M. Aνατολη.... καζανι που βραζει!

Χώρος αναψυχής , ανέκδοτα παροιμίες κτλ όλα εδώ.

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Ιούλ 21, 2006 2:13 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό moderator » Παρ Ιούλ 21, 2006 2:14 pm

Άβαταρ μέλους
moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 3:35 pm

Δημοσίευσηαπό ancient » Παρ Ιούλ 21, 2006 2:20 pm

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ.....
Άβαταρ μέλους
ancient
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 11:54 am
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Ιούλ 21, 2006 2:22 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό ancient » Παρ Ιούλ 21, 2006 2:26 pm

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ.....
Άβαταρ μέλους
ancient
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 11:54 am
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό Troll » Παρ Ιούλ 21, 2006 4:35 pm

Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό jimnyjump » Τρί Ιούλ 25, 2006 8:35 am

H απόδραση δεν είναι έγκλημα είναι ανάγκη...
Άβαταρ μέλους
jimnyjump
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 2:24 pm
Τοποθεσία: φαράγγι Δημοσάρη

Δημοσίευσηαπό ancient » Τρί Ιούλ 25, 2006 2:32 pm

''Πλαγιαζω για να κοιμηθω,μα υπνος δεν με παιρνει,
η σκεψη μου στο πατρικο το σπιτι μου με φερνει.
Ψαχνω να βρω την πορτα του και τα κλειδια ν'ανοιξω,
κι ακουω μια αγνωστη φωνη να με καλησπεριζει.
Να με ρωτα ''Τι θες εδω?Δεν ειν'δικο σου τωρα.''
''Ασε '' , της λεω , ''για να μπω ,να δω την καμαρη μου,
εκει που επαιζα μικρη με τ'αλλα μου τ'αδερφια
εκει που σαν κοπελεψα εβλεπα στον καθρεφτη,
και τα παλικαροπουλα εβαζα στο μυαλο μου.
Να κατεβασω το σοφρα, να στρωσω το τραπεζι ,
να δω τριγυρω τους γονιους, τ'αδερφια καθισμενους
και την χαρα που ενιωθα να ξανανιωσω παλι.''
Φιλιω Χαιδεμενου
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ.....
Άβαταρ μέλους
ancient
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 11:54 am
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό ancient » Τρί Ιούλ 25, 2006 2:44 pm

Ποιος εδιωξε ποιον?Συμφωνω μαζι σου Ηλια!
Αλοιμονο σε αυτους που ξεχνανε, και σε μενα που ξερω τοσα λιγα για την ιστορια μου!!
Αλλα συνεχιζω να ακουω και να διαβαζω ......
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ.....
Άβαταρ μέλους
ancient
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2005 11:54 am
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Ιούλ 28, 2006 3:54 am

Ετοίμαζα μια αναλυτική απάντηση (ειδικά στον Ηλία που πιστεύω έχει παρερμηνεύσει κάποια απο τα γραφόμενά μου) αλλά ένα κείμενο (σημερινό) του Νίκου Δήμου νομίζω με καλύπτει, το αναδημοσιεύω απο το blog του και οι επισημάνσεις με bold και υπογράμμιση δικές μου:

Τρισυπόστατο Μίσος


Πως με πονάει το μακελειό στη Μέση Ανατολή! Ιδιαίτερα επειδή δεν μιλάω μόνο για αφηρημένες στατιστικές θυμάτων. Έχω γνωστούς και φίλους σε όλους τους χώρους που εμπλέκονται. Μου λένε ο καθένας τον πόνο του και τελικά δεν μπορώ να μην σκεφθώ ότι όλοι έχουν κάποιο δίκιο. Μόνο που δεν χωράνε τόσα πολλά δίκια σε τόσο μικρό τόπο.

Είναι ο χώρος από όπου κατάγονται όλες οι μεγάλες θρησκείες – και, ενώ θα έπρεπε να είναι τόπος αγάπης, είναι το Παγκόσμιο Κέντρο του Μίσους. Εδώ φιλονικούν και συμπλέκονται μεταξύ τους όλες οι πίστεις (όλες μονοθεϊστικές, με την ίδια, εξελικτικά, ιδέα του Θεού).

Αλλά και οι οπαδοί της κάθε θρησκείας συγκρούονται με τους ομόθρησκους. Μουσουλμάνοι με Μουσουλμάνους (π. χ. Σιίτες με Σουνίτες, Παλαιστίνιοι εναντίον Αράβων), Εβραίοι με Εβραίους (Ορθόδοξοι εναντίον Εκσυγχρονιστών) και το χειρότερο: Χριστιανοί με Χριστιανούς!

Στον ιερότερο τόπο της Χριστιανοσύνης, στον Πανάγιο Τάφο, έξη διαφορετικά «χριστιανικά» δόγματα διαγκωνίζονται και αντιμάχονται το ένα το άλλο. Λες και ο Ιησούς, αντί για «αγαπάτε αλλήλους», κήρυξε την έριδα και την διαμάχη.

Αντί να υπάρχει μία εκκλησία που να στεγάζει τον Πανάγιο Τάφο – υπάρχουν έξη, χωριστές. Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Αρμένιοι, Σύριοι, Κόπτες και Αβησσυνοί, έχουν από ένα δικό τους παρεκκλήσιο. (Οι Διαμαρτυρόμενοι δεν διεκδίκησαν μέρος αυτού του χώρου. Τον όρισαν παρακάτω). Αν κάποιος περάσει τα «σύνορα» από το ένα δόγμα στο άλλο, γίνονται παρατηρήσεις και συχνά καυγάδες. Συμβαίνει ακόμα και οι μοναχοί να έρχονται στα χέρια...

Αν υπάρχει ένα επιχείρημα για την αποτυχία των θρησκειών, αυτό λέγεται Ιερουσαλήμ.

Και τώρα αυτή η απίστευτη τραγωδία!

Την λεω απίστευτη, όχι διότι δεν υπήρξαν χειρότερες σε θύματα και καταστροφές, αλλά γιατί η κατάσταση είναι τόσο περίπλοκη που δεν μπορεί κανείς να την συλλάβει εύκολα.

Ο περισσότερος κόσμος (ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα) εκτονώνεται απλοποιώντας τα πράγματα. (Βοηθάνε πολύ και τα ΜΜΕ μας). Έτσι καταδικάζουμε το «βάρβαρο Ισραήλ» (και τον πάτρωνά του, τις ΗΠΑ) και ησυχάζουμε ότι κάναμε το καθήκον μας.

Έχω όμως γνωστούς Λιβανέζους που εύχονται να νικήσει το ...Ισραήλ για να απαλλαγούν από την ιρανικού τύπου δικτατορία της Χεζμπολά. Διαβάζω τον μεγάλο συγγραφέα και συνεπή ειρηνιστή Άμος Οζ, που πρώτη φορά υποστηρίζει στρατιωτικές επιχειρήσεις της πατρίδας του. Βλέπω τους περισσότερους ευρωπαίους διανοούμενους, να τον στηρίζουν.

Ξέρω ότι με ομόφωνο ψήφισμα (1559 – Σεπτέμβριος 2004) του Συμβουλίου Ασφαλείας είχε αποφασιστεί πως όταν το Ισραήλ αποχωρήσει από τον Νότιο Λίβανο και η Χεζμπολά θα αφοπλιστεί. Το Ισραήλ αποτραβήχτηκε από τον Λίβανο. Η Χεζμπολά όχι μόνο δεν αφοπλίστηκε, αλλά πολλαπλασίασε το οπλοστάσιό της, προσθέτοντας και πυραύλους μεγάλου βεληνεκούς που κάθε μέρα σκοτώνουν Εβραίους αμάχους. Αλλά γι αυτούς δεν διαβάζουμε τίποτα – 2700 πύραυλοι έχουν πέσει σε Εβραϊκές περιοχές με εκατοντάδες νεκρούς και τραυματίες.

Και φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο σημερινός πόλεμος ξεκίνησε από αναίτια επίθεση σε Ισραηλινό φυλάκιο, που κατέληξε σε επτά νεκρούς και δύο αιχμαλώτους.

Με όλα αυτά δεν θέλω να δικαιολογήσω το Ισραήλ. Θέλω απλώς να επισημάνω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ασπρόμαυρα όσο νομίζουμε. Υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Δεν είναι εύκολο να ζεις σε ένα κράτος του οποίου αμφισβητείται ακόμα και η νομιμότητα της ύπαρξης. Τόσο η Χαμάς όσο και η Χεζμπολά ορκίζονται να το εξαφανίσουν από τον χάρτη.

Σκεφθείτε μία ανάλογη κατάσταση στην Ελλάδα: Επιθέσεις αυτοκτονίας από φανατικούς Σκοπιανούς και πύραυλοι Τουρκικοί να πέφτουν στον Πειραιά (όπως στην Χάιφα). Και η Τουρκική κυβέρνηση να λέει πως φταίνε οι Γκρίζοι Λύκοι (που όμως κατέχουν υπουργεία).



Ξέρω τα επιχειρήματα: η Ελλάδα δεν είναι «αυθαίρετο» κράτος που ιδρύθηκε σε ξένα εδάφη (να ένα επιχείρημα που δεν μας συμφέρει – εμάς τους κληρονόμους Αρχαίων). Όμως, καλώς η κακώς (κακώς αν προτιμάτε) το Ισραήλ υπάρχει. Είναι μία πραγματικότητα. Δεν μπορεί να εξαερωθεί, ούτε να μεταφερθεί στην Αλάσκα, όπως πρότεινε ο πρόεδρος του Ιράν. Οι φονταμενταλιστές δεν βοηθάνε ούτε την δική τους πλευρά. Όποιος επιμένει να είναι απόλυτος, χάνει το δίκιο του.

Το δράμα είναι οι τύχες των αμάχων. Που γίνεται ακόμα χειρότερο όταν συνειδητοποιήσει κανείς πως συχνά οι ισλαμιστές τους χρησιμοποιούν ως ανθρώπινες ασπίδες. Εποικίζουν τα στρατηγεία τους και τις αποθήκες πολεμικού υλικού με οικογένειες και παιδάκια – όπως στέλνουν παιδιά να τιναχτούν στον αέρα για το καλό της πίστης τους.

Και οι Ισραηλινοί; Τίποτα δεν είναι πιο επικίνδυνο από ένα στριμωγμένο άγριο ζώο. Στην προσπάθειά τους να επιβιώσουν και να απαλλαγούν από αυτόν τον κίνδυνο στα σύνορά τους, κάνουν υπερβολές και προκαλούν εκατόμβες. (Ματαιοπονώ. Για την Ελλάδα, και μόνο το γεγονός ότι τους στηρίζουν οι ΗΠΑ αρκεί. Αν πολεμούσαν εναντίον Αμερικανών, θα μιλούσαμε για ηρωικούς μαχητές...)

Όμως η ουσία παραμένει αλλού. Επάνω στην πλάτη αθώων παίζονται πάλι φρικτά παιχνίδια – γεωπολιτικά, θρησκευτικά, κυριαρχικά. Αλλά ο πόνος δεν έχει ταυτότητα, ούτε θρήσκευμα ούτε εθνικότητα.

Τα βράδια που ξενυχτάω, ελπίζοντας να φανεί ο χαμένος σύντροφός μου, σκέπτομαι τη μαύρη μοίρα αυτών των άτυχων – και οι νύχτες γίνονται πιο σκοτεινές.


Οι φωτογραφίες είναι από επίσκεψη του 2000. Επάνω το Τέμενος στον Βράχο - από όπου ανελήφθη ο Μωάμεθ για να δει τον Αλλάχ, στην μέση η εκκλησία του Πανάγιου Τάφου και κάτω το "Τείχος των Δακρύων" μοναδικό απομεινάρι από τον ναό του Σολομώντα. Τρεις ιδρυτικοί τόποι μέσα σε ένα τετραγωνικό χιλιόμετρο!

posted by Nikos Dimou at 27.7.06


http://doncat.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό jimnyjump » Παρ Ιούλ 28, 2006 8:00 am

Στα περισσότερα συμφωνώ με τον ποιητή(αν και νομίζω ότι έχει μια φιλοισραηλινή υφή η γραφή του),παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει Λιβανέζος που να θέλει πραγματικά αυτόν τον πόλεμο..και δεν νομίζω ότι το"άγριο ζώο''απλά ''υπερβάλλει''...να υποθέσω ότι δικαιολογείται με τα γραφόμενα ο πόλεμος;ελπίζω όχι..
Προχθές οι Ισραηλινοί σκοτώσαν 4 παρατηρητές του ΟΗΕ και βομβάρδισαν ασθενοφόρα...απλά το αναφέρω..
H απόδραση δεν είναι έγκλημα είναι ανάγκη...
Άβαταρ μέλους
jimnyjump
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 2:24 pm
Τοποθεσία: φαράγγι Δημοσάρη

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Ιούλ 28, 2006 9:17 am

Apr 17 2006 A suicide bomber killed nine people at a falafel restaurant in Tel Aviv.[The New York Times]»

απλά το αναφέρω...
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Παρ Ιούλ 28, 2006 12:01 pm

καλά ρε που προσπαθείτε να βρείτε άκρη? ... η ιστορία γράφεται απο 1000 πλευρές πάντα,... δεν υπάρχει μία αλήθεια, μιάς και η κάθε πλευρα έχει τη δική της αλήθεια, πιστεύει σε αυτήν και ενίοτε είναι και φανατισμένη.

Και σε αυτό δεν φταίνε οι πολίτες αλλα όσοι είναι στην πολιτεία οι οποίοι φροντίζουν και καλλιεργούν για αυτό το φανατισμό, πιστεύοντας(?) ότι μονο έτσι λύνονται οι διαμάχες. τελικά αλληλοσκοτώνονται.

Κρίμα που στην ανθρωπότητα τόσες διάννοιες υπάρχουν, και δεν έχουν βρεί ακόμα τρόπο να λύσουν τα προβλήματα των χρημάτων και των διεκδικήσεων, των συνθηκών και των ατομικών όπλων,
χωρίς να εμπλέκούν τους άμαχους και άσχετους με την ουσία του πολέμου απλούς πολίτες οικογένειες και παιδιά.

Τέτοια εποχή με έξέλιξη τεχνολογική θα έπρεπε να έχουν βρεί πως να κάνουν αναίμακτες διεκδικήσεις, και τουλάχιστον να μήν σκοτώνουν άδικα ζωές.

ποιός ξέρει,... ίσως σε 1000 χρόνια να αλλάξει κάτι.. :confused: :confused: :confused:
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό jimnyjump » Παρ Ιούλ 28, 2006 1:02 pm

H απόδραση δεν είναι έγκλημα είναι ανάγκη...
Άβαταρ μέλους
jimnyjump
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 2:24 pm
Τοποθεσία: φαράγγι Δημοσάρη

Δημοσίευσηαπό jimnyjump » Παρ Ιούλ 28, 2006 1:12 pm

H απόδραση δεν είναι έγκλημα είναι ανάγκη...
Άβαταρ μέλους
jimnyjump
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 2:24 pm
Τοποθεσία: φαράγγι Δημοσάρη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες