Εκδρομή συλλόγου στην Αρμενία

Θέλετε παρέα για εκείνη τη βόλτα στο Μαραθώνα ή ακόμα και στα Βαρδούσια; ...θέλετε καφέ ; ......εδώ θα βρείτε την παρέα !!

Εκδρομή συλλόγου στην Αρμενία

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Σάβ Απρ 13, 2013 9:31 pm

Γεια σε όλους,

Εδώ και καιρό γυρνούσε στο κεφάλι μου η ιδέα να οργανώσω μια εκδρομή του συλλόγου μας στην Αρμενία αφού έχω ήδη πάει 2 φορές κι αναμένεται να πάω άλλη μια μέσα στο καλοκαίρι. "Και δεν πάω με όλο το σύλλογο να κάνουμε και βόλτες;" σκέφτηκα...

Λοιπόν, μετά από μια σύντομη έρευνα η οποία όμως είναι ακόμα σε εξέλιξη θεωρώ πως είναι εφικτό και μέσα από αυτό το θέμα θα αναπτύξουμε τις λεπτομέρειες αυτής της εκδρομής εφόσον βεβαίως υπάρχουν ενδιαφέρον και συμμετοχές από μέλη.

Το γενικό πλάνο είναι το παρακάτω. Εφόσον είμαστε σύλλογος φίλων αυτοκινήτου το λογικό είναι να έχουμε και τα αυτοκίνητά μας μαζί ώστε να διασχίσουμε και κάποια μέρη και να το ευχαριστηθούμε. Ο χρόνος που ενδείκνυται περισσότερο είναι το καλοκαίρι που ο περισσότερος κόσμος πάει τις διακοπές του, δηλαδή Αύγουστος. Και τέλος εκτός από τις γνωστές εκτός δρόμου περιηγήσεις να δούμε και κάποια πράγματα σε μια χώρα που δε νομίζω να έχουν τα περισσότερα μέλη μας την ευκαιρία να επισκεφθούν ξανά.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι η μετάβαση (και η επιστροφή βεβαίως). Έχω ήδη ζητήσει από ταξιδιωτικό γραφείο και εταιρία μεταφορών προσφορά για φορτωτική αυτοκινήτων. Προς το παρόν δεν έχω κάποια εικόνα για το κόστος αλλά πιστεύω να μας βγει μικρότερο από το να πηγαίναμε οδηγώντας. Αν πάμε με φορτωτική θα μεριμνήσουμε και για στάση στη Θεσσαλονίκη ή όπου αλλού έχουμε μέλη που θέλουν να συμμετάσχουν για να μην έρχονται στην Αθήνα.

Για τις μέρες που θα πραγματοποιηθεί προτείνω να ξεκινήσουμε Πέμπτη 1 Αυγούστου και να αναχωρήσουμε από εκεί Παρασκευή 9 Αυγούστου. Οι ημερομηνίες είναι βολικές πιστεύω για τους περισσότερους αλλά μπορούμε να τις τροποποιήσουμε κατά βούληση.

Ήδη έχω στο μυαλό μου κάποιες δραστηριότητες που μπορούμε να κάνουμε και μέρη που μπορούμε να επισκεφθούμε. Μεταξύ αυτών θα είναι μια από τις κορυφές του υψηλότερου βουνού Aragats οι οποίες είναι προσβάσιμες μόνο για εκείνο το σύντομο χρονικό διάστημα που θα πάμε. Επίσης θα πάμε στην πρωτεύουσα Ερεβάν όπου βρίσκεται και το μνημείο της γενοκτονίας των Αρμενίων. Επίσης θα πάμε σε κάποιες από τις πρωτοχριστιανικές εκκλησίες που είναι τα μόνα μνημεία που έχουν ουσιαστικά καθώς και άλλα μέρη με φυσικό κάλλος. Έδρα και ορμητήριο των περιηγήσεών μας θα είναι η πόλη Vanadzor η οποία βρίσκεται σε υψόμετρο 1300 μέτρα στην επαρχία Lorri της βόρειας Αρμενίας.

Το κόστος εκεί είναι σαφώς χαμηλότερο από ότι στην Ελλάδα. Διαμονή, φαγητό και καύσιμα είναι πολύ φθηνά. Ειδικά για τα καύσιμα η βενζίνη σπανίζει γιατί σχεδόν όλοι κινούνται με αέριο που προμηθεύει πολύ φθηνά η μαμά Ρωσία. Βενζίνη θα βρούμε στις πόλεις και η τιμή της είναι περίπου 0,95 ευρώ το λίτρο.

Από γλώσσα, εκεί γνωρίζουν μόνο Αρμένικα και Ρώσικα. Οι υπόλοιπες γλώσσες δεν παίζουν γι' αυτό θα είναι καλό να βρισκόμαστε όλοι μαζί για τα πιο βασικά. Χρέη διερμηνέα θα εκτελεί η
.Εικόνα :wub::wub::wub::wub::wub:


Εικόνα
Τοπίο από την περιοχή με τα ψηλά βουνά ανάμεσα στην πόλη Vanadzor και Yerevan (πρωτεύουσα).

Εικόνα
Ο σταθμός της πόλης.

Εικόνα
Η πόλη Alaverdi κοντά στα σύνορα με τη Γεωργία.

Εικόνα
Ένα από τα μοναστήρια που μπορούμε να επισκεφθούμε.

Εικόνα
Τοπίο από την περιοχή που θα κινηθούμε.

Εικόνα
Ένα μικρό σπήλαιο που είχα δει.

Εικόνα
Το μνημείο της γενοκτονίας.

Περιμένω τις προτάσεις και από τη δική σας πλευρά καθώς επίσης και το ενδιαφέρον για να ξέρω πως θα κινηθούμε στη συνέχεια.

Don_Manolo, over!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό ALEXMANLENIR » Κυρ Απρ 14, 2013 7:58 am

πολυ ενδιαφερον ακουγεται και νομιζω οτι ανεξαρτητα απο την εξελιξη γιατι το βλεπω δυσκολο με τα σημερινα μπορουμε να το συζητησουμε!!!!!
σαυτη τη φαση ειμαι μεσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AlexManLenIr
Άβαταρ μέλους
ALEXMANLENIR
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2005 9:31 am
Τοποθεσία: ΑγιοςΚωνσταντινος-Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Απρ 14, 2013 3:43 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Κυρ Απρ 14, 2013 3:57 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Δευτ Απρ 15, 2013 11:29 am

Μανωλη ,μας αναψες τωρα με τα σχεδια!Σε πρωτη φαση δηλωνω ενδιαφερον,αλλα απο τωρα δεν μπορω να ξερω 100% αν θα ερθω.
Παντως,η Τουρκια εχει την πιο ακριβη βενζινη στον κοσμο αν θυμαμαι καλα..
Τι σχεση εχουν με το γειτονικο Ιραν?Γιατι θα μπορουσαμε να παμε 1-2μερες με τις σκηνες Ιραν να μεινουμε στην υπαιθρο.
pierre7
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2012 1:52 pm

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Δευτ Απρ 15, 2013 12:40 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Σάβ Απρ 27, 2013 12:16 pm

Η μια από τις προσφορές που περίμενα δεν ευτύχησε να ολοκληρωθεί για τεχνικούς λόγους. Περιμένω την άλλη. Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί λιγάκι γιατί απ' ότι φαίνεται οι διατυπώσεις και τα κόστη μάλλον είναι πολλά. Αλλά θα συνεχίσω μέχρι το Πάσχα να αναζητώ κάποιες προσφορές.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Απρ 27, 2013 3:35 pm

Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Σάβ Μάιος 18, 2013 7:00 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Μάιος 18, 2013 8:47 pm

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τρί Μάιος 21, 2013 2:09 pm

Ωραια η προταση σου Μανωλη! Μακαρι να ειχαμε πιο συχνα ετσι προτασεις και απο αλλα μελη.. Νομιζω αρκετους θα ενδιεφερε ενα διαφορετικο ταξιδακι, αναμενουμε νεα σου
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ


Επιστροφή στο Ζητείται παρέα για βόλτα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες