με τα (@)(@) ? Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Re: διπλώμα...

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Πέμ Απρ 20, 2006 3:40 pm

Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ΕΡΗΑΝΑ20 » Πέμ Απρ 20, 2006 3:55 pm

ΕΡΗΑΝΑ20
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2005 8:46 am

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Απρ 20, 2006 4:11 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό gkantemo » Πέμ Απρ 20, 2006 4:25 pm

Άβαταρ μέλους
gkantemo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2006 1:03 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: διπλώμα...

Δημοσίευσηαπό mega » Πέμ Απρ 20, 2006 7:36 pm

Άβαταρ μέλους
mega
 
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 2:50 pm

δίπλωμα...

Δημοσίευσηαπό baba » Πέμ Απρ 20, 2006 8:15 pm

gkantemo έγραψε:
ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τελικά για να καταλάβω, σημασιά έχει ο πιτσιρικάς που πηγαίνει με όσα μπορεί να είναι σύνομος ή να μπορεί να πηγαίνει με ασφάλεια γι' αυτόν αλλά και τους γύρω του; και παρεπιπτόντως η όποια συμμετοχή του κάθε ενός από εμάς, στα 16-17, σε κάθε είδους "αρκουδιά" δικαιολογεί πλέον στα ... τόσα ... που φτάσαμε καλώς - κακώς , ξέροντας πια και κρίνοντας "εξ ιδίων" βέβαια, ότι ο 16ρης ,για να μην πώ για την 16αρα, ΄σκέφτεται με τα (@)(@) του, να του επιτρέπεις να ασχολείται νόμιμα με το ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πράγμα που μπορεί να κάνει στη ζωή του;;;;




Καλύτερα να μιλάμε λίγο πιο ευγενικά σαν ώριμοι άντρες...και ώριμοι οδηγοί!!!
Έτσι σκεφτόσουνα εσύ στα 16 σου??? Γιατί εγώ που θυμάμαι τον εαυτό μου μια χαρά μυαλό είχα και ήμουνα και πολύ προσεκτική οδηγός.
Κατά την άποψη μου πολύ καλύτερο το βρίσκω να έχεις δίπλωμα από τα 16,γιατί από τότε έπερνα κρυφά το αυτοκίνητο όταν έλειπαν οι γονείς,οπότε δε θα ήταν κακό να ήξερα και 5 πράγματα παραπάνω από τότε και να ήμουνα και νόμιμη.

sorry gia to greekenglish
diladi ego se 2 xronia tha skeftome me ta (@)(@) den katalaveno ti enohs re file exo psiloberdeuti diladi poio polu ebistevese mia 79 xroni sto timoni h ena pedi 16 xronon ?

".....ξέροντας πια και κρίνοντας "εξ ιδίων" βέβαια, ότι ο 16ρης ,...΄σκέφτεται με τα (@)(@) του ..."

1. Άποψη: Τα "γούστα" και τα χρώματα δεν αμφισβητόνται .
2. Άποψη: Συγγνώμη εάν από τα γραφόμενα μου κάποιος θίγεται δεν είχα τέτοια πρόθεση ΑΛΛΑ τέτοια άποψη. (Οι απόψεις δεν θίγουν είναι προσωπικές και δεν επιδέχονται αμφισβήτισης επίσης )
3. Κρίνοντας εξ ιδίων όπως προείπα, "ΕΓΩ" στα 16 μου ήμουν μάλλον επικίνδυνος καιγια εμένα και για τους άλλους
4. Άποψη: Όποιος/α χρησιμοποιηεί άλλο μέρος του σώματος για να σκέφτεται στα 16 του/της μάλλον καταλαβαίνει ότι τα παραπάνω δεν τον/την αφορούν ή κάνω λάθος; ΑΥΤΑ!!!!
baba
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2006 11:24 am
Τοποθεσία: Παπάγου - Εύβοια

Re: δίπλωμα...

Δημοσίευσηαπό mega » Πέμ Απρ 20, 2006 8:29 pm

Άβαταρ μέλους
mega
 
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 2:50 pm

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Πέμ Απρ 20, 2006 9:48 pm

...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό baba » Πέμ Απρ 20, 2006 11:40 pm

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την Μαρία, όλα εξαρτώνται από την ανατροφή αλλά και την ωριμότητα του κάθε ανθρώπου η οποία πολλές φορές είναι και ανεξάρτητη της ηλικίας. :clapping:
Πιστευετέ όμως ότι στο σύνολο τους τα 16χρονά "παιδιά" σήμερα ( γιατί εκείνους τους 16ριδες που ήξερα τότε, πολλοί από εσάς δεν θα τους επιτρέπατε ούτε να περπατούν μόνοι :weirdface: )έχουν αυτό το αντίστοιχο επίπεδο ωριμότητας που να τους επιτρέπει να χειρίζονται 100 hp ενός ibiza 1400cc πχ, έτσι ώστε να μήν κινδυνεύουν τα ίδια αρχικά και κατ' επέκταση και οποιοσδήποτε άλλος; και ποιά κατά την άποψη σας θα ήταν τα κριτήρια για να αξιλογηθεί πληρέστερα κάποιος/α ώς κατάλληλος/η για να χειρίζεται εκείνα τα έρμα τ'άλογα; :hmmm: :hmmm:
baba
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2006 11:24 am
Τοποθεσία: Παπάγου - Εύβοια

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Απρ 20, 2006 11:53 pm

Στο σύνολό τους όχι δεν το έχουν το απαράιτητο επίπεδο οι 16αρηδες, ούτε οι 17'αρηδες το έχουν, ούτε..............ούτε οι 90άρηδες.

Γι'αυτό και η ηλικία δεν πρέπει να είναι κρητίριο, κρητίριο πρέπει να ειναι η ικανότητα και να καθορίζεται ποιος είναι ικανός ή όχι μέσα απο ουσιαστικές και επαναλίοφιμες εξετάσεις .
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Παρ Απρ 21, 2006 1:54 am

κρητίρια έχουν μόνο τα ΚΡΗΤΙΚΑΑΑΑ κριτήρια!!!!!! μπουαααχυαυχυχααχαχχ :lol: :lol: :lol: :lol:
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό ΕΡΗΑΝΑ20 » Παρ Απρ 21, 2006 2:04 am

Σε όλα τα πράγματα έχουμε κάποια επιθυμειτά όρια....τις φυσιολογικες τιμες...αυτές προκείπτουν από ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα...δηλαδή...έχουμε 50 διαφορετικούς ανθρώπους και κάνουμε κάποια τεστ...κάποιες ερωτήσεις....έπειτα βγάζουμε το μέσο όρο και με τη βοήθεια της τυπικής απόκλισης βγάζουμε τα επιθυμειτά όρια....
Έτσι λοιπόν μπορεί κάποιος απο το σύνολο στα 16 του να είναι ωριμός και κάποιος στα 20 να μην είναι....άρα το αποτέλεσμα είναι στα 18 να μπορεί να βγάλει κάποιος δίπλωμα....

Αν πούμε ότι κάποιος μπορεί να βγάλει στα 16....εγώ ξέρω και παιδιά στα 15 που έχουν το μυαλό στο κεφάλι τους και γνωρίζουν πολλά από αυτοκίνητα....λοιπόν για να μην τα ισωπεδώνουμε όλα .... τα 18 είναι μια λογική ηλικία για το δίπλωμα....


Υ.Γ. Για το δίπλωμα μιλάτε....γιατί δεν διαμαρτύρεστε .ωστε να ψηφίζετε από τα 16 σας????Για άλλα λοιπόν είμαστε ώριμοι και για άλλα.....κάνουμε τα στραβά μάτια????
:smoke:
ΕΡΗΑΝΑ20
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2005 8:46 am

δίπλωμα...

Δημοσίευσηαπό baba » Παρ Απρ 21, 2006 2:04 am

Ξαναδιαβάζοντας όλα τα παραπάνω θεώρω σαν υποχρέωση μου να διευκρινίσω τα εξής:
α. Σαφώς η ηλικία μόνο δέν μπορεί να αποτελεί κριτήριο για την ικανότητα να χειρίζεται κάποιος/α ένα όχημα ή όχι.
β. Σαφώς επίσης η ικανότητα χειρισμού ενός οχήματος δεν μπορεί από μόνη της να αποτελεί κριτήριο δυνατότητας ή μη χρήσης του οχήματος.
γ. Η οδηγική συμπεριφορά είναι μάλλον ανεξάρτητη από την οδηγική ικανότητα :hmmm: :hmmm: αλλά εξαρτάται ανάμεσα σε πολλά άλλα ΚΑΙ από την ηλικία.
δ. Η οδηγική συμπεριφορά τώρα δεν είναι ανεξάρτητη του χαρακτήρα, ο οποίος μαζί με την "ανατροφή" αλλά και άλλους δυστυχώς αστάθμιτους παράγοντες είναι καθοριστικός για την "Εν Γένει" συμπεριφορά του κάθε ατόμου.
ε. Στη εφηβία (και τα 16 βιολογικά χαρακτηρίζονται έτσι) λόγω σοβαρών βιολογικών μεταβολών παρατηρήται μια σημαντική μεταβολή στον χαρακτήρα και ως εκ τούτου και στη συμπεριφορά, λίγο ώς πολύ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
στ. Έχω λοιπόν την αίσθηση, ότι η απαγόρευση απευθύνεται στο ''ΕΥΜΕΤΑΒΛΗΤΟ και πολλές φορές ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ" ( Ανώριμο ;;;) του χαρακτήρα του/της εφήβου να κυκλοφορεί με ένα όπλο κάποιων "δεκάδων αλόγων", παρά στο ΝΕΑΡΟ της έστω ικανότατης ηλικίας .




ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ! ... ΔΙΚΑΙΩΜΑ !!!
ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ;

Άλλες απόψεις;
baba
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2006 11:24 am
Τοποθεσία: Παπάγου - Εύβοια

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Απρ 21, 2006 7:55 am

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 56 επισκέπτες